Aaron Klug

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Aronas Kliugas)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Aronas Kliugas (Aaron Klug, g. 1926 m. rugpjūčio 11 d. Želvoje, Lietuva) – mokslininkas, Nobelio premijos laureatas.

1982 m. gavo Nobelio premiją chemijos srityje už kristalografinės elektroninės mikroskopijos išradimą ir jos svarbą nukleino rūgščių baltyminiams kompleksams tirti. Dabar jis yra profesorius Kembridžo universitete.

2005 m. spalio 14 d. Želvos miestelio aikštėje atidengta skulptūrinė kompozicija A. Kliugo garbei. Tai iš granito iškalta skulptūra, vaizduojanti ant neaukšto keturbriaunio padėtą atverstą knygą su lupa. Skulptūrą sukūrė buvęs Želvos vidurinės mokyklos mokinys skulptorius Vaidotas Ramoška.

Biografija

Gimė Lietuvos žydų pirklio Leizerio (Lozaro) Klugo ir namų šeimininkės Beilės (Bellos) Silin-Klug šeimoje. Tėvas vertėsi gyvulių auginimu, prekyba, mokėjo gaminti balnus. Jis pasižymėjo išskirtiniu raštingumu, švietėjiška veikla ir bičiulyste su želviečiais lietuviais, tarp kurių turėjo didelį autoritetą[1]

A. Kliugas Želvoje pragyveno pirmuosius 2 gyvenimo metus,[2] todėl nieko apie tą laikotarpį neprisimena. Vėliau jo šeima emigravo į Pietų Afriką. Nuo 1949 m. gyvena ir dirba Jungtinėje Karalystėje.

Nuorodos

  1. Zita Kriaučiūnienė. Želva žinoma ir plačiajame pasaulyje. – Iliustr. // Gimtoji žemė. – 2011, rugpj. 18, p. 8.
  2. http://www.gzeme.lt/index.php?s_id=1&n_id=910&lang=lt


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: