Širdies liga

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Širdies ligos)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Širdies liga - plačiai naudojamas terminas įvairioms su širdimi susijusioms ligoms apibūdinti. 2007 m. tai buvo pagrindinė mirties priežastis JAV[1][2], Anglijoje, Kanadoje ir Velse[3]. Lietuvoje, tuo tarpu, mirštamumas nuo insulto ir vainikinės širdies ligos yra pats didžiausias Europoje.[4]

Turinys

Širdies ligų tipai

Vainikinė širdies liga

Pagrindinis straipsnis – Vainikinė širdies liga.

Kardiomiopatija

Pagrindinis straipsnis – Kardiomiopatija.

Kardiomiopatija, arba širdies raumens liga, yra dėl kokios nors priežasties pablogėjusi miokardo funkcija. Žmonės, sergantys šia liga, rizikuoja susirgti aritmija ir/ar patirti staigią mirtį dėl širdies.

Širdies ir kraujagyslių ligos

Išeminė širdies liga

Išeminė širdies liga - tai ūminė ar lėtinė širdies miokardo liga, kuri atsiranda dėl sumažėjusio miokardo aprūpinimo arteriniu krauju ir pasireiškia ūminiais ar lėtiniais išemijos sindromais, tokiais kaip stabilioji ir nestabilioji krūtinės angina, miokardo infarktas.

Širdies nepakankamumas

Širdis sudaryta iš dviejų pusių – kairiosios ir dešiniosios, kurios dirba harmoningai, užtikrindamos kraujo apytaką. Kraujas organizme cirkuliuoja dviem apytakos ratais – didžiuoju ir mažuoju. Iš vidaus organų, raumenų, galvos veninis kraujas (tai kraujas, kuris atidavė deguonį ir maisto medžiagas) tuščiosiomis venomis grįžta į dešinįjį prieširdį, o per triburį vožtuvą – į dešinįjį skilvelį. Iš dešiniojo skilvelio per plautinės arterijos vožtuvą kraujas teka į plautinės arterijos šakas. Plaučiuose veninis kraujas atiduoda anglies dvideginį, papildomas deguonimi ir tampa arteriniu. Iš plaučių arterinis kraujas venomis grįžta į kairįjį prieširdį. Iš jo, per dviburį vožtuvą, teka į kairįjį skilvelį. Pro aortos vožtuvą iš kairiojo skilvelio jis išstumiamas į aortą. Aorta organizme išsišakoja į daugelį vidutinio stambumo ir smulkių arterijų. Jos krauju aprūpina kiekvieną organą. Taigi širdis dirba kaip „siurblys ir pompa” vienu metu. Veikiant įvairiems faktoriams, širdis pradeda silpti ir sutrinka kraujo cirkuliacija – vystosi širdies nepakankamumas. Skiriamas ūminis ir lėtinis širdies nepakankamumas, taip pat kairiosios širdies, dešiniosios ir abiejų širdies pusių nepakankamumas.

Hipertenzinė širdies liga

Hipertenzinę širdies ligą sukelia aukštas kraujospūdis.

Uždegiminė širdies liga

Uždegiminę širdies ligą sukelia širdies raumens ir/ar jį supančio audinio uždegimas.

Širdies vožtuvo liga

Širdies vožtuvo liga vadinama bet kokia liga, susijusi su širdies vožtuvais.

Taip pat skaitykite

Alternatyvioji medicina

Pastaba: Oficialioji medicina ne visada pritaria alternatyviems gydymo būdams. Netinkamai vartojami preparatai ne tik negydo, bet gali ir pakenkti Jūsų sveikatai.
Prieš naudodami, pasitarkite su gydytoju!
</center>

Širdies ligų riziką mažina daug skaidulų turintis maistas. Tai grūdų produktai su sėlenomis, ankštinės daržovės, avižinė košė, javainiai.

Šaltiniai

  1. Division of Vital Statistics; Arialdi M. Miniño, M.P.H., Melonie P. Heron, Ph.D., Sherry L. Murphy, B.S., Kenneth D. Kochanek, M.A.. „Deaths: Final data for 2004“ (PDF). National Vital Statistics Reports, 55 (19), 7 (2007-08-21). Pasiektas 2007-12-30. 
  2. White House News, American Heart Month, 2007, <http://georgewbush-whitehouse.archives.gov/news/releases/2007/02/20070201-2.html>. Retrieved on 2007 m. liepos 16 d. 
  3. National Statistics Press Release 2006 m. gegužės 25
  4. Ar Lietuva – širdies ir kraujagyslių ligų kraštas?

Nuorodos


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai:
  • VP-bot – Vitas Povilaitis - suteikia leidimą kiekvienam ELIP leidėjui pildyti straipsnį.