Ar automatiškai Encikopedijoje kartoti Vikipedijos informaciją

    Ar automatiškai Encikopedijoje kartoti Vikipedijos informaciją

    Jei žiūrėti kurie straipsniai Vikipedijoje yra daugiausia vandalizuojami ir kurie buvo kelis kartus keičiami ir atstatomi, tai kaip tik yra istoriniai - politiniai arba istorinių - politinių veikėjų aprašomieji straipsniai. Teisingai juose informacija dažniausiai yra Vikipedijoje pateikta nekokybiškai arba vienpusiškai dažnai yra iškraipyta ir netiksli. Šiuo atveju ypač Lietuvos ir su ją susijusių šalių istoriniai faktai Vikipedijos straipsniuose teks pirmiausia peržiūrėti ir įvertinti.

    Aišku ir dėl kai kurių gyvenviečių pavadinimų yra pasitaikę istorinių ginčų. Tačiau manau geografiniai duomenys vietovių aprašymai nebuvo toks skanus kąsnelis įvairiems iškraipymams bei neteisingoms alternatyvoms.

    Panašiai yra ir su kitomis temomis. Kiekviena turi savo specifika ir tam tikrą sritį galimų iškraipymų.

    Dėl Vikipedijoje esančio aplaidumo, tai viskas priklauso nuo to, kad joje straipsnius rašo net ne tos srities specialistai. Tai ne vienas straipsnelis yra tik pradėtas, bet nebaigtas, nes ten gali rašyti bet kas, o pradėjęs pamato, kad pilnai viso straipsnio parašyti ir nesugebės. Tačiau tokie maži straipsneliai paprastai lieka tam kad susieti tarpusavyje keletą tarpusavyje susijusių objektų, tam kad nors ir labai trumpai būtų aprašytas vienas arba kitas objektas, kuris yra paminėtas jau keliuose kituose straipsniuose. Pasinaudojant kitų straipsnių susiejimais per tokį trumpą straipsnelį galima būtų pasinaudoti atskiriant ar tame trumpame straipsnelyje yra aprašomas vienas ir tas pats objektas ar turėtų būti aprašyti keli panašūs (panašiai vadinami) objektai. Tačiau Vikipedijoje tokiais giluminiais susiejimais beveik niekas nesinaudoja arba neturi tam patirties.

    Na pavyzdžiui lt:Bronius Povilaitis (g. 1907 m.) niekada nebuvo Lietuvos Banko valdybos pirmininkas, o kai kuriuose straipsniuose ilgai buvo nuoroda būtent į jį, nors iš tikrųjų kalba ėjo apie buvusį Lietuvos Banko valdybos pirmininką Bronių Povilaitį (g. 1948 m.)

    Iš kitos pusės prie Vikipedijos tikrai mažai prisidėjo tikri istorikai tikrai žinantys vieną ar kitą sritį asmenys, todėl visuomenininkų turinčių įvairių sričių žinias pritraukimas yra būtinas.

    Manyčiau geriausi nors ne būtinai ilgiausi straipsniai yra biologiniai; Lietuvos gyvenviečių straipsniai ypač pateikiant gyventojų kiekius, jų istorinę administracinę priklausomybę, kuri tvarkyta ir Vikipedijoje surašyta pagal statistinius žinynus, enciklopedijas ir kitus jo turimus administracinių pasiskirstymų žinynus.

    Na ir pan. T.y. didelė dalis straipsnių arba kaip jų pradžia tikrai gali būti panaudojama.

    O kaip jau minėjau kas liečia Lietuvos istoriją bei istorines asmenybes manau galima būtų įkeliant automatiškai pažymėti, kad jie yra nepatikrinti ir tokiu būdu jie taptų iš karto Enciklopedijoje nematomi. Kol jie nebus peržiūrėti atitinkamo redaktoriaus.

    Tiesa lygiai taip pat galima elgtis ir su visais iš Vikipedijos įkeliamais straipsniais. Juos įkelti. Juos pasiektų užsiregistravęs redaktoriaus teises turintis dalyvis, o kai jis tą straipsnį peržiūri ir kur reikia pataiso tik tuomet jį padaro priimtinos versijos, kuri tik tuomet tampa matoma neprisiregistravusiam dalyviui - skaitytojui. Manau toks variantas būtų geriausias ir kartu tai būtų savotiškas kompromisas.

    Visų pirma esu jau minėjęs, kad Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui iniciatyvinė grupė Vikipedijoje yra sukūrusi turbūt daugiau kaip pusę straipsnių ir prisidėjusi vienokiu ar kitokiu būdu kad ir smulkiais pataisymais beveik prie visų straipsnių kūrimo.

    Antra norint pradėti kažką daryti su nauja kokybe reikia turėti tai kas yra senos kokybės, t.y. kokybę geriau yra siekti ne nuo nulio, o jau turint kažką nuo ko galima pradėti.

    Trečia pvz. pažiūrėjus į 2010 m. liepos 30 d. aktyviausių Vikipedijos dalyvių sąrašą aktyviausių dalyvių dešimtuke buvo net 6 administratoriai, tuo tarpu šiuo metu yra tik trys iš kurių pagal praeito mėn. statistiką pakliūna Lazdynas priklausantis Enciklopedijos iniciatyvinei grupei, taigi tik du. Kadangi administratoriai turi papildomas galimybes kovojant su vandalizmu, kurio metu nukenčia straipsnių kokybė ir kurio tikrai nesumažėjo, todėl drąsiai galima teigti, kad Vikipedija šiuo metu susiduria su sunkumai išsaugant jau joje sukurtų straipsnių kokybę, todėl reikėtų išsaugoti jos straipsnius, kol jie visi dar nėra sugadinti.

    Ketvirta kai tik bus išsaugoti Vikipedijos straipsniai buvo planuojama pakviesti ir likusius aktyviausius - daugiausia straipsnių parašiusius Vikipedijos dalyvius prisidėti prie Enciklopedijos kūrimą, pvz. Lappon, .... Ir jiems taip pat nebereiktų pradėti kurti tų straipsnių kuriuos jie jau yra parašę Vikipedijoje, o galėtų tęsti jų kūrimą ir rašyti naujus straipsnius.

    Penkta kviečiant prisijungti naujus dalyvius, pvz. per Nacionalinę biblioteką atskirų rajonų bibliotekų darbuotojus ar kitus jiems taip pat jau būtų tam tikras pavyzdys ir pradėti kurti tam tikri straipsniai, kuriuos pradžioje jie galėtų papildyti naujomis jiems žinomomis žiniomis ir lygiagrečiai galėtų kurti naujus straipsnius.

    Šešta iš karto galima būtų tartis su regioninių internetinių enciklopedijų kūrėjais, kad jie įsijungtų šį bendrą projektą. perkeliant jų turimus straipsnius į Enciklopediją arba juose esančią informaciją apjungiant. Tai yra vienas iš iniciatyvinės grupės tikslų pvz. taip įjungiant Mažeikių krašto enciklopediją. Ir tokiu būdu suvienijant kūrėjų pajėgas.

    Septinta "nėra reikalo iš naujo išradinėti dviračio, reikia tuo kuo galima pasinaudoti" pažanga niekada nebūtų pasiekiama, jei kiekvieną kartą būtų viskas pradedama nuo pradžių.