Ajahuaska

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Ekvadore, Napo regione verdama ajahuaska

Ajahuaska, ajavaska (isp. Ayahuasca, keč. ayawaska) – haliucinogeninis gėrimas, gaminamas iš svaigiojo kvaitulio (Banisteriopsis caapi) lianos, bei kitų narkotinių savybių turinčių augalų, pavyzdžiui, Psychotria genties augalų. Nuo seno vartojamas Andų pašlaitėse gyvenančių Amazonijos indėnų.

Lianos gabalėliai sumaišomi su Psychotria viridis arba Diplopterys cabrerana lapais ir verdami vandenyje. Gautame nuovire gausu monoaminoksidazės inhibitorių: alkaloidų harmino ir harmalino, taip pat stipraus alkaloido DMT. Neretai ruošiama DMT neturinti ajahuaska – tada vietoje Psychotria viridis dedama paprastosios justicijos (Justicia pectoralis), brugmansijos arba kaimiškojo tabako (Nicotiana rustica) lapų.

Ajahuaska naudojama indėnų (pvz., urarinų) šamanų norint pasiekti ekstazę ir susijungti su dvasiomis. Gėrimas taip pat naudojamas vietinių gyventojų medicininiais tikslais (vidurių laisvinimui, organizmo valymui nuo kirmėlių). Vartojant ajahuaską vengiama sunkaus, riebaus, aštraus maisto, kofeino, rūgščių turinčių produktų. Europoje, Šiaurės Amerikoje gaminami tą pačią cheminę sudėtį kaip ir ajahuaska turintys gėrimai, tačiau naudojami kiti augalai (pvz., tikrojo pegano sėklos, siauražiedės mimozos lapai, DMT gaunamas iš įvairių akacijų, klajoklinio karolmedžio). Kiti, norėdami patirti egzotiškus ritualus, susijungti su dvasių pasauliu ar iš mokslinių paskatų keliauja į Peru ar kitas Andų šalis dalyvauti ajahuaskos gėrimo ritualuose.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2751-0=2751 wiki spaudos ženklai).