Al Kaponė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Al Capone

Alfonsas Gabrielis Kaponė (labiau žinomas tiesiog kaip Al Kaponė; 1899 m. sausio 17 d. Brukline, Niujorke1947 m. sausio 21 d. Čikagoje) – garsus JAV gangsteris, oficialiai – prekiautojas naudotais baldais.

Al Kaponė nebuvo nei tarp stambiausių mafijos gangsterių, nei turėjo didelę reikšmę Cosa Nostra pasaulyje. Kai kurie jo amžininkai šį legendinį mafijozą laikė net buku1. Kaponė išgarsėjo dėl vienintelės priežasties – nevengė bendrauti su žiniasklaida, ir ši iš jo padarė žvaigždę.

Kaponės nuopelnu galima laikyti ir tai, kad Čikaga tituluojama nusikaltėlių pasaulio sostine, nors tai ir nėra teisinga. Nepalyginamai didesnės ir įtakingesnės mafijos šeimos veikė Niujorke.

Ankstyvasis gyvenimas

Al Kaponė gimė Brukline, Niujorke, 1899 metų sausio 17 dieną Gabrielio ir Teresinos Kaponių šeimoje. Gabrielis buvo kirpėjas netoli Neapolio esančiame kaime, Teresina – siuvėja Salerno provincijoje. Šeima imigravo į JAV 1894 metais.

Populiarus mitas, kad Alfonsas gimė Italijoje, yra visiškai neteisingas.

Dar būdamas paaugliu, Kaponė įstojo į dvi nusikalstamas gaujas – Brooklyn Rippers ir Forty Thieves Juniors. 14 metų metė mokyklą ir dirbo įvairius atsitiktinius darbus, tarp jų – saldainių parduotuvėje ir kėglinėje. Vėliau įstojo į liūdnai pagarsėjusią Five points gang, kurioje nusikaltėlio karjerą pradėjo ir Laimingasis Lučiano. Tuo pat metu Harvardo smuklėje dirbo barmenu ir apsauginiu.

1918 Al Kaponė vedė airę Mae Coughlin ir susilaukė sūnaus Alberto „Sonny“ Fransiso Kaponės. Šeima metus gyveno Brukline, o Alfonsas tebedirbo Frankie Yale'iui, Five Points Gang vadui. Manoma, kad iki 1919 jis įvykdė bent dvi žmogžudystes, tačiau tai neįrodyta. 1919 Kaponė susivaidyjo su priešiška gangsterių grupuote, ir norėdamas apsaugoti, Yale išsiuntė jį į Čikagą.

Čikaga

Kaponių šeima Čikagoje apsigyveno mažame, niekuo neišsiskiriančiame name, adresu 7244 South Prairie Avenue. Al Kaponė pradėjo dirbti Džonio Torio koviniame būryje paprastu kareiviu, tačiau netrukus senasis Torio pastebėjo Kaponės sugebėjimus ir nuo 1922 m. jis jau buvo antrasis pagal rangą, atsakingas už Čikagos azartinius lošimus, alkoholį ir prostituciją.

Po kelių metų Torio šeimos priešai pasikėsino į jo gyvybę. Sužeistas bosas grįžo į Italiją, palikdamas Čikagą Al Kaponei. Prohibicijos laikotarpiu gangsteris liūdnai pagarsėjo nuožmiomis kovomis su priešiškomis grupuotėmis, kaip kad Bagsiu Moranu ir Himiu Veisu. Iš nelegalių lošimų, prostitucijos ir alkoholio verslo uždirbdavo milžiniškas pinigų sumas.

Al Kaponė persikėlė į Metropolio viešbutį, kur nuomojosi penkis kambarius, iš viso kainuojančius 1500 dolerių per dieną. Labai greitai iš niekam nežinomo nusikaltėlio jis tapo beveik kultiniu gangsteriu. Ypač tam padėjo draugystė su Hariu Rydu, laikraščio redaktoriumi. Gangsteris tapo matomas operos teatre, sporto varžybose, net labdaros renginiuose. Visuomenėje, kurioje dauguma suaugusiųjų gerdavo nelegaliai pardavinėjamą alkoholį, pagrindinis jo tiekėjas netruko užsitarnauti daugumos žmonių pagarbą. Susiformavo draugiško, malonaus ir sėkmės lydimo žmogaus įvaizdis. Spaudoje pasirodė tokie epitetai, kaip „didžiausias visų laikų mafijos lyderis“ (The New Yorker).

Tarp 1925 m. ir 1930 m., kai kurių šaltinių teigimu, jo metinės įplaukos siekė šimtą milijonų dolerių. Čikagos mafijos bosas buvo sunkiai pasiekiamas teisėsaugai: įbauginti liudininkai neduodavo arba atsisakydavo parodymų.

1920 m. Į Al Kaponę buvo surengti keli pasikėsinimai.

1928 m. Po Šv. Valentino dienos žudynių – septynių priešiškos grupuotės gangsterių nužudymo – Kaponė pasitraukė į Palm Island (Florida). Dėl žudynių detalių tebesiginčyjama, niekada niekas už jas nebuvo nuteistas, tačiau manoma, kad organizatorius buvo Al Kaponė ir jo žudikų grupė, vadovaujama Džeko „Automato“ MakGurno.

Nuosmukis

Nors visą verslą Al Kaponė tvarkė per statytinius ir nėra jokių oficialių dokumentų, pagal 1927 m. metais priimtus naujus įstatymus federalinei vyriausybei pavyko apkaltinti gangsterį vengimu mokėti mokesčius.

1931 m. įvyko teismas ir Kaponė pripažįstamas kaltu pagal 5 iš 23 pateiktų kaltinimų. Mafijos bosas buvo nuteistas dešimčiai metų laisvės atėmimo federaliniame kalėjime. Iš pradžių įkalintas Atlantos kalėjime, tačiau 1934 metų rugpjūtį persiųstas į garsųjį Alkatrazą. Čia gangsteris buvo ypač rūpestingai saugomas, ypač stengtasi, kad neturėtų jokių ryšių su išoriniu pasauliu. Yra žinoma, kad bandė papirkinėti sargus.

Netekusi lyderio, Kaponės imperija pradėjo byrėti.

Al Kaponės ligos ir mirtis

Pirmieji silpnaprotystės požymiai pasirodė dar 1930-aisiais, manoma, kad tai – sifilio jaunystėje pasekmė. Tačiau neatlaikęs kalėjimo gyvenimo, Al Kaponė galutinai pradėjo eiti iš proto. Jam pradėjo vaidentis, jog jį persekioja Džeimso Klarko, vienos iš Švento Valentino dienos skerdynių aukų, vaiduoklis. Paskutinius metus praleido kalėjimo ligoninėje, ir 1939 m. lapkričio 16 d. buvo paleistas. Jau išėjęs iš kalėjimo, Kaponė vis dar dažnai šaukdavo naktimis, o atbėgusiems asmens sargybiniams pasakodavo vis tą pačią istoriją apie persekiojantį vaiduoklį. Tapo aišku, kad dėl psichinės būklės jis nebegali užsiimti ankstesne veikla.

1947 m. sausio 21 d. Al Kaponė patyrė paralyžiaus priepuolį, o po trijų dienų, sausio 25, mirė nuo plaučių uždegimo. Garsusis gangsteris buvo palaidotas Mount Olivet kapinėse Čikagos pietuose šalia savo tėvo ir brolio kapų, bet 1950 m. kovo mėn. visų jų palaikai perkelti į Mount Carmel kapines Čikagos vakariniame priemiestyje Hillside.

Populiarioji kultūra

Al Kaponė dažniausiai iš visų gangsterių minimas XX a. populiariojoje kultūroje, o jo vardas beveik tapo gangsterio sinonimu. Filmuose jį vaidino tokie aktoriai, kaip Wallace Beery, Paul Muni, Barry Sullivan, Rod Steiger, Neville Brand, Jason Robards, Ben Gazzara, Robertas De Niro ir Stephen Graham.

Filme Neliečiamieji vaizduojamas Al Kaponė ir jo pogrindžio pasaulis.

Nuorodos ir šaltiniai

1Mafia: The History of the Mob in America (antra dalis) [1]

Federalinis Tyrimų Biuras

CrimeLibrary.com

Symbol star2.svg

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Symbol star2.svg Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.


Vikiteka



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+9006-63=8943 wiki spaudos ženklai).