Alfonsas Čeponis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Alfonsas Čeponis (1924 m. vasario 21 d. Kaune1944 m. sausio 24 d. Kaune) – tarybinis partizanas-pogrindininkas, Tarybų Sąjungos didvyris.

Biografija

Dar mokydamasis mokykloje 1939 m. A. Čeponis įstojo į pogrindinę komjaunimo organizaciją. 1940 m. Raudonajai armijai okupavus Lietuvą, aktyviai dalyvavo sovietizacijoje.

Prasidėjus Vokietijos-TSRS karui pasitraukė į Rusijos gilumą, dirbo karinėje gamykloje, mokėsi radistų mokykloje. 1943 m. vasarą kartu su J. Aleksoniu buvo permestas diversiniam darbui į Lietuvą. Yra paskelbta duomenų apie A. Čeponio plėšikavimą iš Kauno gyventojų.

1943 m. gruodžio mėn. traukiantis po diversijos geležinkelio ruože Kaunas-Jonava, buvo sužeistas, slapta gydėsi savo namuose Kaune. Kai susekę vokiečiai bandė jį suimti, susisprogdino granata.

1958 m. liepos 1 d. TSRS Aukščiausiosios Tarybos prezidiumo įsaku A. Čeponiui suteiktas Tarybų Sąjungos didvyrio vardas. Jo vardu sovietmečiu buvo pavadinta gatvė ir mokykla Kaune, žvejybinis laivas. 1969 m. TSRS paštas išleido 4 kapeikų vertės pašto ženklą, kuriame pavaizduoti trys lietuviai-Tarybų Sąjungos didvyriai: A. Čeponis, J. Aleksonis ir H. Borisa.


Nuorodos


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: