Admirolas (laipsnis)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Admirolas (ol. admiraal, kilęs iš arab. أمير البحر, amīr al-baḥr, 'jūrų valdovas', taip pat susijęs su lot. admirabilis[1]) – karinis laipsnis, suteikiamas aukščiausio rango karininkams, tarnaujantiems karo laivyne.[2]

Britų Sandraugos šalyse ir JAV admirolo laipsnis atitinka generolą kariuomenėje. NATO admirolai turi rango kodą OF-9 ir skiriamąjį ženklą – keturias žvaigždes. Admirolo laipsnis yra viršesnis už viceadmirolą (trijų žvaigždžių admirolą) ir žemesnis už laivyno admirolą.

Nepriklausomoje Lietuvoje suteikiamas aukščiausias flotilės admirolo laipsnis (R. S. Baltuška, K. Macijauskas).

Turinys

Istorija

Praeityje skyrėsi admirolų hierarchija. Pavyzdžiui, kai kuriose Europos šalyse prieš Antrojo pasaulinio karo pabaigą admirolas buvo trečias aukščiausias karo laivyno laipsnis po generolo admirolo ir grosadmirolo.

Admirolo laipsnis taip pat buvo skirstomas į įvairius lygius, iš kurių keletas yra istoriškai išnykę, o dauguma kitų dabartiniuose karo laivynuose lieka naudojami. Karališkasis laivynas iki 1864 m. admirolų rangui atskirti naudojo spalvas (raudonos, baltos ir mėlynos spalvos, mažėjančia tvarka). Pavyzdžiui, Horacijaus Nelsono turėtas aukščiausias laipsnis buvo „baltos spalvos“ viceadmirolas. Kariuomenės generolo laipsnius atitinkantį karo laivyno rangą turintis karininkas vadinamas flagmanu. Kai kurios jūrų pajėgos taip pat naudojo kariuomenėje priimtus pavadinimus, pvz., Kromvelio laikų „generolas jūroje“.

Skiriamieji ženklai

Admirolo laipsnio skiriamieji ženklai dažnai apima keturias žvaigždes ar panašius į jas ženklus ir/arba 3 siauras juosteles šalia plačios. Tačiau daugelio šalių admirolų žvaigždes antpečiuose, rankovių antsiuvuose ar kitose uniformų dalyse atstoja kitokie simboliai.

Šaltiniai

  1. "Online Etymology Dictionary." Nuoroda tikrinta 2015-05-04.
  2. Admirolas (lkz.lt)

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Admirolas (laipsnis) – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: