Šahrestanas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Irano šahrestanai

Šahrestanas (pers. شهرستان, shahrestān) - Irano administracinio suskirstymo antro hierarchinio lygio vienetas, atitinkantis Lietuvos apskritis. Iranas yra padalintas į provincijas (ostanus), o šie - į šahrestanus. Šahrestanus sudaro vienas ar keli bachšai (pers. خش, bakhsh, atitinka Lietuvos rajonus). Kiekvienas šahrestanas turi kelis miestus (pers. شهر, shahr) ir dehestanus (kaimiškąsias aglomeracijas, pers. دهستان, dehestān). Dehestanas yra grupė gretimų kaimų. Vienas iš šahrestano miestų yra šahrestano centras.

Terminas šahrestan kilęs iš pers. shahr 'miestas' + pers. ostān 'provincija'. Šahrestanai atitinka Lietuvos apskritis, D. Britanijos grafystes.

Šahrestano valdytojas vadinasi farmandaras, o jo įstaiga, koordinuojanti kitų šahrestano valstybinių įstaigų veiklą - farmandaris.

Farso provincija turi daugiausia) šahrestanų (23), o Semonono ir Pietų Chorasano provincijos turi tik po 4 šahrestanus. Kumo provincija turi vienintelį šahrestaną, kuris sutampa su visa provincija ir vadinasi Kumo šahrestanas.
2005 m. Irane buvo 324 šahrestanai.

Schema

Irano administracinio skirstymą iliustruoja lentelė. Provincija P suskirsta į du šahrestanus (apskritis) - A ir B. Šahrestanas A sudarytas iš trijų bachšų (rajonų) - Centrinio, X ir Y. Centriniame bachše yra miestas M, kuris yra šahrestano centras.
Kiekvienas bachšas gali turėti vieną ar kelis miestus ir vieną ar kelis derestanus (kaimiškąsias aglomeracijas). Šiame pavyzdyje Centriniame bachše yra miestai M ir N bei derestanas T, kurį sudaro kaimai V1, V2, V3 ir V4. Bachšas X turi miestą O ir derestaną U, o šahrestane Y miestų nėra, yra vienintelis derestanas Q.

Ostanas (provincija) Šahrestanas (apskritis) Bachšas (rajonas) miestas / derestanas kamai
P A Centrinis miestas M (centras)
miestas N
derestanas T V1, V2, V3, V4
X miestas O
derestanas U V5, V6
Y derestanas V V7, V8, V9
B Centrinis miestas Q


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: