Alzheimerio liga

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Alcheimerio liga)

Alzheimerio liga (arba Alcheimerio liga) – neurodegeneracinė liga, pasižyminti pažintinių funkcijų blogėjimu, kasdienės veiklos pasyvėjimu, elgsenos pokyčiais, neuropsichiatriniais simptomais. Tai labiausiai paplitusi silpnaprotystės forma. Nežinomos nei šios ligos priežastys,[1][2], nei tiesioginės gydymo priemonės, nei profilaktikos būdai. Skiriamas gydymas tik palenvina simptomus ar padeda psichologiškai.[3]

Labiausiai trukdantis ligos simptomas yra trumpalaikės atminties praradimas (amnezija) – nedidelis, smulkus užmaršumas, kuris ilgainiui tampa nuolatiniu, daugiau pasireiškiančiu ligos progresavimu. Vėliau atsirandantis kognityvinių gebėjimų pablogėjimas apima kalbos sritį (afazija), sugebėjimą atlikti tikslius judesius (apraksija), atpažinimą (agnozija). Ši liga nutraukia ryšius tarp priekinės ir galinės smegenų skilčių bei galūnių sistemos. Dėl to pablogėja su ja artimai susijusi protinė veikla, pvz., apsisprendimas ir planavimas.

Tarptautinė Alzheimerio ligos diena – rugsėjo 21-oji.

Istorija

Aloizo Alzheimerio pacientė Augustė D.

1901 m. vokiečių psichiatras Aloizas Alzheimeris apklausė 51-erių metų pacientę Augustę Deter, kurią atgabeno jos vyras Karlas Deteris, nebeįstengęs ja rūpintis. Gydytojas A. Alzheimeris atlikęs keletą paprastų bandymų, nustatė pacientei amneziją - atminties sutrikimą. Ponia Augustė D. buvo pirma pacientė, kuriai diagnozuota Alzheimerio liga.

Savo tolimesnį darbą dr. A. Alzheimeris tęsė Vokietijos mieste Miunchene, žymaus Emilio Krėpelino laboratorijoje. E. Krėpelinas buvo pagrindinės knygos apie psichiatriją autorius, giliai įsitikinęs, kad neuropatologija gali būti susijusi su klinikinėmis psichinėmis funkcijomis. 1906 m. balandžio 8 d. Augustė D. mirė. Alzheimeris dirbo su dviem Italijos psichiatrais, kad ištirtų jos anatominius ir neuropatologinius ypatumus. 1906 m. lapkričio 3 d. jis pristatė Augustės D. atvejį trisdešimt septintajai Pietvakarių Vokietijos psichiatrų draugijai, apibūdindamas neurofibrilecijos raizginius ir amiloidų plokšteles kaip ligai būdingus požymius. Šį ir panašius atvejus E. Krėpelinas vėliau aprašė savo „Vadovėlyje studentams ir gydytojams“, pavadindamas Alzheimerio liga. Iki 1910 m. šis pavadinimas buvo pripažintas ir naudotas medicinos specialistų.

Beveik visą XX amžių Alzheimerio liga buvo diagnozuojama 45 – 65 metų amžiaus asmenims. Jiems buvo būdingi silpnaprotystės simptomai, atsiradę dėl Alzheimerio atrasto histopatologinio proceso. Iš pradžių buvo manoma, kad silpnaprotystė yra senėjimo išdava ir išsivysto dėl su amžiumi susijusio smegenų arterijų „kietėjimo“ proceso.

Apie 1970 m. terminas buvo pradėtas naudoti vienodai paveiktiems visų amžių asmenims, nes simptomai ir smegenų patologija buvo identiški anksčiau aprašytos Alzheimerio ligos aukoms.

Apibūdinimas Alcheimerio rūšies senatvinė silpnaprotystė (ARSS) buvo naudojamas atskiriant tuos, kurių amžius buvo daugiau nei 65 metai, kurie neatitiko į klasikinių ligos amžiaus kriterijų. Galiausiai, terminas Alzheimerio liga buvo formaliai priimtas į psichiatrijos ir neurologijos terminiją. Juo apibūdinami visų amžių pacientų su tais pačiais simptomais ligos eiga ir neuropatologija.

Klinikinis vaizdas

Išskiriama keletas ligos etapų:

Pradinė stadija

Pradinis ligos etapas paprastai lėtai progresuojantis ir gali trukti nuo kelių mėnesių iki 2-4 metų. Šiam etapui būdingas atsiradęs ir laipsniškai didėjantis atminties sutrikimas (amnezija). Paprastai tą pastebi patys ligoniai. Ligos pradžioje galimi pavydo, įtarumo kliedesiai. Šios formos sutinkamos retai ir tarp visų sergančiųjų Alzhaimerio liga sudaro 18 proc.

Ankstyvoje stadijoje silpnėja atmintis (pacientai pamiršta neseniai vykusius įvykius), atsiranda pasikartojimai (ligoniai linkę kartoti tas pačias istorijas), lėčiau suvokia kai kuriuos dalykus bei ne taip greitai priima sprendimus, vengia naujovių, nesistengia prisitaikyti prie pokyčių, būna pikti ar liguistai jautrūs dėl savo nesugebėjimo ką nors atlikti ar prisiminti. Pacientai dažnai pameta daiktus ar netgi mano, kad juos paėmė kiti. Alzhaimerio liga sergantys žmonės yra labiau linkę kreipti dėmesį į save, mažiau domisi aplinkiniais, savo laisvalaikio pomėgiais ar veikla, jiems atsiranda depresija, apatija.

Vidutinio išsivystymo stadija

Pagyvenusio žmogaus smegenų pjūvis: normali stadija (kairėje) ir esant patalogijai, nurodant skirtumus

Ligos išsivystymo etapas prasideda, kai klinikiniame vaizde pasireiškia agnozija, afazija ir apraksija.

Išsivysto sensorinė afazija - ligonis nesupranta bendravimo kalbos ir negali įvardinti daiktų. Kai kuriais atvejais dėl agramatizmo kalba tampa mažai suprantama. Kalbos sutrikimus lydi rašymo ir skaitymo sutrikimai. Ligoniai nepažįsta raidžių, negali jų sudėti į žodžius.

Regimoji agnozija pasireiškia negalėjimu pažinti formų, daiktų, veidų. Erdvinė agnozija neleidžia ligoniams adaptuotis erdvėje, suprasti rodomų paveikslėlių (nes pacientai mato tik atskirus elementus, o ne bendrą vaizdą). Palaipsniui ryškėja orientacijos sutrikimai: pasiklysta nežinomoje, vėliau ir įprastoje vietoje, neatpažįsta aplinkos, nesiorientuoja laike, klaidžioja naktį.

Pacientams silpnėja: šie pamiršta šeimos narių vardus, neseniai vykusius įvykius, dažniau prisimena, kas yra įvykę tolimoje praeityje. Nesugeba atlikti buities ar kitų įprastų darbų.

Ligoniai jaučiasi nesaugūs, palaipsniui tampa nesavarankiški, kinta potraukių sfera, sutrinka miegas. Ligoniai elgiasi netinkamai, patys to nesuvokdami. Palaipsniui pacientų emocinis laukas susilpnėja: žmonės būna arba apatiški, arba agresyvūs. Pacientams gali atsirasti kliedesiai, haliucinacijos.

Progresuojant ligai išsivysto apraksija - negalėjimas atlikti laisvų judesių, anksčiau įgytų sugebėjimų praradimas. Ligonis tampa visiškai priklausomas nuo aplinkinių: nebegali savimi pasirūpinti. Žmonės nebepažįsta artimųjų, nesuvokia, kas jiems sakoma, dažnai kartoja tam tikrus garsus, nevalingus judesius. Ligoniai sunkiai vaikšto, patys nepavalgo, nevalingai šlapinasi ir tuštinasi. Kai kurių simptomų atsiradimas priklauso ir nuo ligonio fizinės sveikatos.

Vėlyvoji stadija

Vėlyvoje stadijoje ligonis visiškai praranda sugebėjimą galvoti, kalbėti, suvokti ir judėti.

Galutinė stadija charakteringa gilia bendra silpnaprotyste. Iš judesių išlieka primityvūs refleksai - čiulpimo, kramtymo, rijimo.

Diagnostika

Sergančio paciento smegenų tomografinė nuotrauka, rodanti atskirų ruožų aktyvumo sumažėjimą

Diagnozė nustatoma pagal tam tikrus metodus:

  1. Klinikinis stebėjimas.
  2. Kompiuterinė ir magnetinio rezonanso tomografija, kurios metu stebimas subarachnoidinių tarpų išsiplėtimas bei žymus šoninių skilvelių išsiplėtimas.
  3. Elektroencefalografinis tyrimas, kai stebimas polimorfinis, lėtas, hipervoltažinis aktyvumas.
  4. Likvoro biocheminis tyrimas.

Buvo nustatyta, kad sergančiųjų Alzheimerio liga likvore yra sumažėjęs AB42 baltymo kiekis, tauproteino - padidėjęs. Šių dviejų spėjamų Alzheimerio ligos požymių nustatymas likvore vertinamas kaip faktorius, padidinantis susirgimo diagnostikos tikslumą, tačiau dėl ankstyvo ligos atpažinimo šių biologinių rodiklių reikšmė kiekvienu individualiu atveju yra gana problemiška.

Gydymas

Efektyvių gydymo būdų vis dar ieškoma. Išskiriamos sekančios gydymo kryptys:

  1. Kompensacinis (pakaitinis) gydymas, skirtas sumažinti neurotransmitorių deficitą įvairiose neuronų sistemose, kurios daugiau ar mažiau nukenčia sergant Alzheimerio liga. Šiam gydymui priklauso:
    • Acetilcholinesterazės inhibitoriai: negrįžtamieji (fizostigminas, takrinas, amiridinas), iš dalies grįžtamieji (ekselonas) ir grįžtamieji (ariceptas).
    • Preparatai, skirti sustiprinti centrinį cholinerginį aktyvumą - gliatilinas.
    • Moduliatoriai - akatinolis, memantinas.
  2. Neuroprotekcinė terapija, padedanti pakelti neuronų gyvybingumą („išgyvenamumą“) ir neuronų plastiškumą - cerebrolizinas, meksidolis.
  3. Vazoaktyvinė terapija - nicergolinas (sermionas).
  4. Priešuždegiminė terapija. Šis požiūris yra tyrinėjimo stadijoje. Pagrindu išvystyti tokią terapijos rūšį pasitarnavo epidemiologiniai duomenys, liudijantys tai, kad asmenys, ilgą laiką naudoję nehormoninę priešuždegiminę terapiją, žymiai rečiau suserga Alzheimerio liga. Be to, yra tyrinėjimų rezultatai apie galimą imuninių ir uždegiminių procesų įtraukimą į neuronų pažeidimą, segrant Alzheimerio liga. Tačiau neaišku, ar jie vaidina pirminio mechanizmo vaidmenį, ar yra atsakas į vykstančius patologinius pakitimus, iš dalies surištus su b-amiloido hiperprodukcija. Jau atlikti nedideli klinikiniai bandymai su indometacinu parodė, kad ligoniai, gavę jį 6 mėnesius, pasižymėjimo būklės stabilizacija. Tuo tarpu, kai ligonių grupės, gavusių placebo, per tą patį laikotarpį būklė pablogėjo keliais parametrais.
  5. Hormoninis gydymas pradėtas vystyti kaip pirminės ir antrinės profilaktikos priemonė po to, kai epidemiologinių tyrimų metu buvo atrastas ryšys tarp ilgalaikės pakaitinės estrogenų terapijos (po gisterektomijos, postmenopauzėje) ir rizikos susirgti Alzheimerio tipo demencija sumažėjimo. Tačiau tokios terapijos efektyvumas ir nekenksmingumas reikalauja ypatingos kontrolės, kadangi astrogenai sukelia onkologinų ligų išsivystymo riziką. Šiuo metu sukurtas naujas preparatas raloksifenas – selektyvus estrogeninių receptorių moduliatorius, turintis visas estrogeno savybes, tačiau neturintis pašalinio nepageidaujamo poveikio.

Ginkmedis

Alzheimerio ligą bandoma gydyti tradiciniais Kinijoje ginkmedžio preparatais. Tyrimais nustatyta, jog šie preparatai neabejotinai padeda psichologiškai, [3] nors jų tiesioginis teigiamas veikimas ir neįrodytas. Ginkmedžio ekstraktų vartojimui neprieštaravo ir Amerikos Geriatrijos psichiatrų asociacijos recenzija.[4] Šie tyrimai tebetęsiami. [5]

Prevencija

Nors kai kada ir siūlomos įvairios dietos bei protiniai pratimai, iš tiesų nėra žinomi jokie efektyvūs šios ligos prevencijos būdai[6]. Ligos simptomams pasireiškus pakankamai ryškiai, jos sustabdyti neįmanoma. Tačiau šaltiniai aprašo įvairias bandomas profilaktikos priemones.

Didžiausia tikimybe susirgti Alzheimerio liga turi suaugę asmenys, turintys pažeidimus smegenų kraujagyslėse arba jų atrofiją smilkininėje smegenų skiltyje. Dažniausiai sutinkamas kraujagyslių pakenkimas smegenyse yra pas pacientus su aukštu kraujospūdžiu, aukštu cholesterolio kiekiu arba sergančius diabetu. Todėl šių sąlygų prevencija gali sumažinti Alzheimerio vystymąsi bei miokardo infarktą ir išeminio insulto riziką.

Rizikos faktoriai

Rizikos reduktoriai

  • Intelektinė stimuliacija (pvz., šachmatais, kryžiažodžių sprendimas)[14]
  • Reguliarūs fiziniai pratimai[15]
  • Socialinis aktyvumas (nuolatinis tarpusavio bendravimas, visuomeninė veikla)[4]
  • Viduržemio jūros dieta ir mažo riebalingumo maistas,[16] ypatingai praturtintas:
    • B grupės vitaminais,[17] folio rūgštimi[18][19][20][21]
    • Kariu[22]
    • Omega-3 riebalinėmis rūgštimis (pagrinde randama žuvų aliejuje), itin docosahexaenoine rūgštimi[23][24]
    • Vaisių ir daržovių sultimis[25][26]
    • Panašu, kad įvairiasluoksnės studijos patvirtina, jog didesnių antioksidanto vitamono E (junginyje su vitaminu C) vartojimas sumažina Alzheimerio ligos riziką. Tačiau tai nepatvirtino atsitiktiniai tyrimai, todėl nerekomenduojama kaip prevencinė priemonė dėl stebimai padidėjusio bendro mirtingumo[27][28]
    • Saikingu alkoholio vartojimu (alaus, vyno, distiliuoto spirito)[29] Neuroepidemiology, 2006, 1(27), 1-12;[30] [31]
  • Cholesterolio kiekį mažinantys vaistai (statinai) tyrimuose, paremtuose stebėjimu, sumažina Alzheimerio riziką, bet to nepatvirtina tyrimai, atlikti atsitiktiniu būdu[32]
  • Iki šiol buvo remiamasi Moters Sveikatos Iniciatyvos pateikta informacija apie moterų hormonų pakaitinės terapijos prevenciją demencijai. Paskutiniai tyrimai to nepatvirtino.
  • Buvo manoma, kad ilgalaikis nesteroidinių antiuždegiminių vaistų vartojimas, norint sumažinti sąnario uždegimą ir skausmą, gali sumažinti Alzheimerio ligos vystymąsi. Tačiau remiantis stebėjimais nustatyta, kad rizikos faktoriai nusveria vaisto naudą kaip pirminės prevencijos metodą[33][34][4][4]

Alzheimerio ligos statistika

Dėl Alcheimerio ir kt. neurodegeneracinių ligų susidariusių nedarbingų metų kiekis, tenkantis 100 000 gyventojų įvairiose pasaulio šalyse 2004 metais

██ nėra duomenų

██ mažiau nei 50

██ 50–70

██ 70–90

██ 90–110

██ 110–130

██ 130–150

██ 150–170

██ 170–190

██ 190–210

██ 210–230

██ 230–250

██ daugiau nei 250

  • Pagal mirtingumą JAV 2004 m. Alzheimerio liga buvo septintoje vietoje. Nuo šios ligos mirė 65 289 žmonės (mirštančiųjų skaičius tebeauga).[35]
  • JAV šiai ligai gydyti išleidžiama virš 100 milijardų dolerių. Pagal išlaidas šios ligos gydymas užima trečią vietą po širdies ligų ir vėžio.[36]
  • Visame pasaulyje demencija yra diagnozuota 24 milijonams žmonių.[37] Manoma, kad 2040 metais šis skaičius išaugs iki 81 milijono.
  • Alzheimerio liga yra diagnozuota daugiau kaip penkiems milijonams amerikiečių.[38] Prognozuojama, kad XXI a. viduryje šia liga sirgs 14.3 milijono žmonių. Nuo 2000 m. sergančiųjų skaičius išaugo 350 procentų.[39]
  • Alzeimerio ligos tyrinėjimams 2005 m. JAV valdžia išleido apie 647 milijonus JAV dolerių.[38]

Žymesni ligos atvejai

Alzheimerio liga sirgo buvęs JAV prezidentas Ronald Reagan, Harold Wilson, Iris Murdoch, Eddie Robinson, Ferenc Puskás, Rita Hayworth,[40] Eddie Albert, James Doohan, Hazel Hawke, Enid Blyton, Emil Cioran, Leonidas Da Silva, Ralph Waldo Emerson, Geraldine Fitzgerald, Annie Girardot, Barry Goldwater, Charlton Heston, Paul von Hindenburg, Regina Iuliana a Olandei, Otto Preminger, Maurice Ravel, Sugar Ray Robinson, Jean-Jacques Servan-Schreiber, Cyrus Vance, Burgess Meredith, Alfred Deakin, Reine Juliana des Pays-Bas, Willem de Kooning, Muhammad Ali.

