Afrikanų kalba

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Afrikansas
Afrikaans
Kalbama: PAR, Namibijoje
Kalbančiųjų skaičius: >10 mln.
Vieta pagal kalbančiųjų skaičių: į šimtuką nepatenka
Kalbos išnykimas:
Kilmė:

Indoeuropiečių
 germanų
  vakarų germanų

Rašto sistemos:
Oficialus statusas
Oficiali kalba: Pietų Afrikos Respublikos vėliava Pietų Afrikos Respublika
Prižiūrinčios institucijos:
Kalbos kodai
ISO 639-1: af
ISO 639-2: afr
ISO 639-3: afr

Afrikansas (kitaip afrikanerių kalba, būrų kalba, originalo kalba Afrikaanse taal) – indoeuropiečių kalbų šeimos Vakarų germanų kalbų pogrupio kalba, vartojama Pietų Afrikoje ir Namibijoje.

Istorija

Afrikanso kalba yra artimai susijusi su XVII amžiaus olandų kalba, bei, mažiau, su dabartine olandų kalba. Olandų įkurtoje Kapo kolonijoje vietinių vartojama olandų kalba pamažu kito, ja taip pat kalbėjo kiti emigrantai iš Europos (daugiausia vokiečiai ir prancūzai, taip pat kolonijoje esantys vergai afrikiečiai bei malajiečiai), vyko kontaktai su vietinėmis bantų kalbomis ir choisanų kalbomis. 1710 m. Kapo kolonijoje buvo daugiau vergų nei baltųjų gyventojų, todėl kalba kreolizavosi (ja kalbėjo žmonės, nemokantys literatūrinės olandų kalbos). Tačiau iki XX amžiaus pradžios afrikansas buvo laikomas vietiniu olandų kalbos variantu. 1910 m. sukurtos Pietų Afrikos Sąjungos valstybinėmis kalbomis buvo anglų ir olandų, ir tik 1925 m. vietoj olandų kalbos valstybine kalba paskelbtas afrikansas.

Pagrindiniai afrikanso skirtumai nuo olandų kalbos: žodyno skirtumai (daug žodžių perimta iš afrikiečių ir malajų kalbų), supaprastėjusi gramatika, skirtingas žodžių tarimas, rašyba artimesnė tarimui.

Nuorodos

Wikipedia
Vikipedija Afrikanų kalba



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+5091-58=5033 wiki spaudos ženklai).