Adrijos jūra

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Adrijos jūra iš kosmoso
Sekli jūros pakrantė netoli Grado (šiaurės Italija)
Adrijos jūra ties Istrija Kroatijoje

Adrijos jūraViduržemio jūros dalis, esanti tarp Apeninų ir Balkanų, šiauriau Otranto sąsiaurio, pavadinta Italijos miesto Adrijos vardu.

Vakarinėje jūros pakrantėje yra Italija, o palei rytinį krantą - Kroatija, Juodkalnija ir Albanija. Nedidelė dalis pakrantės priklauso Slovėnijai bei Bosnijai ir Hercegovinai (26 km prie Neumo).

Padėtis, geografiniai duomenys, klimatas

Jūra driekiasi iš šiaurės vakarų į pietryčius 820 km – nuo Venecijos įlankos šiaurėje iki Otranto sąsiaurio pietuose, kur Adrijos jūra pereina į Jonijos jūrą. Adrijos plotis – nuo 93 iki 225 km, vidutinis 160 km. Jūra užima 132 tūkst. kv.km plotą. Didžiausias gylis – 1250 metrų, pietinė jūros dalis žymiai gilesnė už šiaurinę. Druskingumas jūros paviršių prie didelių upių deltų yra 2,5 proc., pietinėje dalyje - 3,9 proc.[1]

Šiaurinė jūros dalis yra sekli su daugybe pakrantės lagūnų. Italijos pakrantė piečiau Po deltos yra kalnuota, kranto linija tiesi ir palei krantą praktiškai nėra salų. Tik Apulijoje esantys Gargano kalnai apie 50 km išsikiša į Adrijos jūrą sudarydami pusiasalį. Rytinėje pakrantėje į jūrą išsikiša Istrijos pusiasalis, visa pakrantė daugiausia kalnuota ir raižyta. Kroatijos krantas yra labai vingiuotas, turi daug salelių, įlankėlių ir labai populiarus tarp turistų. Piečiau Škoderio Albanijoje pakrantė smėlėta. Adrijos pakrantė baigiasi ties Vlora piečiau kurios palei Jonijos jūros pakrantę prasideda Albanijos Rivjera.

Klimatui būdinga labai šilta, nelietinga ir sausa vasara ir švelni, iš dalies lietinga ir drėgna žiema. Žiemą Adrijos jūros regionas yra veikiamas aukšto slėgio sričių iš Atlanto. Dėl to pučia šilti pietiniai (sirokas) ir šalti šiaurės (mistralis ir bora) vėjai.

Upės

Didžiausios į Adriją įtekančios upės yra Reno, Po, Adidžė, Brenta, Piavė, Soča, Zrmanja, Krka, Cetina, Neretva, Drinas.

Ekonomika

Vakariniame krante (Italijoje) pagrindiniai uostai – Venecija, Ankona ir Baris. Triestas taip pat anksčiau buvo svarbus uostas, bet dabar neteko savo reikšmės. Rytiniame krante didžiausi uostai yra Rijeka ir Splitas (abu – Kroatijoje). Adrijos jūroje gerai išvystyta žvejyba, gausu omarų, sardinių, tuno.

Šaltiniai


Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Adrijos jūra – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+6104-0=6104 wiki spaudos ženklai).