Arthur Honegger

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Artūras Honegeris)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Artūras Honegeris

Artūras Honegeris (Arthur Honegger, 1892 m. kovo 10 d. – 1955 m. lapkričio 27 d.) – Šveicarų kompozitorius, kuris gimė Prancūzijoje ir gyveno didelę savo gyvenimo dalį Paryžiuje.

Daugiausiai dėmesio susilaukė jo kūrinys orkestrui „Pacific 231“, kuris imituoja lokomotyvinio traukinio garsą.

Biografija

Oskaras – Artūras Honegeris (pirmas vardas niekuomet nebuvo naudojamas) gimė „Le Havre“, Prancūzijoje. Paryžiuje jis intensyviai studijavo harmoniją ir violončelę. Taip pat trumpą laiką jis studijavo ir Ciuriche. Tuomet jis mokėsi su tokiais kompozitoriais kaip Čarlis Vidoras, ir Vincentas Indi. Mokslus iki 1910, po to parašė baletą „Le dit jeux du fonde“, kuris vertinamas kaip pirmas apgalvotas jo darbas. 1926 m. jis vedė Adrę Vauraborgę, pianistę ir gerą draugę, studentę iš Paryžiaus konservatorijos. Jie susilaukė dukters vardu Paskalė, gimusios 1932 m. Honegeris taipgi turėjo ir sūnų, kurio vardas buvo Džinas-Caudas (19262003 m.). Jo susilaukė su dainininke Klera Kroiza.

Tarp Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų Honegerio kūryba buvo pasiekusi apogėjų. Jis kūrė muzika su „Abeli Grance" 1927 metais, filmui „Napoleonas“. Jis sukūrė nuostabų baletą ir tris operas, be kitų darbų. Viena iš operų „Jeanee d`Arc au Buder“ (1935 m.) buvo vienas iš paskutinių jo darbų. Prie visa ko jo viena opera parašyta savarankiškai, tačiau kitos dvi kūrė kartu su „Jacques Ebert” ire Lagoon (1937 m.). Per tuos metus jis taip pat parašė “Danse de la Chèvre” (1921 m.), pjesė su pilnu repertuaru. Šią pjiesę jis dedikavo „Rene Le Roy“ ir vienas sukūrė kompoziciją fleitai, kurios skambesys buvo jaunatviškas, bet spanašus į Honegerio visų darbų stilių.

Honegeris visuomet prisimindavo savo Šveicariją, jo tikrąją tėvynę, bet po išvežimo per karą po nacių okupacijos, jis persikėlė į Paryžių. Jis prisijungė prie Prancūzų pasipriešinimo, kuris kovojo su naciais ir taip galėjo kurti be didesnių trukdžių. Bet kokiu atveju, kompozitorius buvo labai sukrėstas karo įvykiais. Artūras Honegeris mirė namuose nuo infarkto 1955 metais spalio 27 d. ir buvo palaidotas „Cimetiere Saint-Vincent“ Montenogro kvartale Paryžiuje. Vikiteka

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai:
  • VP-bot – Vitas Povilaitis - suteikia leidimą kiekvienam ELIP leidėjui pildyti straipsnį.