Šviečiantis akmuo

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Naujausi šviečiantys akmenys sunkiai atskiriami nuo tikrų grindinio akmenų
Šviečiantys akmenys kaitalioja spalvas

Šviečiantis akmuo (arba šviečiantys akmenys) – elektrinis dekoratyvinio apšvietimo įrenginys, kurį sudaro iš polimero pagaminta akmens arba betono trinkelės imitacija ir šviesos diodas (LED).

Istorija

Pirmieji šviečiantys akmenys buvo sukurti apytikriai 1996 m. Vokietijoje, tačiau nepasiteisino: į polimerinę grindinio trinkelę įmontuota halogeninė lemputė perkaisdavo ir perdegdavo.

Antros kartos šviečiantys akmenys atsirado maždaug 2002 m., kai vietoj lemputės imta naudoti šviesos diodą (LED). Dauguma gamintojų (ir ypač iš trečiojo pasaulio šalių) ties tuo sustojo ir toliau produkto nebevystė, pardavinėdami iki šiol tą patį.

Naujausi (trečios kartos) šviečiantys akmenys būna net su „šviesos muzika" (ritmingai mirksi pagal muzikos įrašus), o apšvietimo spalvą ir šviesos efektus keičia reaguodami į nuotolinio pulto komandą. Tikrai šiuolaikiniai kokybiški šviečiantys akmenys visiškai imituoja tikro akmens išvaizdą ir dieną šaligatvyje arba takelyje niekuo nesiskiria nuo tikrų akmenų. Jei šaligatvyje dieną „šviečiantys akmenys" lengvai atskiriami plika akimi (panašūs į stiklo gabalą) - tai nėra pats kokybiškiausias produktas.

Paskirtis

Dažniausiai šviečiantys akmenys įmontuojami pakaitomis su įprastomis grindinio trinkelėmis. Sutemus jie žymi taką ir tarnauja kaip dekoro elementas. Naujausi šviečiantys akmenys dieną išvaizda niekuo nesiskiria nuo įprastų trinkelių arba natūralių lauko akmenų (žr. nuotrauką viršuje).

Privalumai

  • Labai mažos elektros energijos sąnaudos (vidutiniškai 1 W)
  • Saugu: nuolatinė 5-12 V įtampa nekelia pavojaus žmonėms
  • Originalus ir šiuolaikiškas kiemo dekoro elementas

Kritika

Prabangos prekė - įkandama tik turintiems aukštas pajamas.

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+2373-9=2364 wiki spaudos ženklai).