Šinkūnai (giminė)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Šinkūnai (arba Šimkūnai)
Pradininkas Traidenis/Sirputis (?)
Dvarai Užpalių dvaras, Tauragnų dvaras

Šinkūnai – lietuvių giminė, kildinama iš spėjamo Traidenio sūnaus (ar brolio) Sirpučio. Remiantis Užpalių dvaro istorija, giminės genealogija galimai toliau eina per Kristiną Astiką, Mikalojų Astiką (arba Micko), Šimkų Macko (ar Mackaus), Povilą Šimkaus ir kt.

ATR laikotarpiu Šinkūnai minimi kaip Tauragnų dvaro valdytojai ir bajorai. 1731 m. Tauragnų dvaro inventoriuje rašoma, kad Kazimieras Šimkūnas iš Šimkūnų kaimo yra dvaro vaitas. Beja, pagal tą patį inventorių visi Šimkūnai, išskyrus vieną Šimkūnų šeimą, tuo metu gyveno Šimkūnų kaime, kuris yra ne tik šalia Tauragnų dvaro, bet ir greta Taurapilio piliakalnio ant Tauragno ežero kranto. Vėlesniame 1792 m. inventoriuje jau matyti, kad Šinkūnų pasiskirstymas Tauragnų valsčiuje platesnis ir pavarde minimi žmonės tiek tarp Tauragnų miestelio gyventojų, tiek ir aplinkiniuose kaimuose. Nuo tų laikų Šinkūno pavardė ir tampa populiaria Tauragnų valsčiaus gyventojų pavarde.

Pastebėtina, kad istoriniuose šaltiniuose ir dokumentuose Šinkūno ir Šimkūno pavardės dažnai aptinkamos tarp tos pačios giminės atstovų, dėl jų panašios tarties.


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: