Antrasis valiutų kurso mechanizmas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Enciklopedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite; apie sutvarkymą galite pranešti specialiame Enciklopedijos projekte.

Antrasis valiutų kurso mechanizmas (VKM II) (angl. The Exchange Rate Mechanism II (ERM II)) pradėjęs veikti nuo 1999 m. sausio 1 d., kuris pakeitė iki tol veikusį Europos Pinigų Sistemos valiutų kurso mechanizmą. Pagrindinis VKM II bruožas – nustatomas valstybės, neįvedusios euro, nacionalinės valiutos ir euro pagrindinis kursas bei leistinos kurso svyravimo ribos, ne didesnės kaip ±15 procentų pagrindinio kurso. Kiekvienos valstybės dalyvavimas VKM II yra savanoriškas. ES valstybės VKM II turi dalyvauti ne mažiau kaip dvejus metus, kad, įvykdžiusios konvergencijos kriterijus, galėtų įvesti eurą.

Lietuva VKM II dalyvauja nuo 2004 m. birželio 28 d. Ji viena iš pirmųjų naujų ES valstybių narių prisijungė prie VKM II, vienašališkai įsipareigojusi išlaikyti fiksuoto valiutos kurso režimą ir pastovų lito kursą bazinės valiutos – euro – atžvilgiu.

Lietuva, įstodama į VKM II, taip pat prisiėmė ir tam tikrus ekonominės politikos įsipareigojimus, kurių vykdymą ECB ir Europos Komisija reguliariai vertina. Lietuvos valdžios institucijos įsipareigojo vykdyti patikimą fiskalinę politiką, būtiną makroekonominiam stabilumui palaikyti ir konvergencijos proceso tvarumui užtikrinti. Taip pat įsipareigojo siekti, kad būtų išlaikytas subalansuotas biudžetas vidutinėje perspektyvoje, subalansuotas vidaus kredito augimas, stiprinama efektyvi finansinė priežiūra, kuri padėtų užtikrinti einamosios sąskaitos būklės tvarumą, įgyvendinamos struktūrinės reformos, užtikrinant tolesnį ekonomikos lankstumą ir prisitaikomumą, siekiant sustiprinti vidaus prisitaikymo mechanizmą ir išlaikyti bendrą ekonomikos konkurencingumą.

Šaltiniai

1. Lietuvos Bankas


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+1905-0=1905 wiki spaudos ženklai).