Apollo 1

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Apollo 1
Apollo 1 logotipas
Apollo 1 logotipas
Misijos statistika
Pavadinimas Apollo 1
Įgulos narių skaičius 3
Įgulos nariai Grissom, White, Chaffee
Raketa Saturn IB
Paleidimo vieta JAV, Florida, Kanaveralo kyšulio kosminė stotis
Paleidimo data 1967 m. vasario 21 d.
Nusileidimo vieta Atlanto vandenynas, į šiaurę nuo Puerto Riko
Misijos trukmė 14 dienų
Misijos tikslas išbandyti įgulos ir variklių modulius Žemės orbitoje - užduotis neįvykdyta (visi astronautai žuvo bandymo metu)

Apollo 1 - NASA vykdoma kosminė misija, kuri pradžioje buvo vadinama AS-204. Ši misija buvo neįvykdyta, nes įgulos nariai žuvo gaisro metu per bandymus 1967 m. sausio 27 d. Visi trys astronautai buvo parinkti pirmajai žmogaus pilotuojamai Apollo programai - "Gus" Grissom, Ed White ir Roger B. Chaffee. Numatytas šios misijos tikslas buvo išbandyti įgulos ir variklių modulius Žemės orbitoje.

Anksčiau, 1966 m., buvo atlikti trys nepilotuojami Apollo programos skrydžiai, tačiau NASA planavo numerius suteikti tik į kosmosą pakilusiems erdvėlaiviams. Pagerbdami žuvusius šią AS-204 misiją NASA pavadino Apollo 1.

Tragiškos bandomojo paleidimo pratybos

Prieš bandomąjį paleidimą astronautai kelias valandas laukė įgulos modulyje Saturn IB raketos viršuje. Nustatyta, kad tarp įgulos modulio ir skrydžių valdymo centro sutriko ir dingo ryšys, tad neįmanoma užmegzti jokio kontakto. 18.20 val. vietos laiku, likus 10 minučių iki tariamojo starto, bandymo vadovas nusprendžia pasiruošimą atidėti, kol pradės veikti ryšių sistema. Po 11 minučių skrydžių valdymo centras išgirsta vos girdimą pagalbos šauksmą. Pagalbos šaukėsi gaisro užklupti astronautai, nors raketoje nėra degalų, o kabinos kitoje pusėje dirba pilna technikų. Staiga ryšys atsiranda ir centro darbuotojai savo ekranuose pamato, kaip už astronautų nugarų kyla balta ugnis. Jie iš visų jėgų bando atidaryti viršuje esantį liuką, tačiau jiems to nepavyksta ir visi trys astronautai žūsta liepsnose.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+2989-15=2974 wiki spaudos ženklai).