Šaltiniai

  1. "What We Know Today About Alzheimer's Disease." Alzheimer's Association. Nuoroda tikrinta 1 October 2011.
  2. "Alzheimer's Disease: Causes." NYU Medical Center/NYU School of Medicine. Nuoroda tikrinta 30 September 2011.
  3. 3,0 3,1 Birks J, Grimley E, Van Dongen M. „Ginkgo biloba for cognitive impairment and dementia.“. Cochrane Database Syst Rev, CD003120. PMID 12519586. 
  4. 4,0 4,1 4,2 Lyketsos C, Colenda C, Beck C, Blank K, Doraiswamy M, Kalunian D, Yaffe K. „Position statement of the American Association for Geriatric Psychiatry (AAGP) regarding principles of care for patients with dementia resulting from Alzheimer disease.“. Am J Geriatr Psychiatry, 14 (7), 561-72 (2006). PMID 16816009.  [1]
  5. DeKosky S, Fitzpatrick A, Ives D, Saxton J, Williamson J, Lopez O, Burke G, Fried L, Kuller L, Robbins J, Tracy R, Woolard N, Dunn L, Kronmal R, Nahin R, Furberg C. „The Ginkgo Evaluation of Memory (GEM) study: design and baseline data of a randomized trial of Ginkgo biloba extract in prevention of dementia.“. Contemp Clin Trials, 27 (3), 238-53 (2006). PMID 16627007. 
  6. Nepasitvirtinusios prevencijos rekomendacijos:
  7. [2]
  8. Mayeux R, Ottman R, Tang M, Noboa-Bauza L, Marder K, Gurland B, Stern Y. „Genetic susceptibility and head injury as risk factors for Alzheimer's disease among community-dwelling elderly persons and their first-degree relatives“. Ann. Neurol., 33 (5), 494-501 (1993). PMID 8498827. 
  9. Kofman OS, MacMillan VH. „Diffuse Cerebral Atrophy.“. Applied Therapeutics, 12 (4), 24-26 (1970). 
  10. Kehoe P, Wilcock G. „Is inhibition of the renin-angiotensin system a new treatment option for Alzheimer's disease?“. Lancet neurology, 6 (4), 373-8 (2007). PMID 17362841. 
  11. Crisby M, Carlson L, Winblad B. „Statins in the prevention and treatment of Alzheimer disease“. Alzheimer disease and associated disorders, 16 (3), 131-6 (2002). PMID 12218642. 
  12. BBC Why stroke ups Alzheimer's risk 4 June 2007
  13. Anstey KJ, von Sanden C, Salim A, O'kearney R. „Smoking as a risk factor for dementia and cognitive decline: a meta-analysis of prospective studies“. Am. J. Epidemiol., 166 (4), 367-78 (2007). DOI:10.1093/aje/kwm116. PMID 17573335. 
  14. Verghese J, Lipton R, Katz M, Hall C, Derby C, Kuslansky G, Ambrose A, Sliwinski M, Buschke H. „Leisure activities and the risk of dementia in the elderly.“. N Engl J Med, 348 (25), 2508-16 (2003). PMID 12815136. 
  15. Larson E, Wang L, Bowen J, McCormick W, Teri L, Crane P, Kukull W. „Exercise is associated with reduced risk for incident dementia among persons 65 years of age and older.“. Ann Intern Med, 144 (2), 73-81 (2006). PMID 16418406. 
  16. Scarmeas N, Stern Y, Mayeux R, Luchsinger J. „Mediterranean diet, Alzheimer disease, and vascular mediation.“. Arch Neurol, 63 (12), 1709-17 (2006). PMID 17030648. 
  17. Morris M, Schneider J, Tangney C. „Thoughts on B-vitamins and dementia.“. J Alzheimers Dis, 9 (4), 429-33 (2006). PMID 16917152. 
  18. Inna I. Kruman1, T. S. Kumaravel2, Althaf Lohani2, Ward A. Pedersen1, Roy G. Cutler1, Yuri Kruman1, Norman Haughey1, Jaewon Lee1, Michele Evans2, and Mark P. Mattson1, 3. „Folic Acid Deficiency and Homocysteine Impair DNA Repair in Hippocampal Neurons and Sensitize Them to Amyloid Toxicity in Experimental Models of Alzheimer's Disease .“. The Journal of Neuroscience,, 22 (5) (March 1, 2002).  A simplified report can be found at:www.alzheimers.org.uk
  19. CBS news, reporting from WebMD Folate May Lower Alzheimer's Risk
  20. National Institute of Health - Folic Acid Possibly A Key Factor In Alzheimer's Disease Prevention
  21. Alzheimer's and Dementia journal, reported at USA today[3]
  22. Giselle P. Lim1, Teresa Chu1, Fusheng Yang, Walter Beech1, Sally A. Frautschy1, and Greg M. Cole1. „The Curry Spice Curcumin Reduces Oxidative Damage and Amyloid Pathology in an Alzheimer Transgenic Mouse“. The Journal of Neuroscience, 21 (4), 8370-8377 (2001). PMID 11606625. 
  23. Lim W, Gammack J, Van Niekerk J, Dangour A. „Omega 3 fatty acid for the prevention of dementia.“. Cochrane Database Syst Rev, CD005379. PMID 16437528. 
  24. Morris M, Evans D, Tangney C, Bienias J, Wilson R. „Fish consumption and cognitive decline with age in a large community study.“. Arch Neurol, 62 (12), 1849-53 (2005). PMID 16216930. 
  25. Dai Q, Borenstein A, Wu Y, Jackson J, Larson E. „Fruit and vegetable juices and Alzheimer's disease: the Kame Project.“. Am J Med, 119 (9), 751-9 (2006). PMID 16945610. 
  26. Joseph J, Fisher D, Carey A. „Fruit extracts antagonize Abeta- or DA-induced deficits in Ca2+ flux in M1-transfected COS-7 cells.“. J Alzheimers Dis, 6 (4), 403-11; discussion 443-9 (2004). PMID 15345811. 
  27. Petersen R, Thomas R, Grundman M, Bennett D, Doody R, Ferris S, Galasko D, Jin S, Kaye J, Levey A, Pfeiffer E, Sano M, van Dyck C, Thal L. „Vitamin E and donepezil for the treatment of mild cognitive impairment.“. N Engl J Med, 352 (23), 2379-88 (2005). PMID 15829527. 
  28. Zandi P, Anthony J, Khachaturian A, Stone S, Gustafson D, Tschanz J, Norton M, Welsh-Bohmer K, Breitner J. „Reduced risk of Alzheimer disease in users of antioxidant vitamin supplements: the Cache County Study.“. Arch Neurol, 61 (1), 82-8 (2004). PMID 14732624. 
  29. Scarmeas, N., et al. Mediterranean diet and risk for Alzheimer’s disease. Annals of Neurology, 2006 (published online April 18, 2006).
  30. Stampfer, M.J., et al. Effects of moderate alcohol consumption on cognitive function in women.
  31. New England Journal of Medicine, 2005, 352, 245-253; Ruitenberg, A., et al. Alcohol consumption and risk of dementia: the Rotterdam Study. Lancet, 2002, 359(9303), 281-286
  32. Rockwood K. „Epidemiological and clinical trials evidence about a preventive role for statins in Alzheimer's disease.“. Acta Neurol Scand Suppl, 185, 71-7. PMID 16866914. 
  33. Zandi P, Anthony J, Hayden K, Mehta K, Mayer L, Breitner J. „Reduced incidence of AD with NSAID but not H2 receptor antagonists: the Cache County Study“. Neurology, 59 (6), 880-6 (2002). PMID 12297571. 
  34. in t' Veld B, Ruitenberg A, Hofman A, Launer L, van Duijn C, Stijnen T, Breteler M, Stricker B. „Nonsteroidal antiinflammatory drugs and the risk of Alzheimer's disease“. N Engl J Med, 345 (21), 1515-21 (2001). PMID 11794217. 
  35. Faststats – Alzheimer's Disease National Center for Health Statistics
  36. Alzheimer's Drug Discovery Foundation 2005 Annual Report
  37. Statistics - Alzheimer's Disease International
  38. 38,0 38,1 Alzheimer's Facts and Figures Alzheimer's Association
  39. Diagnostic Center for Alzheimer's Disease
  40. Shenk, David (2003). The Forgetting Alzheimer’s: Portrait of an Epidemic. New York: Anchor Books. ISBN 0-385-49838-1


Nuorodos

Literatūra

Mokslinė

  • С.И.Гаврилова, Г.А.Жариков (2001). Лечение болезни Альцгеймера. Психиатрия и психофармакология. t.3, Nr.2.
  • Психиатрия (1988). Pед. Морозова Г.В.М., Медицина.

Populiarioji



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+36-0=36 wiki spaudos ženklai).