Akmenos dvaras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Akmenos dvaro biblioteka.jpg
Akmenos dvaro tvenkinys

Akmenos dvaras – dvaras Anykščių rajone, Viešintų seniūnijoje, Akmenoje.

Kadaise Akmenos dvaro rūmai stovėjo ant nedidelės kalvos, o XIX a. pirmoje pusėje grafai Hoppenai persikėlė į mažesnį dvaro pastatą kitapus liepų alėjos, arčiau upelio, į vietą su atsiveriančiu vaizdu į tvenkinį. Tikriausiai tvenkinys ir nulėmė vietos pasirinkimą. Tvenkinio ištakose buvo įrengta elektrinė, tiekusi dvarui elektrą. Po 1864 m. netoliese pastatytas ir akmens sienų olandiško tipo kepurinis vėjo malūnas, ilgus metus aprūpindavęs miltais visą apylinkę. Šį vėjo malūną 1901 m. autobiografiniame apsakyme aprašė rašytojas Jonas Biliūnas.

1914 m. Akmenos dvarą nupirko Juozas Jankauskas. Dvare tarpukariu būdavo organizuojami pokyliai, skirti vietos mokyklai paremti. Į šventę susirinkę svečiai skirdavo lėšų mokytojo algai, malkoms mokyklai šildyti, mokinių pieštukams ar sąsiuviniams. Pasakojama, kad vieno iš pokylių metu čia skambėjo Džiuzepės Verdžio opera „Traviata“.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Akmenos dvaras grąžintas kaip išlikęs nekilnojamas turtas. Simboliškai atkurta dvaro biblioteka, kuriai knygas dovanoja draugai, pažįstami ar knygų autoriai.

Šaltiniai

  • „Lietuvos dvarai“. Enciklopedinis žinynas. Sudarytoja Ingrida Semaškaitė. // Vilnius, „Algimantas“, 2010. 11 psl.

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: