Įžeidimas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Įžeidimas - asmens (pa)žeminimas; baudžiamasis nusižengimas (rečiau - nusikaltimas, priklausomai nuo nacionalinės teisės) asmens orumui. Tai gali būti padaryta fizinio asmens atžvilgiu. Forma - tiek žodžiu, tiek ir raštu, taip pat įvairiais veiksmais (pvz., gestais) ir kitokia forma.

Lietuva

Tas, kas viešai veiksmu, žodžiu ar raštu užgauliai pažemino žmogų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 1 metų (LR baudžiamasis kodeksas, 155 str. („Įžeidimas“) 1 d., XXII skyrius „Nusikaltimai ir baudžiamieji nusižengimai asmens garbei ir orumui“)[1].

Tas, kas neviešai įžeidė žmogų, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba areštu (LR BK 155 str. 2 d.).

Už LR BK 155 straipsnyje numatytas veikas asmuo atsako tik tuo atveju, kai yra nukentėjusio asmens skundas ar jo teisėto atstovo pareiškimas, ar prokuroro reikalavimas.

Vokietija

Vokietijoje už įžeidimą (vok. Beleidigung) numatyta laisvės atėmimo bausmė iki 2 metų arba bauda (Vokietijos baudžiamasis kodeksas. Išskiriamos netgi kelios veikų sudėtys, išdėstytos VFR BK (StGB) 185-189 paragrafuose[2]).

Šaltiniai


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2329-0=2329 wiki spaudos ženklai).