Antanas Kutka

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Antanas Kutka
Pašvitinio m. kl.J.Teišerskis, A.Abirubis, varg.A.Kutka.jpg
Iš šonų sėdi klebonas Jonas Teišerskis ir vargonininkas Antanas Kutka, centre - mokyklos vedėjas Antanas Apirubis su mokytojais. Iš knygos „Pašvitinys“

Gimė 1916 m. rugpjūčio 31 d. (107 m.)
Pašvitinyje, Pakruojo raj.

Veikla
vargonininkas, muzikos mokytojas, chorvedys.

Antanas Kutka (g. 1916 m. rugpjūčio 31 d. Pašvitinyje, Pakruojo raj.) – vargonininkas, muzikos mokytojas, chorvedys.

Biografija

1930 m. baigęs Pašvitinio pradžios mokyklos šešis skyrius, 19321935 m. vargonuoti mokėsi pas vietos vargonininką J. Vaitiekūną. 1935 m. pradėjo vargonininkauti Pamūšio (Joniškio raj.) parapijoje ir dirbti pašto agentūroje.

19361937 m. lankė vargonininkų kursus Panevėžyje, kuriems vadovavo Konradas Kaveckas ir Antanas Budriūnas. 1938 m. buvo pašauktas atlikti karinę tarnybą – tarnavo Kaune.

1939 m. lankė Lietuvos muzikų draugijos surengtus vieno mėnesio vargonininkų kursus (vadovavo Konradas Kaveckas), taip pat savišvietos kursus (19361940 m.). 19401944 m. – Pašvitinio valsčiaus raštininkas ir parapijos vargonininkas.

Nuo 1946 m. – Pašvitinio progimnazijos muzikos mokytojas ir choro vadovas. 19491995 m. – Žagarės (Joniškio raj.) vidurinės mokyklos muzikos ir dainavimo mokytojas, vaikų ir vyresniųjų klasių moksleivių chorų ir vokalinių ansamblių vadovas.

19561960 m. neakivaizdiniu būdu choro dirigavimo mokėsi Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos muzikos technikume, kurį baigė su pagyrimu. 1960 m. baigė ir Žagarės vakarinę darbo jaunimo vidurinę mokyklą.

Vaikų ir vyresniųjų klasių moksleivių choruose dainuodavo po 50–70 mergaičių ir berniukų; šie chorai dalyvaudavo koncertuose, rajono dainų šventėse ir kituose kultūros renginiuose. O mišrųjį chorą ir skudučių ansamblį parengė 1950 m. respublikinei dainų šventei. Jaunuosius dainininkus paruošė 1980 ir 1982 m. „Dainų dainelės“ konkursams.

Be pedagoginio darbo, nuo 1950 m. buvo Žagarės kultūros namų direktorius ir meno vadovas, organizavo buvusio Žagarės rajono dainų šventes ir joms dirigavo. Vadovavo Žagarės kultūros namų mišriajam chorui, kurį parengė 1955, 1960, 1965 ir 1970 m. respublikinėms dainų šventėms, dalyvavo Latvijos rajoninėse dainų šventėse, chorų apžiūrose bei konkursuose pelnė prizinių vietų. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, keletą metų vadovavo pagyvenusių žmonių etnografiniam ansambliui.

Prisiminimai apie Pašvitinio mokyklą

Pirmoji mokykla Pašvitinyje atsirado 1897 m. Ją įsteigė caro valdžia. Pastatas buvo medinis, su priebučiu. Jis stovėjo, kur šiuo metu gyvena Bezminai. Mokslas trukdavo trejus metus. Pradėdavo spalio mėnesį, o baigdavo pavasarį. Mokė rusų kalbos, aritmetikos ir dainavimo. Už mokslą mokėti nereikėjo. Lietuviškai bendrauti buvo draudžiama. Net rytinę maldą mokiniai turėjo kalbėti rusiškai. Sąsiuvinių ir vadovėlių nebuvo. Rašydavo grifeliais ant lentelių, vadinamomis doskomis. Už nusižengimus buvo baudžiama – rykštėmis ar uždarius į tamsų kambarį, kur reikėdavo išbūti po keletą valandų. Dirbo mokytojas Boguš. Specialaus išsilavinimo jis neturėjo. Mokyklą lankė apie 100 12 – 13 metų vaikų. Mergaitės ir berniukai mokėsi kartu. Pamokos tęsdavosi nuo ryto iki vakaro su trumpa pietų pertrauka. Daugelis mokyklos nebaigdavo, nes reikėdavo užsidirbti pragyvenimui.

Antroji mokykla buvo įsteigta 1905 m. Tai buvo pradžios mokykla, vadinta „Saulės“ vardu. Patalpos buvo už bažnyčios, kur šiuo metu gyvena Dauparienė – pastatas medinis, nupirktas už iš parapijos žmonių surinktas lėšas. Mokykloje buvo trys skyriai, suolai nedažyti, į pamokas sukviesdavo varpelis. Vadovėlių nešiotis nereikėdavo. Viskas buvo išlaikoma parapijos lėšomis. „Saulės“ mokykloje dirbo du mokytojai – Dominykas Bėčius (1869 – 1914) ir Antanas Apirubis. Jie nepriklausė jokioms partijoms. Prisimenama, kad mokytojas A. Apirubis buvęs labai griežtas ir reiklus. Kartą per savaitę ateidavęs vikaras B. Dagilis, kuris dėstė tikybą. Vykdavo įvairūs vakarėliai, pasakų vaidinimai. Surinktos lėšos būdavo aukojamos vienuolynams bei senelių prieglaudoms. Prie bažnyčios veikę angelaičiai dalyvaudavo ir mokyklos renginiuose. Į pagalbą ateidavo vargonininkai Jonas Vaitiekūnas ir Antanas Kutka.

Mokykla turėjo nedidelę 213 knygų bibliotekėlę.

19051910 m. čia mokėsi apie 100 mokinių. Kartu mokėsi ir žydų vaikai.

Per Pirmąjį pasaulinį karą mokykla neveikė.

2014 m. „Pašvitinys“ 453 psl.

Šaltinis

Boleslovas Zubrickas. Pasaulio lietuvių chorvedžiai: enciklopedinis žinynas. Vilnius, 1999. Informacijos publikavimui gautas žodinis autoriaus leidimas.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 58% (+3673-78=3595 wiki spaudos ženklai).
  • Emilija Stanevičienė – autorius – 43% (+2744-0=2744 wiki spaudos ženklai).