Arbatinukas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Viktorijos epochos arbatinukai.

Arbatinukas – indas, naudojamas arbatžolių ar kitų žolelių plikymui. Dabartiniai arbatinukai dažnai naudojami su arbatos sieteliu, skirtu košimui išpilant arbatą. Taip pat kartais naudojamas ir specialus medžiaginis uždangalas, skirtas sulaikyti šilumą, pagerinti plikymo procesą, saugoti arbatą nuo per greito atvėsimo.

Istorija

Kinijoje arbatinukai naudojami kelis tūkstančius metų. Seniausias iki šių laikų išlikęs arbatinukas tikriausiai yra Honkongo „Flagstaff House“ arbatos muziejuje saugomas eksponatas, datuojamas 1513 m.

Senieji arbatinukai dabartiniu supratimu yra maži, kadangi būdavo skirti vienam žmogui, o pagal senus papročius arbata būdavo geriama tiesiai iš arbatinuko kakliuko. Taip pat, vienu kartu plikant mažai arbatos, būdavo lengviau sukurti tinkamą skonį.

XVII a. iš Kinijos į Europą pradėjus vežti arbatą, kartu buvo importuoti ir porcelianiniai arbatinukai. Vakaruose tuo metu arbata ir arbatinukai buvo turtingųjų prabangos dalykas. Ypač paklausūs buvo porcelianiniai, kadangi Europoje jų nemokėta gaminti.

Galerija

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2433-0=2433 wiki spaudos ženklai).