Édouard Manet

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Eduardas Manė.

Eduardas Manė (Édouard Manet, 1832 m. sausio 23 d. – 1883 m. balandžio 30 d.) – prancūzų tapytojas, impresionizmo atstovas.

Jo žymiausiai darbai – „Pusryčiai ant žolės“ ir „Olimpija“ – laikomi moderniosios dailės pradžia. Manė mėgo tapyti savo laikmečio buitines scenas.

Biografija

Eduardas Manė gimė 1832 m. Paryžiuje turtingoje ir tvirtoje šeimoje. Jo motina, Eugénie-Desirée Fournier, buvo švedų sosto įpėdinio Charles Bernadotte krikštadukrė. Tėvas, Augustas Manė (August Manet), buvo teisėjas ir tikėjosi, jog sūnus taip pat sieks teisininko karjeros.

Nepavykus įstoti į karinį jūrų laivyną, Manė 18501856 m. mokėsi tapybos pas Thomas Couture, o laisvalaikiu kopijuodavų senųjų meistrų paveikslus Luvro muziejuje.

1856 m. atidarė savo studiją. Šiuo laikotarpiu Manė tapė realizmo srovės paveikslus, kuriuose vaizdavo kasdienius objektus: elgetas, čigonus, dainininkus, žmones kavinėse, koridas ir kt.

Žymiausias jo ankstyvosios kūrybos darbas – „Pusryčiai ant žolės“ (Le déjeuner sur l'herbe), nutapytas 1863 m. Paveiksle greta pavaizduoti apsirengęs vyras ir visiškai nuoga moteris sukėlė daug diskusijų.

Eduardas Manė mirė nuo negydomo sifilio 1883 m.

Galerija

Nuorodos

Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: