Žirmūnai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Apie gyvenvietę Baltarusijoje žr. Žirmūnai (Baltarusija).
Žirmūnai
Zirmunai evening1.jpg

Žirmūnai
54°43′26″N 25°18′22″E / 54.724°N 25.306°E / 54.724; 25.306 (Žirmūnai)Koordinatės:54°43′26″N 25°18′22″E / 54.724°N 25.306°E / 54.724; 25.306 (Žirmūnai)
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3
Respublika: Vėliava Lietuva
Apskritis: Vėliava Vilniaus apskritis
Savivaldybė: Vėliava Vilniaus miesto savivaldybė
Seniūnija: Žirmūnų seniūnija
Vietovardžio kirčiavimas
(1 kirčiuotė)[1]
Vardininkas: Žirmū́nai
Kilmininkas: Žirmū́nų
Naudininkas: Žirmū́nams
Galininkas: Žirmū́nus
Įnagininkas: Žirmū́nais
Vietininkas: Žirmū́nuose
Commons-logo.svg Vikiteka: ŽirmūnaiVikiteka

ŽirmūnaiVilniaus miesto dalis, esanti į šiaurę nuo miesto centro, dešiniajame Neries krante. Žirmūnų seniūnija. Pagrindinė mikrorajono gatvė – Žirmūnų gatvė.

Žirmūnuose yra Žalgirio stadionas, Vilniaus sporto rūmai, Šiaurės miestelio technologijų parkas. Žirmūnų teritorijoje per Nerį nutiesti 4 tiltai (iš šiaurės į pietus – Valakampių tiltas, Šilo tiltas, Žirmūnų tiltas ir Mindaugo tiltas, nutiestas 2003 metais). Yra autobusų parkas, Vidaus reikalų ministerijos rūmai, Tuskulėnų dvaras, Tuskulėnų rimties parkas su kolumbariumu – suformuotu pilkalniu ir koplytėle viduje, kur ilsisi daugiau kaip 740 aukų, 1944-1947 metais KGB sušaudytų ir šiame parke užkastų žmonių, palaikai.

Istorija

Kelionė garlaiviu Neries upe ties Žirmūnais

Žirmūnų rajono statybai buvo skirtas aukštas dešinysis Neries krantas priešais Antakalnį. Anuomet tai buvo 127 ha plotas. Jame 1962 m. pagal tuometinius miestų gyvenamosios teritorijos funkcinio organizavimo principus buvo suplanuoti trys mikrorajonai (pirmąjį projektavo N. Chlomauskienė, antrąjį – Birutė Kasperavičienė, trečiąjį – L. Burneikienė; taip pat projektavo architektas Bronislovas Krūminis). Buvo numatyta rajoną užstatyti penkių, devynių ir dvylikos aukštų gyvenamaisiais namais pagal respublikai iš dalies pritaikytus sąjunginius tipinius projektus.

Iki 1965 m. Žirmūnuose buvo statomi tik penkių aukštų namai ir tik vėliau aukštesni.

Už Žirmūnų gyvenamąjį rajoną jo autoriams – architektams B. Kasperavičienei, B. Krūminiui ir V. Zubrui bei statybininkams – 1968 m. buvo suteikta TSRS valstybinė premija. Tai buvo pirmasis Tarybų Sąjungoje masinės gyvenamosios statybos, tad ir urbanistinės architektūrinės minties įvertinimas tokio rango premija, kuri labai pakėlė Lietuvos architektų prestižą.

Kultūroje

Su šiuo gyvenamuoju rajonu susijęs 2010 metų vaidybinis pilnametražis kino filmasAnarchija Žirmūnuose“, sukurtas režisieriaus Sauliaus Drungos. Pagrindiniai herojai gyvena arba lankosi Žirmūnuose. Kino juostoje šmėžuoja šio mikrorajono sovietinės statybos daugiabučių blokai. Konkreti vieta nesunkiai atpažįstama ir iš aplinkos, ir iš arti parodomų troleibusų stotelių ženklų su rajono užrašu, kartkartėmis įterpiami šio rajono planai iš paukščio skrydžio.Žiūrėti didesniame žemėlapyje
Žirmūnai OpenLayers žemėlapyje
Žirmūnai TSRS topografiniame žemėlapyje[2][3].


Šaltiniai


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: