Alfonsas Valašinas

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Alfonsas Valašinas
    Gimn. 50-mečio pobuvis. kairėje T.Šomkaitė - Katilien, Šliažas, Valašinas, Simonaitis 1968 11 07.jpg

    Gimė 1906 m.
    Židoniuose, Pasvalio raj.
    Mirė 1997 m. (~91 m.)

    Veikla
    pedagogas

    Išsilavinimas 1927 m. Linkuvos gimnazijos III laida
    Alma mater Kauno Vytauto Didžiojo universitete užsienio kalba,
    1954 m. Vilniaus pedagoginis institutas lietuvių kalbos ir literatūros studijos

    Alfonsas Valašinas (1906 - 1997 m. gegužės 15 d.) — pedagogas

    Gimė 1906 metais Židoniuose, Pasvalio raj. 1927 m. baigė Linkuvos gimnazijos III laidą, po to Kauno Vytauto Didžiojo universitete studijavo užsienio kalbas. Po karo 1954 m. Vilniaus pedagoginiame institute baigė lietuvių kalbos ir literatūros studijas.

    Dar iki karo A. Valašinas dirbo žurnalo „Naujoji Romuva“ redakcijoje - čia pradėjo ir vertėjo darbą. Iš užsienio kalbų išvertė keletą knygų. 1945-1950 m. buvo Valstybinės literatūros leidyklos redakcijos vedėjas. Nuo 1951 m. iki 1978 m. dirbo Kauno aklųjų vidurinėje mokykloje. 1951 - 1960 m. šioje mokykloje ėjo direktoriaus pavaduotojo auklėjimo reikalams pareigas, taip pat jam teko dirbti ir mokymo dalies vedėju. Nuo 1960 m. rudens buvo vokiečių kalbos mokytojas. A. Valašinas iš Kauno aklųjų mokyklos pedagogų kolektyvo išsiskirdavo išprusimu, apsiskaitymu ir didele tolerancija ne tik bendradarbiams, bet ir moksleiviams. Ypač mėgo bendrauti su vyresnių klasių moksleiviais: jiems pasakodavo apie akluosius užsienyje, jų pasiekimus ir didelius laimėjimus, tarp moksleivių propagavo sveiką gyvenimo būdą ir jo principus. A. Valašinas mokėjo daug užsienio kalbų: anglų, vokiečių, prancūzų, esperanto, rusų ir kt. Rinko informaciją apie pasaulio akluosius, jų švietimą ir lavinimą. Sukauptą medžiagą skelbė periodiniuose leidiniuose, dalyvavo ir skaitė pranešimus įvairiose konferencijose. Sukauptą patirtį užsienyje stengėsi pritaikyti Lietuvos aklųjų švietimui ir lavinimui. Švietimo klausimais jis išspausdino per 200 straipsnių įvairiuose periodiniuose leidiniuose - daugiausia jų spausdinta žurnale "Mūsų žodis". Keletą straipsnių yra paskelbęs vokiečių ir esperanto kalbomis. Į lietuvių kalbą yra išvertęs keletą knygų tiflopedagogikos ir aklųjų reabilitacijos klausimais.

    A. Valašinas iš sukauptos pedagoginės patirties parašė knygas:

    • "Kauno aklųjų mokyklos-internato tiflopedagoginio darbo apžvalga" (1976),
    • "Aklųjų mobilumas ir jo lavinimas" (1978),
    • "Žymūs pasaulio aklieji" (1972-1973) ir kt.

    Už darbus tiflologijos srityje 1979 m. ir 1986 m. Lietuvos aklųjų draugijos centro valdyba skyrė jam tiflologijos premijas. A. Valašinas yra palikęs daug prisiminimų, įrašytų garso juostose. Išėjęs į pensiją domėjosi ir dalyvavo aklųjų organizacijos veikloje, palaikė gražius santykius su buvusiais moksleiviais. Dalį savo sukaupto archyvo padovanojo Lietuvos aklųjų bibliotekos tiflotyros skyriui.

    Alfonsas Valašinas mirė 1997 m. gegužės 15 d. Kaune.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Emilija Stanevičienė – autorius – 100% (+3936-0=3936 wiki spaudos ženklai).
    • Vitas Povilaitis – redaktorius – 3% (+115-107=8 wiki spaudos ženklai).