Žvynelinė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Žvynelinė

Žvynelinė, arba psoriazė – lėtinė pasikartojanti liga (gali būti paveldima), pažeidžianti odą ir sąnarius (5-7 procentams ligonių). Dar vadinama T limfocitų sukelta dermatoze. Pasaulyje ja serga apie 2-3 proc. gyventojų (Europoje – 2 proc.), dažniausiai 20-40 metų žmonės. Vienodai dažnai serga ir vyrai, ir moterys.

Oda išberiama ribotais, raudonais, įvairaus dydžio mazgeliais, kurie apsitraukia sausais balsvais žvynais. Dažniausiai pažeidžiami lenkiamieji alkūnių ir kelių paviršiai, kryžkaulio sritis, plaukuotoji galvos dalis. Dažnai židiniai iš plaukuotosios galvos dalies išplinta į neplaukuotąją kaktos, skruostų, ausų, sprando sričių odą. Dėl žvynelinės galva nenuplinka. Dažniausiai žvynelinės židiniai neniežti, tačiau gali niežėti, jei vystosi uždegimas, liga greitai plinta. Šios ligos priežastis yra autoimuninė ir ji neužkrečiama. Psoriazės atveju yra ryškiai nenormali odos barjerinė funkcija ir suardytas citokinų balansas (angl. network) – keratinocitai sintetina žymiai per daug citokinų.

Žvynelinę suaktyvinti gali stresas, vaistai (b blokatoriai, litis), bakterinės infekcijos ar ŽIV. Psoriazės patofiziologija labai sudėtinga ir apima keletą skirtingų vyksmų, ypač susijusių su uždelsto padidėjusio jautrumo reakcijomis.

Kol kas nežinomi genai, lemiantys žvynelinės paveldėjimą ir antigeno, sukeliančio T limfocitų aktyvaciją, prigimtis. Nustatyta žvynelinės židinių susidaryme dalyvaujančios specifinės molekulės (specifiniai augimo veiksniai, citokinai, sąlyčio (adhezijos) molekulės ir chemotaksiniai peptidai). Pacientai gydomi metodais, nukreiptais prieš T limfocitus. Toks imunomoduliacinis gydymas apima UV šviesą, ciklosporiną A, kortikosteroidus, 1,25-dihidroksivitaminą D3 ir kt.

Spalio 29-toji yra paskelbta Tarptautine sergančiųjų žvynelinė diena.

Alternatyvi terapija

Kai kurie žmonės laikosi požiūrio, kad psoriazę galima efektyviai gydyti vien sveiku gyvenimo būdu. Minimizavimas streso, alkoholio, cukraus ir kitų „agresyvių“ maistų, kartu su poilsiu, saule ir dažnu maudymusi sūriame natūraliame vandenyje praktiškai išnaikina psoriazę. Tai laikoma esmine ilgalaike strategija.

Ligos geografinis paplitimas aiškiai rodo, kad žvynelinė išplitusi vien tik saulės stokojančiose platumose. Todėl kita gera alternatyva – išsikelti gyventi į saulėtas šalis.

Tuo tarpu senoji indų ajurvedinė medicina teigia, kad žvynelinė yra išimtinai tik cukraus rezultatas, todėl rekomenduoja visiškai atsisakyti net minimaliausių cukraus kiekių.

Nuorodos

Vikiteka



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 105% (+4602-200=4402 wiki spaudos ženklai).