Žmogus

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Žmonija)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
LogoWIKISPECIES.png Homo sapiens
Žmogus
Žmonės (Homo sapiens)
Mokslinė klasifikacija
Domenas:
Eukariotai
(Wikispecies-logo.svg Eukaryota)
Afrikanischer Elefant, Miami.jpg
Karalystė:
Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Panthera onca.jpg
Tipas:
Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Tortoise-Hatchling.jpg
Antklasis:
Amniotai
(Wikispecies-logo.svg Amniota)
Mammal Diversity 2011.png
Klasė:
Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Bonobo.jpg
Būrys:
Primatai
(Wikispecies-logo.svg Primates)
OrangutanP1.jpg
Šeima:
Hominidai
(Wikispecies-logo.svg Hominidae)
Human.png
Gentis:
Žmonės
(Wikispecies-logo.svg Homo)
Russian settlers, possibly Molokans, in the Mugan steppe of Azerbaijan. Sergei Mikhailovich Prokudin-Gorskii.jpg
Rūšis:
Žmogus
(Wikispecies-logo.svg Homo sapiens)
Mokslinis pavadinimas

Homo sapiens
Linnaeus, 1758 [1][2]

Sinonimai

Pagal GBIF:

Lietuviškus pavadinimus pateikė: Algirdas Vilkas

Turinys

Žmogus (lot. Homo sapiens sapiens) – dvikojis primatas, priklausantis hominidų šeimai ir žinduolių klasei. Visų žmonių populiacija dar vadinama žmonija.

Žmogus iš kitų gyvūnų išsiskiria savo protiniais sugebėjimais, kalba, kultūra ir socialiniais ypatumais. Žmogui giminingiausi primatai yra šimpanzės, kiek mažiau – gorilos, orangutanai ir gibonai. Manoma, kad esminis požymis, skiriantis žmogų nuo kitų gyvūnų, yra abstraktus mąstymas.

Žmogus (dgs. žmonės) turi stačią laikyseną, vaikšto ant apatinių galūnių, palikdamas viršutines įvairiai galimai veiklai (taip pat – darbui). Labai išsivysčiusios smegenys įgalina abstraktų mąstymą, kalbą, savęs suvokimą. Žmogų tiria įvairūs mokslai: psichologija – jausmus ir mąstymą, religijotyra – tikėjimą, filosofija bando sujungti abu šiuos aspektus, biologija žiūri į žmogų kaip į gyvą organizmą ir kt. Bendrai mokslas apie žmogų yra vadinamas antropologija (graikiškai anthropos reiškia žmogų).

Žmonės yra visuomeniniai gyvūnai, gyvenantys sudėtingai suderintose įvairaus lygmens socialinėse bendruomenėse, kurios tarpusavyje bendrauja, bendradarbiauja ir varžosi. Žmonių bendruomenes vienija vertybės, tikėjimas, elgesio normos ir kt.

Žodžio kilmė

Žmogus daugumoje pasaulio kalbų yra labai senas žodis. Senovės lietuvių kalboje būta beasmenės formos – žmuo, etimologiškai (pagal kilmę) artimos lotyniškajam homo (plg. humus ir žemė, hiems ir žiema). Šios formos šaknys tikriausiai siekia indoeuropiečių prokalbės laikus. Forma žmuo turėjusi dvi lytis: žmogus (vyriška) ir žmona (moteriška). Istorijos eigoje susiformavo taip, kad žmonos terminas ėmė reikšti tik sutuoktinę, o žmogus tapo bendra rūšį apibūdinančia žodžio forma. Tačiau pastebėtina, kad daugiskaitą nulėmė moteriška lytis (žmona -> žmonės).

Žmogaus lytys ir jų skirtumai

Vyras
Moteris

Žmonija turi dvi lytisvyrą ir moterį. Jos skiriasi ne tik biologiniais požymiais (kūno sudėjimu, dauginimosi organais, endokrinine sistema ir kt.), tačiau ir mąstymo, jausmų bei elgsenos požiūriu.

Moterys dar vadinamos dailiąja lytimi (pabrėžiant jų grožį), o vyrai – stipriąja (pabrėžiant jėgą).

Anatomija ir fiziologija

Žmogaus kūnas dalijamas į dalis (partes corporis): liemenį (truncus), galvą (caput), kaklą (collum), viršutines galūnes (membrum superius) ir apatines galūnes (membrum inferius).

Kiekviena dalis dalijama į smulkesnes: liemuo į krūtinę (thorax), pilvą (abdomen), nugarą (dorsum), dubenį (pelvis). Pastarasis dalijamas į didįjį ir mažąjį dubenį (pelvis major et pelvis minor).

Žmogaus kūne yra kelios ertmės: kaukolės ertmė (cavitas cranii), krūtinės ląsta (cavitas thoracis), pilvo ertmė (cavitas abdominis), dubens ertmė (cavitas pelvis). Veide yra nosies ertmė (cavitas nasi), burnos ertmė (cavitas oris) ir akiduobės (orbitae).

Protas ir sąmonė

Protas – sugebėjimas vertinti mus supantį pasaulį. Tokį sugebėjimą turi visi gyvi padarai. Šis sugebėjimas pasireiškia įvairiomis formomis, iš kurių ne visos žmogui prieinamos.
Patį protą galima pavadinti „programa“, apdorojančia per jutimo organus atkeliaujančią informaciją. Informacijos apdorojimo žmogaus smegenyse „lygis“ yra tobulesnis nei bet kurių gyvūnų. Žmogaus protas nėra beribis – kaip ir kiekvienai žemesnei gyvūnų rūšiai, taip ir žmogui egzistuoja suvokimo ribos.
Protas ne tik padeda žmogui suvokti aplink jį esantį pasaulį – jis dar atlieka ir apsaugines funkcijas.

Kadangi informacijos srautai iš žmogų supančios aplinkos yra beribiai, pirmoji apsauginė proto (sąmonės) funkcija palengvina organizmo funkcionavimą atrankinio dėmesingumo bei sąmonės dėka. Kiekvieno žmogaus aplinkos suvokimas yra individualus ir nepakartojamas; suvokiniams kurti vaizdiniai gali būti sudaryti iš sąvokų, apibrėžimų, bendravimo šablonų, netgi realiai neegzistuojančių vaizdinių. Jeigu šios apsauginės funkcijos nebūtų, žmogaus protas būtų priverstas be perstojo vertinti visus informacijos srautus ir kiekvieną akimirką iš naujo pastebėti jį supančią aplinką.

Žmogaus įsitvirtinimas įsivaizduojamojo pasaulio centre (vad. „ego“ funkcija) yra svarbi individo gyvenime; gali garantuoti žmogaus kaip individo išlikimą, pasirūpinant pirmiausia individo, o ne bendruomenės poreikiais. Yra žinoma atvejų, kai dėl smegenų pažeidimo ši funkcija sutrinka ir ego beveik nebedominuoja. Tokie žmonės gali būti palaikyti altruistais.

Protavimas gali būti sąmoningas arba nesąmoningas. Pasąmonė yra pajėgi aprėpti visą gigantišką informacijos srautą iš žmogų supančios aplinkos, tačiau ji neanalizuoja duomenų, leisdama jiems „tekėti“.

Tam tikri prioritetiniai duomenys yra perkeliami į aukštesnį lygį – objektyvų ir subjektyvų nagrinėjimą. Tai jau sąmoningo proto sritis, kuriai tenka ribotas duomenų srautas. Kitaip tariant, protas – tai loginis „procesorius“, atsirenkantis ir analizuojantis sąmonės pateiktus duomenis.

Sąmonės dėka žmogus netgi gali apeiti proto sukurtas apsaugas – imti iš naujo pervertinti jį supančią aplinką ar tyčia nesirūpinti savo poreikiais, iškeldamas į pirmą vietą kitų poreikius.

Sąmoningo protavimo pajėgumus nusako sąmoningumo lygis. Kuo aukštesnis sąmoningumas, tuo individas lengviau (ir realiau) suvokia jį supančią aplinką, lengviau prisitaiko prie pokyčių, adaptuojasi.

Esant aukštam sąmoningumui, lengviau ignoruojami primityviai, pernelyg supaprastintai suvokiami aplinkos vaizdiniai, ką galima laikyti „momentine nuotrauka“, ir kuri ne visada yra realybės atspindys.

Yra nustatyta, kad daugiau nei du trečdaliai žmonių turi gana žemą sąmoningumo lygį.

Proto ir sąmonės veikla labai svarbi žmogaus gyvenime – ji prisideda formuojant individo elgesio modelius, bendravimo metodus ir būdus, įvertinant svarbiausius poreikius.

Seksualumas

Žmogaus seksualumas ne tik užtikrina dauginimosi funkciją ir rūšies išlikimą, tačiau ir lemia socialinius reiškinius, tarpusavio ryšius tarp žmonių ir hierarchiją. Lytinis potraukis yra ne tik kūniškas (fizinis) poreikis, tačiau yra susijęs ir su jausmais – teigiamais (pvz., susižavėjimas, meilė, ekstazė) arba neigiamais (pvz., pavyduliavimas ar neviltis). Seksualumo apraiškas ir mastą nulemia tam tikros taisyklės visuomenėje – socialinės normos. Pavyzdžiui, paprastame paplūdimyje nedera būti visiškai nuogam, daugumoje kultūrų yra nepriimtina erotinė meilė tarp artimų giminaičių – brolių ir seserų, tėvų ir vaikų. Lytinį susilaikymą iki santuokos, taip pat dvasininkų skaistumą nulemia religinės normos. Kai kuriose kultūrose yra priimtina tik vienpatystė (pvz., Vakarų civilizacijoje), tuo tarpu kai kitos toleruoja ir daugpatystę (pvz., islamo šalys).

Apskritai, gyvūnų pasaulyje gėda dėl nuogumo yra būdinga tik žmonėms – beveik visose kultūrose nepriimtina vaikščioti visiškai nuogam, nors toleruojamo nuogumo mastą iš dalies lemia geografinės sąlygos (klimatas) ir mada (pvz., Vakaruose populiarėja atviresni drabužiai, apnuoginantys krūtinę, šlaunis ar bambą, tuo tarpu musulmonų kraštuose moterims viešumoje reikia slėpti net veidą). Įvairios lytinio elgesio formos (glostymas, glamonės, bučiniai) yra nevienodai vertinami atskirose kultūrose ir subkultūrose, o viešumoje atliekamas lytinis aktas beveik universaliai yra nepriimtinas (nebent pirmykštėse ar šiuolaikinėse orgijose, filmavimuose kinui, religinių ritualų metu ir pan.).

Patarlės

{{#ask:Patarlė::+Tipas::Lietuvių liaudies patarlėsŽodis::Žmogus |?Patarlė |?Šaltinis#- |?Metai |?Vieta#- |?Reikšmė |?#- |sort=Pradžia |format=ul |headers=hide |mainlabel=- |link=all |template=Patarlės/show |outrotemplate=Patarlės/outro |userparam=|tipas=patarlės|beŠbl=000; |columns=1 |offset= |limit=100 }}{{#set:Įtraukta tautosaka=Lietuvių liaudies patarlės}}

Priežodžiai

{{#ask:Patarlė::+Tipas::Lietuvių liaudies priežodžiaiŽodis::Žmogus |?Patarlė |?Šaltinis#- |?Metai |?Vieta#- |?Reikšmė |?#- |sort=Pradžia |format=ul |headers=hide |mainlabel=- |link=all |template=Patarlės/show |outrotemplate=Patarlės/outro |userparam=|tipas=priežodžiai|beŠbl=000; |columns=1 |offset= |limit=100 }}{{#set:Įtraukta tautosaka=Lietuvių liaudies priežodžiai}}

