Černigovo vaivadija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pavadinimas::Černigovo vaivadija{{#set:Vardininkas=Černigovo vaivadija}}
lenk. Województwo czernihowskie
ukr. Черні́гівське воєводство
lot. Palatinatus Czernihoviensis

Blank.png

1635 – 1667

Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg

90px|
CzernihowskieIRP.JPG

Vaivadija ATR žemėlapyje (raudona)

Valstybė: Abiejų Tautų Respublika
Provincija: Provincija::Mažosios Lenkijos provincija
Administracinis centras: Černigovas
Pavietai: 2 ({{{admVienetoKiekisMet}}})
Vaivada: Černigovo vaivada

[[Kategorija:Šablonas:Country data Abiejų Tautų Respublika istoriniai administraciniai vienetai]] {{#set:Page has default form=Istorinis administracinis vienetas}} Černigovo vaivadija (lenk. Województwo czernihowskie) – 16351667 (oficialiai iki 1793) m. – Lenkijos karalystės karūnos Mažosios Lenkijos provincijos administracinis teritorinis vienetas. Sostinė Černigovas. Vaivadijos teritorija šiuo metu yra Ukrainos Černigovo ir Sumų srityse.

Černigovo vaivadija apėmė dalį istorinės Černigovo žemės. Vaivadija šiaurėje ribojosi su Smolensko vaivadija ir Minsko vaivadija, pietuose – su Kijevo vaivadija, rytuose – su Maskvos Didžiąja Kunigaikštyste.

ATR senate vaivadija turėjo du Senato pareigūnus: vaivadą ir kaštelioną.

Istorija

Černigovo vaivadijos teritorija iki tol priklausė Černigovo kunigaikštystei, XV a. – LDK, o vėliau – MDK. 1618 m., po 1605–1618 m. ATR-Maskvos karo sudarius Deulino paliaubas, ATR atiteko Smolensko ir Černigovo žemės, kas žymėjo didžiausią valstybės išsiplėtimą jos istorijoje. Visos jos buvo sujungtos į Smolensko vaivadiją.

Tik pasibaigus Smolensko karui (1632–1634 m.), Polianovkos sutartis patvirtino Černigovo žemės priklausomybę Lenkijai, ir 1635 m. buvo sukurta atskira vaivadija.

Praėjus 13 m. nuo sukūrimo, 1648 m. Lenkija prarado kontrolę vaivadijoje dėl rytines teritorijas nusiaubusio Chmelnickio sukilimo. Čia įsigalėjo Kazokų etmonatas. Bandant derėtis su kazokais Hadiaco sutartimi Černigovo vaivadija sujungta su Kijevo ir Braclavo vaivadijomis į Rusios kunigaikštystę, kuri turėjo sudaryti trečiąją ATR sudedamąją dalį (greta LDK ir Lenkijos karalystės). Tiesa, reforma niekada iki galo neįvykdyta, o 1667 m. Andrusovo sutartimi Černigovo vaivadijos teritorija perėjo Rusijai.

Nepaisant to, kad vaivadija panaikinta, vaivados, kašteliono ir kitos pareigybės buvo išlaikytos ir dalyvaudavo seimuose iki pat 1793 m.

Pavietai

Vaivadiją sudarė du pavietai:

Taip pat skaitykite


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: