Čagaso liga

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Čagaso liga
'
Trypanosoma cruzi crithidia.jpeg
Sukėlėjas: Tripanosoma
(Trypanosoma cruzi)
Pernešėjas: Blakės (Triatoma infestans, T.brasiliensis ir kt.)
{{{pavadinimas2}}}: {{{tekstas2}}}
Galutinis šeimininkas: Žmogus, kiti stuburiniai
Simptomai: Gleivių pabrinkimas, židininiai uždegimai, padidėja kepenys, blužnis, sutrinka žarnų peristaltika, širdies funkcijos, vystosi encefalitas, ūminis miokarditas, atsiranda ryški anemija
Gydymas: Medikamentinis

Čagaso liga, Šago ligaparazitinė liga, kurią sukelia tripanosoma (Trypanosoma cruzi), priklausanti tripanosomotidų (Trypanosomatidae) žiuželinių pirmuonių būriui.

Tai labai pavojinga Lotynų Amerikoje paplitusi liga, kuri pirmą kartą atrasta 1909 m. ir pavadinta jo atradėjo Carloso Chagaso vardu. Liga pirmą kartą buvo aprašyta Brazilijoje. Ligos sukėlėją tripanosomą (Trypanosoma cruzi) perneša blakės, kurios naktį yra aktyvios ir minta žmogaus ir daugelio naminių bei laukinių gyvūnų krauju. Metaciklinės tripanosomos išsiskiria su blakių ekskrementais, kurie patenka ant žmogaus ar gyvūnų odos, lūpų, nosies bei akių gleivinės. Į žmogaus ar gyvūnų organizmą sukėlėjas patenka aktyviai prasiskverbdamas pro gleivinių ar odos įbrėžimus. Gyvūnai gali apsikrėsti prariję užkrėstas blakes arba įkandus užkrėstai blakei.

Žmogaus ir stuburinių gyvūnų organizme tripanosomos (Trypanosoma cruzi) intensyviai dauginasi kepenų, blužnies, raumenų, limfmazgių, nervų sistemos ląstelėse. Pažeistos ląstelės labai padidėja ir virsta pseudocistomis. Plyšus ląstelėms, tripanosomos išsilaisvina ir vėl skverbiasi į kitas ląsteles. Dalis tripanosomų patenka į kraują ir vėl į pernešėjo – blakės organizmą.

Ligos eiga yra ūminė ir lėtinė. Sergantį žmogų vargina galvos skausmas, aukšta tempertaūrta. Labai sunkiai serga vaikai. Pasireiškia funkciniai širdies sutrikimai, dažniausiai mirštama nuo širdies nepakankamumo. Maždaug po mėnesio pereina į lėtinę formą, bet ligonių gyvenimo trukmė nebūna ilga (iki 50 metų) dėl širdies pažeidimų. Gali komplikuotis į meningoencefalitą.

Vikiteka

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+3448-72=3376 wiki spaudos ženklai).