Albertina (muziejus)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Muziejaus pastatas
Rūmų frontonas su jos įkūrėjo erchercogo Alberto herbu. (Jo tėvas buvo Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Augustas III, todėl herbe pavaizduoti ir Lietuvos Vytis bei Lenkijos Erelis.)

Albertinos grafikos rinkiniai (vok. Grafische Sammlung Albertina) arba tiesiog Albertina - meno muziejus Vienos centre, įrengtas ercherzogo Alberto rūmuose. Pasaulyje plačiai žinomas savo rinkiniais, ypač grafikos kolekcija. Vienas iš labiausiai lankomų turistinių objektų Austrijos sostinėje, pavadintas jo įkūrėjo hercogo Alberto Kazimiero Augusto Saksoniečio-Tešiniečio vardu.

Istorija

Meno kolekcijos užuomazga susiformavo Presburgo (dab. Bratislavos) pilyje 1765-1781 m., kur hercogas Albertas kartu su žmona Marija Kristina Habsburgiete-Lotaringiete rezidavo kaip Vengrijos karalystės valdytojai. 1795 m. jie nusipirko rūmus Vienoje ir persikraustė ten gyventi kartu su savo kolekcija. Pastatas buvo perstatytas ir pritaikytas meno rinkiniams laikyti bei eksponuoti. Nuo 1822 m. į jį galėjo patekti visi norintys, vienintelis reikalavimas buvo avėti nuosava avalyne. Tai buvo demokratiškas žingsnis tuometinėje Austrijoje, nes į kitus muziejus buvo įleidžiami tik kilmingieji. Po hercogo Alberto mirties rūmus paveldėjo erchercogas Karlas, vėliau - erchercogas Albertas Frydrichas Austrijietis bei erchercogas Frydrichas Austrijietis. Kartu augo ir kolekcija.

1919 m. pastatas kartu su paveikslais ir kitais kūriniais perėjo Austrijos respublikos nuosavybėn, po metų rūmuose buvo patalpinti ir Karališkosios bibliotekos meno rinkiniai. Šiam naujam valstybiniam muziejui 1921 m. buvo suteiktas Albertinos vardas.

1945 m. kovo mėnesį bombarduojant Vieną nukentėjo ir Albertina. Pastatas degė, šalia buvo visiškai sugriautas garsus gyvenamasis namas, žinomas Pilypo dvaro vardu (vok. Philipphof). Antrąjį pasaulinį karą šiandieną primena aikštėje priešais muziejų pastatytas paminklas karo ir fašizmo aukoms atminti.

1998 m. Albertina buvo kompleksiškai rekonstruota, įvesta paskutinius saugumo reikalavimus atitinkanti vidaus tvarka. Šiandien tai labiausiai lankomas muziejus Austrijoje.

Rinkiniai

Albrechtas Diureris. „Laukinis kiškis“. 1502 m. Albertinos muziejaus kolekcija

Muziejus garsėja trimis meno kūrinių kolekcijomis:

  • Grafikos rinkinys (apie 41 000 piešinių ir akvarelių) bei 900.000 spausdinių lapų. (1998 m. inventorizacijos duomenys);
  • Architektūros rinkinys (apie 43 000 projektų popieriuje, taip pat architektūriniai statinių modeliai. (2000 m. duomenys);
  • Fotografijų rinkinys (virš 50 000 nuotraukų, taip pat fotoaparatai ir kiti su fotografija susiję objektai (2000 m. duomenimis).

Albertinoje saugomi 43 Rafaelio, 145 Albrechto Diurerio, 70 Rembranto (didžiausia kolekcija pasaulyje), taip pat Egono Šilio darbai. Be to yra Leonardo da Vinčio, Mikelandželo, Piterio Pauliaus Rubenso, Jieronimo Boscho, Piterio Breigelio, Polio Sezano, Oskaro Kokoškos, Pablo Pikaso, Anri Matiso ir Gustavo Klimto kūrinių. Nuolat vyksta parodos, skirtos tam tikram menininkui. Taip 2006 m. buvo parodyta plati Pablo Pikaso, o 2008 m. - Vincento van Gogo kūrinių ekspozicija.

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Albertina (muziejus) – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+4982-49=4933 wiki spaudos ženklai).