Antanas Misikonis

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Antanas Misikonis

    Gimė 1898 m. spalio 2 d.
    Janonių k., Anykščių raj.

    Veikla
    Žemdirbys, kariškis, laisvės gynėjas, Vyties Kryžiaus ordininkas

    Antanas Misikonis (Misiukonis, Miškonis 1898 m. spalio 2 d., Janonių k., Anykščių raj. – ) – Žemdirbys, kariškis, laisvės gynėjas, Vyties Kryžiaus ordininkas.

    Biografija

    Tėvai: Antanas Misikonis (? – iki 1919) ir Uršulė Mikalajūnaitė-Misikonienė (1859–?) – žemdirbiai. Augo su broliu Jurgiu Misikoniu (1902–?).

    Gyveno ir dirbo tėviškėje.

    1919 m. gegužės 15 d. A. Misikonis įstojo savanoriu į Lietuvos kariuomenę ir buvo paskirtas į 1-ąjį pėstininkų pulką, į atsargos batalioną. Netrukus iš ten jis perkeltas į tarnybą 9-ojoje kuopoje, kuriai vadovavo Povilas Dundulis, su ja dalyvavo mūšiuose su bolševikais, bermontininkais ir lenkais.

    1919 m. rugpjūčio 25 d. A. Misikonis pasižymėjo mūšyje ties Asavitų kaimu (Zarasų raj.), kur būdamas žvalgyboje netikėtai užklupo priešus ir, pasinaudojęs netikėtumu, privertė juos bėgti.

    1919 m. gruodį už kautynėse su bolševikais parodytą narsą jis buvo apdovanotas 1-ojo laipsnio Kryžiumi "Už Tėvynę" (Vyties Kryžiumi).

    1920 m. kovą už stropumą tarnyboje A. Misikonis buvo pakeltas į jaunesniuosius puskarininkius, nuo 1921 m. sausio buvo vyresnysis puskarininkis, nuo 1922 m. kovo – viršila.

    1923 m. lapkričio 7 d. jis baigė karinę tarnybą 1-ajame pėstininkų Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino pulke, būdamas viršila.

    1928 m. A. Misikonis gyveno Ivanuvkos viensėdyje (dabar – Ivanavos k., Širvintų raj.). Tuo metu jo prašymas pripažinti jį kūrėju-savanoriu buvo dukart svarstytas ir atmestas, pripažinus, kad jis įstojo į kariuomenę, būdamas šaukiamojo amžiaus.

    Tolesnis likimas nežinomas.

    Vyties Kryžiaus kavalieriaus A. Misikonio gyvenimas ir žygdarbiai įamžinti Viliaus Kavaliausko enciklopediniame žinyne "Lietuvos karžygiai : Vyties Kryžiaus kavalieriai (19181940)" 4-ajame tome (2012 m.).

    Šaltiniai


    Autorius: Anykštėnų biografijos - Tautvydas Kontrimavičius

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2703-0=2703 wiki spaudos ženklai).