Abolicionizmas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
abolicionizmas

Abolicionizmas (angl. abolitionism <- lot. abolitiopanaikinimas) – gali reikšti:[1]

Abolicionizmas prieš vergovę

Abolicionizmas buvo Vakarų Europoje ir Amerikos žemyne vykęs judėjimas už vergų prekybos panaikinimą ir vergų išlaisvinimą. Vergijos sistema nesukėlė didelio nepasitenkinimo iki XVIII amžiaus, kai Švietimo epochos mąstytojai sukritikavo vergiją dėl žmogaus teisių pažeidimo. Daugelis religinių-evangelinių grupių pasmerkė vergiją, pavadindami ją nekrikščionišku reiškiniu. Nors XVIII amžiaus antroje pusėje prieš vergiją nukreipti jausmai išplito, vergijų centruose - Vest Indijoje, Pietų Amerikoje, pietinėse JAV valstijose, šios idėjos tapo populiarios negreit. 1807 metais vergų įvežimas į Britų kolonijas buvo uždraustas. Jungtinėse Valstijose vergija uždrausta 1808 metais. Britams priklausančioje Vest Indijoje vergija uždrausta 1827 metais, o prancūzų valdose dar po 15 metų.

1787 metais, suformavus Prekybos vergais uždraudimo komitetą, Britanijoje vergijos uždraudimo reikalų tvarkyti ėmėsi Viljamas Vilbeforsas. Vilbeforso vadovaujama parlamentinė kampanija už prekybos vergais (ir vergijos) uždraudimą pasiekė savo tikslą tuomet, kai buvo priimtas 1807 metų vergų prekybos aktas ir 1833 metų vergijos uždraudimo aktas.

Tačiau vienuolikoje pietinių JAV valstijų vergija buvo socialinė ir ekonominė institucija. Amerikos abolicionistų darbą sunkino pietinių valstijų kaltinimai Šiaurės ir Pietų Sąjungos harmonijos griovimu. Abolicionistų judėjimui šiaurinėse JAV valstijose vadovavo socialinio gyvenimo reformatorius, Amerikos antivergovinės draugijos įūkrėjas Vijamas Loidas Garisonas, rašytojai Džonas Grinlyfas Vitieris, Harieta Byčer Stau, buvę vergai, tokie kaip Frederikas Daglasas ir kiti.[2]

1860 metais įvykęs Abraomo Linkolno, kuris priešinosi į vakarus plintnčiai vergijai, išrinkimas į JAV prezidentus buvo persilaužimas abolicionistų judėjimo istorijoje. Įsitikinusios, kad jų gyvenimo būdui gresia pavojus, pietinės valstijos atsiskyrė nuo JAV. Šis atsiskyrimas privedė prie JAV pilietinio karo. 1863 metais Linkolnas paskelbė vergų Išlaisvinimo aktą, kuriuo visi Konfederacijos vergai gavo asmens laisvę. Lotynų Amerikoje buvo uždrausta nepriklausomybės karų metu (1810-1822), tačiau vergija faktiškai egzistavo iki 1888 metų Brazilijoje, Kuboje ir Puerto Rike. Tam tikrose Afrikos dalyse ir kai kuriose islamiškose valstybėse vergija buvo uždrausta tik XX amžiuje.

Šiais laikais vaikų ir suaugusiųjų žmonių vergija ir priverstinis darbas daugelyje šalių yra uždrausti, nes tai prieštarauja tarptautinei teisei.

Abolicionizmas prieš prostituciją

Neseniai iškilo naujas tarptautinis abolicionistų judėjimas. Šio judėjimo tiklas - kovoti su vis dar egzistuojančia vergija. Pasaulyje šuo metu yra apie pavergtų 27 milijonai žmonių (įskaitant prostituciją, darbo vergiją ir pan.).

Šaltiniai

  1. abolicionizmasTarptautinių žodžių žodynas. – Vilnius: Alma litera, 2004. .{{#subobject:Abolicionizmas (Abolicionizmas, TŽŽ) |Straipsnis=Abolicionizmas |Žodynas=Tarptautinių žodžių žodynas |Žodyno sąvoka=Abolicionizmas |Žodyno puslapis= psl. }} Taip pat žr. abolicionizmas.
  2. Leon F. Litwack and August Meier, eds., "John Mercer Langston: Principle and Politics", in Black Leaders of the Nineteenth Century, University of Illinois Press, 1991, pp. 106–111


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: