Andhra Pradešas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Andhra nukreipiamas čia. Ši straipsnis apie dabartinę Indijos valstiją ir istorinį Andhros regioną. Apie senovinę Andhros valstybę, klestėjusią prieš mūsų erą, žiūrėkite straipsnį Andhros karalystė
Andhra Pradešas
ఆంధ్ర ప్రదేశ్
Andhra Pradešo herbas
Andhra Pradesh in India (disputed hatched).svg
Laiko juosta: (UTC+5:30)
Valstybė: Vėliava Indija
Centras: Haidarabadas
Rajonai: 23
Oficialios kalbos: telugu
Gyventojų: 75 727 000 (2001 m.)
Plotas: 275068 km²
Tankumas (2001): 275 žm./km²
Tinklalapis: www.aponline.gov.in
Commons-logo.svg Vikiteka: Andhra PradešasVikiteka

Andhra Pradešas (Telugu: ఆంధ్ర ప్రదేశ్, Urdu: آندھرا پردی) yra viena iš keturių pietinių Indijos valstijų. Ribojasi su Maharaštra, Čatisgarchu ir Orisa šiaurėje, Bengalų įlanka rytuose, Tamilnadu pietuose ir Karnataka vakaruose. Tai ketvirta pagal plotą ir penkta gyventojų skaičiumi valstija.

Turinys

Istorinis Pietų Azijos subregionas

Andhra Pradešo valstija iš dalies atitinka istorinio - kultūrinio Pietų Azijos subregiono teritoriją. Šis regionas, gyvenamas telugu tautos, nuo seno vadinamas Andhra. Jis nuo labai senų laikų turėjo savo valstybingumą ir savarankišką istoriją, iš čia ne kartą kilo didingos dinastijos, valdžiusios ir kitus Pietų Azijos regionus.

Istorija

Andhra-orn.PNG
Andhros istorija
Andhros karalystė
Maurjų imperija
Satavahanų dinastija
Ikšvakų dinastija
Brihapalajanai, Anandagotrikai, Salankajanai, Višnukundinai
Palavai, Čalukjai
Rytų Čalukjų dinastija
Čolos, Vakarų Čalukjai
Kakatijų dinastija
Dekano sultonatai, Vidžajanagara
Andhra Pradešas

Pagrindinis straipsnis: Andhros istorija

Andhros valstybė nuo seno buvo minima senovės Indijos epuose Mahabharatoje, Ramajanoje. Jos geografinės ribos buvo Krišnos ir Godavario upės, tarp kurių ji buvo.

Po neilgo Maurjų dinastijos valdymo III a. pr. m. e., Andhra iškovojo nepriklausomybę, valdoma Satavahanų dinastijos. Jai valdant valstybė kontroliavo visas vidurio Indijos sritis, o pirmaisiais mūsų eros amžiais - ir Magadhos karalystę šiaurėje. Tai buvo didžiausias Andhros suklestėjimas.

Po Satavahanų dinastijos žlugimo II a. pabaigoje, valstybė visiškai subyrėjo į smulkias valstybėles. Andhroje ją pakeitė Ikškvakų dinastija, tačiau šalia jos egzistavo Brihatpalajanų, Anandagotrikų, Salankajanų, Višnukundinų dinastijos.

Tuo pat metu hegemoniją susiskaldžiusioje teorijoje buvo įgiję tamilų Palavų dinastijaTamilakamo bei kanadų Čalukjų dinastija ir Karnatakos.

624 m. buvo lemtingi Andhrai, kadangi ji vėl tapo nepriklausoma, valdant Rytų Čalukjoms. Tuo metu valstybėje telugu kalba tapo oficialia, pradėjo formuotis telugų raštas (paremtas kanadų raštu) bei savarankiškas telugų identitetas. Čalukjos valdė iki XII a. pabaigos, su ilgu pertrūkiu X-XI a., kuomet Andhroje buvo įsigalėję Raštrakutai ir Čola imperija.

XII-XIII a. buvo didžiausias Andhros suklestėjimas po satavahanų laikų, kuomet telugų Kakatija imperija valdė didžiules teritorijas.

Nuo XIV a. šalyje prasidėjo krizė, susijusi su musulmonų įsiveržimais ir Delio sultonato agresija. Vidurio Indijoje susiformavo dvi didelės valstybės, kurios valdė ir Andhros teritorijas. Tai buvo musulmoniškas Bahmani sultonatas ir kiti Dekano sultonatai šiaurėje ir hinduistinė Vidžajanagaros imperija pietuose. XVII a. musulmoniškosios dalys buvo prijungtos prie Mogholų imperijos.

Andhra susiskaldžiusi išliko ir Britų Indijos laikais. Tik iškovojus nepriklausomybę, naujoji valstija buvo sudaryta tautiniu principu, todėl dabar į ją įeina visos telugų gyvenamos sritys.

Religijos

Didžiausi miestai

Kalnai netoli Višakapatnamo
Golkondos fortas Haidarabade
Indijos valstijos ir teritorijos Flag of India
Valstijos: Andhra PradešasArunačal PradešasAsamasBiharasČatisgarchasGoaGudžaratasDžamu ir KašmyrasDžarkandasHarjanaHimačal PradešasKarnatakaKeralaMadhja PradešasMaharaštraManipurasMeghalajaMizoramasNagalandasOrisaPandžabasRadžastanasSikimasTamil NaduTripuraUtarakhandasUtar PradešasVakarų Bengalija
Teritorijos: Andamanų ir Nikobarų salosČandigarhasDadra ir Nagar HavelisValstybės sostinės teritorijaDamanas ir DiuLakšadvipasPudučeris


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: