Ansel Adams

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Ansel Adams
Ansel Adams and camera.jpg

Gimė 1902 m. vasario 20 d.
San Fransiskas, Kalifornija, JAV
Mirė 1984 m. balandžio 22 d. (82 m.)

Tautybė Amerikietis
Sutuoktinis(-ė) Virginia Rose Best

Veikla
fotografas, gamosaugininkas
Sritis fotografija, gamtosauga

Vikiteka Ansel AdamsVikiteka

Ansel Easton Adams (1902 m. vasario 20 d.–1984 m. balandžio 22 d.) – amerikiečių fotografas ir gamtosaugininkas žinomas dėl nespalvotų gamtos kraštovaizdžių fotografijų.

Biografija

Iš mokyklos išmestas už prastą elgesį, išsilavino namuose. Paauglystėje mokėsi groti pianinu ir fotografuoti. Būdamas septyniolikos jis įstojo į „Sieros Nevados kalnų“ gamtosaugos draugiją. Joje išbuvo iki pat savo mirties, kurį laiką ėjo direktoriaus pareigas.

Pirmosios A. Adamso nuotraukos buvo publikuotos 1921 m. 1940-aisiais pradėjo dirbti komerciniu fotografu ir juo dirbo iki 1970-ųjų. Pavyzdžiui, 1941 m. iš Vidaus reikalų ministerijos gavo užsakymą nufotografuoti nacionalinius parkus ir indėnų rezervatus. Iš to nepraturtėjo, tačiau gyvenimo pabaigoje jam pavyko praturtėti. Už vieną nuotraukų seriją jis susižėrė 25 milijonus JAV dolerių.[1] Tai buvo 1941 m. padaryta nuotrauka „Mėnulio patekėjimas Hernandese, Naujojoje Meksikoje“ (angl. Moonrise, Hernandez, New Mexico). Jos 8x10 colių dydžio negatyvas laikomas vienu brangiausių pasaulyje.[2][3] 2006 m. ji buvo parduota už 609 600 JAV dolerių „Sotheby's“ aukcione.[4]

Paskutiniais savo gyvenimo metais nebedarė fotografijų, nes skundėsi silpnėjančia sveikata, bet užsiėmė senų nuotraukų ryškinimu. Pastaroji nuotrauka ir buvo viena iš anksčiau darytų tik vėliau išryškintų.

1974 m. A. Adamsas buvo surengęs asmeninę parodą Niujorko Metropoliteno meno muziejuje. Už viso gyvenimo nuopelnus saugant gamtą 1980-aisiais JAV prezidentas Džimis Karteris jį apdovanojo Laisvės medaliu – aukščiausiu nacionaliniu apdovanojimu.[1] 1984 m. mirė, po kovos su vėžiu neatlaikė jo širdis.

Gamtosauga

Dažniausiai fotografavo JAV vakarus, ypač dabartinio Josemičio nacionalinį parko teritoriją, kurioje jis lankėsi kasmet nuo 1916 m ir kovojo už jos apsaugą. 1938 m. buvo išleistas Siera Nevados kalnams skirtas fotoalbumas, kuris, pasiekęs JAV Kongresą, sukėlė nemažai diskusijų apie valdžios urbanizacijos užmojus. Galiausiai, po A. Adamso kalbos Kongrese, 1940-aisiais, Josemitų lyguma buvo paskelbta nacionaliniu parku. Savo paskutiniame interviu jis prisipažino: „Kai pirmą kartą pamačiau Josemitų viršukalnes, tai buvo tarsi apreiškimas. Nieko panašaus prieš tai nei regėjau, nei įsivaizdavau. Ir tai liko su manimi visam gyvenimui.“

Galerija

Šaltiniai


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+4775-0=4775 wiki spaudos ženklai).