Antoninas Dvoržakas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Antoninas Leopoldas Dvoržakas

Antoninas Leopoldas Dvoržakas (Antonín Leopold Dvořák /tarimas/ 1841 m. rugsėjo 8 d. – 1904 m. gegužės 1 d.) – čekų kompozitorius romantikas.

Biografija

Gimė Nelahozevuose (Nelahozeves) netoli Prahos, kur praleido didžiąją dalį gyvenimo. Mokėsi muzikos Prahos vargonų mokykloje, gerai griežė smuiku ir altu. Grojo altu orkestre, tačiau turėjo pragyventi iš pamokų, todėl jam likdavo mažai laisvo laiko. 1871 m. metė darbą orkestre, kad galėtų rašyti muziką. Pamilęs mokinę, parašė jai dainų ciklą „Kipro medžiai“ (Cypress Trees?), tačiau, jai susituokus su kitu, pats 1873 m. vedė jos seserį Aną Cermakovą (Anna Cermakova).

18921895 m. Dvoržakas dirbo Nacionalinės muzikos konservatorijos Niujorke direktoriumi. Vėliau Dvoržakas grįžo į Prahą. Nuo 1901 m. iki mirties buvo Prahos konservatorijos vadovas. Gyvenimo gale turėjo finansinių problemų. Palaidotas Prahoje, Vyšehrad kapinėse.

Be muzikos, Dvoržakas labai domėjosi lokomotyvais ir balandžių veisimu.

Kūryba

Dvoržako simfonijos (devynios) parašytos pagal klasikinius modelius, tačiau jis taip pat rašė nauja simfoninės poemos forma, įtakos jo kūrybai turėjo Richardas Vagneris. Ritmiką ir melodiką veikė čekų liaudies muzika: žinomiausias pavyzdys – „Slavų šokiai“. Taip pat Dvoržakas rašė operas (žymiausia – „Rusalka“), kamerinę muziką, muziką fortepijonui. Dvoržako kūrinius katalogizavo Jarmilas Burhauseris [1].

Dvoržakui esant gyvam, žinomos buvo penkios jo simfonijos. Pirmoji išleista buvo nr. 6. Mirus Dvoržakui, atrastos dar keturios simfonijos. Todėl žymiausias jo darbas – „Iš naujojo pasaulio“ (1893 m.) buvo vadinamas ir 5, ir 8, ir 9-ąja simfonija.

Viešėdamas čekų bendruomenėje Ajovoje, Dvoržakas sukūrė kvartetą in F („Amerikietis“) ir styginių kvintetą in Es. Taip pat būdamas JAV išgirdo koncertą violončelei, parašytą kompozitoriaus Viktoro Herberto, ir taip susižavėjo violončelės ir orkestro deriniu, kad pats parašė koncertą violončelei h – moll (1895 m.). Dar paliko nebaigtą koncertą violončelei A-dur (1865). A. Dvoržakas sukūrė penkių dainų ciklą vyrų chorui op 27, kuriame buvo panaudoti lietuvių liaudies dainų tekstai: „Pet sboru pro muzské hlasy na texty litevských násodních písní“ (Five Choral songs for male voices to Lithuanian folk songs) Op. 27 (1878).

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Antoninas Dvoržakas – vaizdinė ir garsinė medžiaga
VikitekaLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: