Antanas Bimba (1928)

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Antanas Bimba

    Gimė 1928 m. liepos 16 d. (95 m.)
    Panemunėlis

    Sutuoktinis(-ė) nuo 1954 m. Eupraksija Pavareškinaitė

    Veikla
    pedagogas, Kamajų ir Svėdasų vidurinių mokyklų direktorius, vienas iš ryškiausių ir įspūdingiausių Panemunėlio krašto asmenybių.
    Pareigos
    1955–1956 m. Kamajų vidurinės mokyklos direktorius.

    1971–1985 m. Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos direktorius.

    Antanas Bimba (g. 1928 m. liepos 16 d., Panemunėlis) – pedagogas, Kamajų ir Svėdasų vidurinių mokyklų direktorius, vienas iš ryškiausių ir įspūdingiausių Panemunėlio krašto asmenybių.

    Anykštėno Biografija

    Baigė Panemunėlio progimnaziją, toliau mokėsi Kaune, kur baigė gimnaziją.

    19481971 m. A. Bimba gyveno ir dirbo Kamajuose (Rokiškio raj.).

    19481949 m. jis buvo Kamajų progimnazijos, 19491971 m. – Kamajų vidurinės mokyklos (dabar – Kamajų Antano Strazdo gimnazija) rusų kalbos ir literatūros mokytojas.

    19551956 m. A. Bimba dirbo Kamajų vidurinės mokyklos direktoriumi.

    1960 m. jis neakivaizdžiai baigė studijas Vilniaus pedagoginiame institute, įgijo pedagoginį rusų kalbos ir literatūros mokytojo išsilavinimą.

    1971 m. persikėlęs gyventi ir dirbti į Anykščių rajoną, 19711985 m. A. Bimba buvo Svėdasų vidurinės mokyklos (dabar – Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazija) direktorius.

    Amžininkų prisiminimuose jis minimas kaip kantrus, torentiškas mokytojas, pasižymintis didele erudicija.

    Vedė 1954 m., žmona Eupraksija Pavareškinaitė-Bimbienė (g. 1928 m.) – pedagogė rusų kalbos ir literatūros mokytoja. Užaugino du sūnus. Sūnus Almantas Bimba (19612001) – amatininkas ginklų meistras.

    Biografija

    Antanas Bimba gimė 1928 m. liepos 16 d. Panemunėlyje. Čia baigė progimnaziją, o Kaune – gimnaziją. 1948 m. rudenį atvyko į Kamajus ir pradėjo mokytojo karjerą. Neakivaizdžiai baigė Vilniaus pedagoginį institutą, įgydamas rusų kalbos mokytojo kvalifikaciją. Dėstė rusų kalbą ir literatūrą.

    1954 m. susituokė su Eupraksija Pavareškinaite Kamajų vidurinės mokyklos mokytoja.

    19711985 m. Antanas Bimba buvo Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos direktorius. Kartu dirbo su žinomais mokytojais – Elena Vilyte, Jonu Šimkevičiumi, Jonu Belecku ir, aišku, su Alvydu Kirvėla, kuris nuo 1985 m. vadovauja gimnazijai ir išvedė ją į mokslo aukštumas.

    Mokinių prisiminimai

    Cquote2.png

    Vienas iš ryškiausių ir įspūdingiausių Panemunėlio krašto asmenybių – tai mokytojas Antanas Bimba. Mažai kam Fortūna buvo tokia palanki kaip Antanui Bimbai, tvirtai stovėjusiam prie dviejų gimnazijų vairo – Kamajuose ir Svėdasuose.

    Vyrą kaip asmenybę formuoja ir jo gyvenime sutiktos moterys. Gilius pėdsakus Antano Bimbos gyvenime įspaudė mokytoja Eupraksija Pavareškinaitė, laiminga ir mylinti nuo Kamajų Antano Strazdo gimnazijos laikų, kai 1954 m. jie susituokė. Jų gyvenimo kelias gali būti pavyzdžiu daugeliui jaunų Lietuvos žmonių – 60 metų kartu.

    Mokiniai prisimena, mokytojas buvo malonus, nuoširdus, kantriai išklausydavo kiekvieną mokinį. Mūsų klasėje nestokojo mokinių, kuriems sunkiai sekėsi rusų kalba. Mokytojas neliko abejingas jiems.

    Didis išprusimas, tolerancija ir erudicija sklido iš jo lūpų. Pamokose buvo kantrus, sakyčiau, kiekvieno mokinio atžvilgiu. Šilto ir darnaus žmogaus įspūdis liko mano atmintyje.

    Atrodė – kas jam pakišo koją Kamajuose? Žinau, kad mokytojas Antanas Bimba nemėgo demagogų, skundikų ir diktatorių. Kamajuose gimnazijos direktoriai keitėsi kasmet.

    Nepasitenkinimas tų laikų politine sistema ir mokytojo sąžiningumas paakino jį persikelti iš Kamajų į Svėdasus.

    Ne kiekvienas ištveria sunkų mokytojo darbą, o daugeliui mokinių pertraukos rūpi labiau, nei pamokos, ypač išdaigos. Aišku, gerai, kad ši, jau nemenka laiko atkarpa, prisimenama, verčia stabtelti, pamąstyti apie prabėgusį laiką.

    – Kiekviena gimnazijos laida yra kažkuo ypatinga, kiekvienas susitikimas mums brangus, – ištarė Antanas Bimba 2010 m. vasarą Kalviuose susitikimo metu pas Joną Bendorių.

    – Ką iš likimo nusikalsi, tą ir turėsi. Nelengva šiandien būti optimistu, bet reikia, – sakė mokytoja Eupraksija Bimbienė.

    Aš mintimis prisiminiau direktoriaus A. Bimbos apsilankymą mano gimtajame Žliubų kaime 1954 m. gruodžio 23 dieną. Aukštas svečias kalbėjosi su motina.

    – Ar groji dar armonika? – paklausė manęs.

    Jis pažvelgė į tą pusę lyg norėdamas apžiūrėti muzikos instrumentą.

    Aš nežinojau, ką atsakyti. Kambaryje įsivyravo tyla. Iškart supratau, kad direktorius žino šios armonikos istoriją. Motina nedelsdama pasakė, kad palydėčiau direktorių iki kaimyno Vilio sodybos. Ilgainiui armonikos istorija buvo užmiršta. Tiksliau sakant, beveik užmiršta, kaip ir tas gyvenimas prieš daugelį metų.


    Juvencijus Petrulis

    Cquote1.png


    Šaltiniai

    Parengė: Juvencijus Petrulis, Kamajų Antano Strazdo gimnazijos 1955 m. Kamajų Antano Strazdo gimnazijos VI laidos absolventas.


    Autorius: Anykštėnų biografijos - Tautvydas Kontrimavičius

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+6957-124=6833 wiki spaudos ženklai).