Argumentas iš skaičių

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Argumentas iš skaičių (lot. argumentum ad numerum) – loginė argumentacijos klaida. Ji daroma imant prielaidą, kad kuo daugiau žmonių tiki kažkokia idėja, tuo daugiau šansų tai idėjai būti teisinga.

Argumentas iš skaičių naudojamas beveik visose gyvenimo srityse. Reikia pastebėti, kad dažnai argumentas iš skaičių atsisuka prieš patį argumentuotoją (žr. pavyzdžius).

Tai yra klaida, kadangi teiginio teisingumas ar klaidingumas niekaip nepriklauso nuo to, kiek žmonių juo tiki. Ši klaida daroma su atvirkščia prielaida – kuo teiginys teisingesnis, tuo daugiau žmonių turėtų juo tikėti. Vadinasi, jei kažkuriuo teiginiu tiki labai daug žmonių, greičiausiai jis teisingas. Tačiau jokio loginio ryšio tarp teiginio teisingumo ir tikinčiųjų juo skaičiaus nėra, o iš praktikos žinoma, kad visiškai neteisingomis idėjomis tikėdavo daugybė žmonių. Todėl šis argumentas yra klaida tiek formaliosios logikos, tiek kasdienio gyvenimo ar mokslo požiūriu.

Nuo apeliavimo į mases argumentas iš skaičių skiriasi tuo, kad nėra skirtas paveikti emocijas, sutelkti minią kažkuriam tikslui, iškilti klausytojų akyse ar panašiai. Jis tiesiog teigia, kad kuo daugiau žmonių kažkuria idėja tiki, tuo ta idėja teisingesnė.

Pavyzdžiai

  • Du milijardai krikščionių negali klysti. (Tačiau ne krikščionių yra apie 5 milijardus, gal visgi krikščionybė – neteisinga religija? Čia argumentas iš skaičių atsisuka prieš patį argumentuotoją).
  • Milijonai žmonių tiki horoskopais, taigi, juose turėtų būti kažkiek teisybės.
  • 88 % žmonių tiki ateiviais iš kosmoso, vadinasi, jie egzistuoja.

Taip pat skaitykite


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2267-0=2267 wiki spaudos ženklai).