Akumuliatorius

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Akumuliatorius tai prietaisas kaupti energiją. Tai gali būti pneumatinė talpa, įkraunama baterija, hidraulinis akumuliatorius, šilumos talpa ir pan.

Elektros akumuliatorius (antrinis elementas)

Tai cheminis srovės arba maitinimo šaltinis, kurio veiklą galima po išsikrovimo atstatyti įkraunant, t. y. praleidžiant juo srovę priešinga kryptimi, negu iškraunant. Išsikraunant akumuliatoriui, cheminė energija virsta elektros energiją, o jį įkraunant, atvirkščiai, elektros energija virsta chemine.
Cheminių srovės šaltinių konstrukcija gali būti labai įvairi, bet iš esmės akumuliatorius, kaip ir galvaninis elementas, susideda iš dviejų elektrodų - pirmos rušies laidininkų, kuriuos skiria elektrolito- antros rušies laidiniko- sluoksnis.
Akumuliatoriai rūšiuojami pagal elektrolito tipą:

Hidraulinis akumuliatorius

Tai nesuspaudžiamo hidraulinio skysčio slėginis indas kuriame energija kaupiama panaudojant išorinę jėgą. Ta jėga dažniausiai gaunama suslegiant dujas, suspaudžiant spyruoklę ar pakeliant svorį.

Praktinis panaudojimas- hidroforas. Hidrofore vanduo pumpuojamas į talpą kurioje yra oro. Vanduo patekdamas į talpą suspaudžia likusį orą ir taip sukaupiama energiją ir sudaromas vandens slėgis.

Šiluminė talpa

Tai prietaisas kaupti šilumą. Dažniausiai didelis izoliuotas rezervuaras su vandenių, druskos tirpalu ar išlydyta druska - šilumos nešėju. Šilumos nešėjas parenkamas pagal darbinę temperatūra, šiluminę talpą, cheminį agresyvumą ir kainą.
Šiluminis akumuliatorius dažnai naudojamas šiluminėse saulės jėgainėse.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+2238-44=2194 wiki spaudos ženklai).