Žinių bazė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Žinių bazė - duomenų bazė, kurioje saugomos išvedimo taisyklės ir informacija apie žmonių sukauptas tam tikros dalykinės srities žinias ir patirtį. Žinių bazė yra bet kurios ekspertinės sistemos pagrindas.

Žinių bazėse saugoma nedaug žinių, bet masyvo kaina yra didelė lyginant su paprastomis duomenų bazėmis. Kai kurios žinių bazės turi dirbtinio intelekto komponentą. Šios žinių bazių rūšys gali siūlyti sprendimus problemoms, jos kartais būna pagrįstos ir vartotojo grįžtamuoju ryšiu (Ekspertinės sistemos). Žinių bazė, kurią sudaro faktai ir taisyklės, nėra pastovi, ji visą laiką papildoma naujais faktais ir taisyklėmis. Kai kurios iš jų taip pat gali būti panaikintos arba pakeistos. Taigi žinių bazė turi būti nuolat atnaujinama. Faktai žinių bazėje dažniausiai turi deklaratyvią formą, konstatuoja tam tikrus reiškinius. Jie išreiškiami sąlygos sakiniais. Gali būti ir kitų žinių pateikimo būdų, išreiškiamų, pvz., tokiais aplinkybiniais sakiniais, kaip: "jeigu…, tai".

Taip pat ontologijos yra ypatingos rūšies žinių bazės, kuriose aprašoma tam tikros srities konceptualizacijos specifikacija. Žiniomis pagrįsta kompiuterinė sistema - ekspertinė sistema, naudojanti žinių bazę, kurios tikslas spręsti tam tikrą uždavinį. Sistema yra ekspertinė, jei: 1) žinių atskyrimas nuo panaudojimo. 2) naudojamos specifinės sferos žinios. 3) naudojama euristinė manipuliacija duomenimis.

Yra dvi pagrindinės žinių bazių kategorijos: Žinių bazę skirta mašinoms ir žinių bazė skirta žmogui. Mašininė žinių bazė naudojama siekiant automatizuoti dedukcinį protavimą. Jas sudaro duomenų rinkiniai, dažniausiai taisyklių pavidalo. Taisyklės aprašo žinias siekiant loginio suderinamumo. Gali būti naudojami loginiai operatoriai: konjunkcija, disjunkcija, papildymas ir neigimas, kuriais sukuriama žinių bazė iš menkiausių detalių. Galiausiai naudojama tradicinė dedukcija atlikti daryti išvadas žinių bazėje. Žmogui skirta žinių bazė sukurtos tam, kad žmonės galėtų gauti ir naudoti žinias, pirmiausiai apmokymo tikslais. Žinių bazėje duomenis turi būti nuolatos atnaujinami, ji turi turėti gerą išgavimo sistemą (paieškos mechanizmą), struktūrizuotą turinį ir klasifikuotą struktūrą.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3156-0=3156 wiki spaudos ženklai).