Taip pat skaitykite

Šaltiniai

Vikicitatos
Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose
Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas žmogus
 1. Homo sapiens. Linnaeus, 1758 Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life: 2013 Annual Checklist.
 2. Homo sapiens. Linnaeus, 1758 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 3. Homo aethiopicus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827606) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 4. Homo aethiopicus Bory de St.Vincent, 1825 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827606 WWW
 5. Homo americanus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827592) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 6. Homo americanus Bory de St.Vincent, 1825 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827592 WWW
 7. Homo arabicus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827609) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 8. Homo arabicus Bory de St.Vincent, 1825 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827609 WWW
 9. Homo australasicus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827593) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 10. Homo australasicus Bory de St.Vincent, 1825 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827593 WWW
 11. Homo cafer (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827613) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 12. Homo cafer Bory de St.Vincent, 1825 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827613 WWW
 13. Homo capensis (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827612) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 14. Homo capensis Broom, 1917 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827612 WWW
 15. Homo columbicus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827598) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 16. Homo columbicus Bory de St.Vincent, 1825 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827598 WWW
 17. Homo cro-magnonensis (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827603) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 18. Homo cro-magnonensis Gregory, 1921 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827603 WWW
 19. Homo drennani (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827615) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 20. Homo drennani Kleinschmidt, 1931 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827615 WWW
 21. Homo floresiensis (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827627) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 22. Homo floresiensis Brown, al., 2004 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827627 WWW
 23. Homo fossilis protoaethiopicus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:8883471) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 24. Homo fossilis protoaethiopicus Giuffrida-Ruggeri, 1915 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:8883471 WWW
 25. Homo grimaldii (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827602) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 26. Homo grimaldii Lapouge, 1906 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827602 WWW
 27. Homo hottentotus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827607) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 28. Homo hottentotus Bory de St.Vincent, 1825 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827607 WWW
 29. Homo hyperboreus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827587) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 30. Homo hyperboreus Bory de St.Vincent, 1825 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827587 WWW
 31. Homo indicus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827589) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 32. Homo indicus Bory de St.Vincent, 1825 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827589 WWW
 33. Homo japeticus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827600) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 34. Homo japeticus Bory de St.Vincent, 1825 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827600 WWW
 35. Homo melaninus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827588) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 36. Homo melaninus Bory de St.Vincent, 1825 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827588 WWW
 37. Homo monstrosus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827605) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 38. Homo monstrosus Linnaeus, 1758 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827605 WWW
 39. Homo neptunianus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827590) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 40. Homo neptunianus Bory de St.Vincent, 1825 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827590 WWW
 41. Homo palestinus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827608) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 42. Homo palestinus McCown, Keith, 1932 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827608 WWW
 43. Homo patagonus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827616) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 44. Homo patagonus Bory de St.Vincent, 1825 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827616 WWW
 45. Homo priscus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:7881642) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 46. Homo priscus Lapouge, 1899 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:7881642 WWW
 47. Homo sapiens cro-magnonensis (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:9073045) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 48. Homo sapiens cro-magnonensis Gregory, 1921 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:9073045 WWW
 49. Homo sapiens grimaldiensis (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:8887224) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 50. Homo sapiens grimaldiensis Gregory, 1921 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:8887224 WWW
 51. Homo scythicus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827599) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 52. Homo scythicus Bory de St.Vincent, 1825 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827599 WWW
 53. Homo sinicus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827591) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 54. Homo sinicus Bory de St.Vincent, 1825 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827591 WWW
 55. Homo spelaeus (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827610) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 56. Homo spelaeus Lapouge, 1899 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827610 WWW
 57. Homo troglodytes (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827601) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 58. Homo troglodytes Linnaeus, 1758 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827601 WWW
 59. Homo wadjakensis (Homo sapiens – sinonimas) (ID gbif:4827576) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 60. Homo wadjakensis Dubois, 1921 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:4827576 WWW


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: