Art rock

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Art Rock)
 Crystal Clear app knotify.png  Šį su muzika susijusį straipsnį reikėtų sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus - Reikėtų vikifikuoti, priskirti atitinkamai kategorijai ir ...
Jei galite, prašome sutvarkyti šį straipsnį. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Taip pat, jei norite,
Tvarkos projekte galite parašyti, kad sutvarkėte šį straipsnį.
Priežastys, dėl kurių straipsnis laikomas nesutvarkytu, aiškinamos straipsnyje Nesutvarkyti straipsniai.


Artrokas, Art – išvertus iš anglų kalbos reiškia „menas“. Tai roko muzikos kryptis, kuriai būdingas meninis subtilumas, dažnai naudojami Europos klasikinės muzikos elementai bei instrumentai.

Šis roko muzikos stilius atsirado Didžiojoje Britanijoje ir didžioji šiuo stiliumi grojančiųjų dalis buvo britų roko grupės. Žymiausios – „Emerson, Lake and Palmer“ (įkurta 1970 m.), “Genesis” (1969 m.), “King Crimson” (1968 m.), “Pink Floyd” (1966 m.), „Yes“ (1968 m.), „Jethro Tull“ (1968 m.). Visų pirma reikia pasakyti, kad šių grupių muzikantai dažniausiai turėjo profesionalų muzikinį išsimokslinimą ir puikiai žinojo įvairius klasikinės muzikos istorinius stilius bei žanrus. Į roko muziką jie įvedė įvairesnes muzikines formas, subtilesnį tembro ir garsų niuansų pojūtį bei gebėjimą ypač artistiškai koncertuoti. Šio stiliaus roko muzikoje galima rasti aukštąjai kultūrai būdingo intelektualumo, paradoksalaus šmaikštumo, filosofinės gelmės.

Artrokas – tai drąsi ir kartu naivoka to meto roko muzikos pretenzija į visą praeities kultūros paveldą. Taip elektroninei avangardo muzikai būdingą skambesį galėjo pertraukti buities bei industrinis triukšmas, o choralai galėjo skambėti kartu su laisvojo (angl. free) džiazo garsais. Grupės „King Crimson“ – tikros anglų roko scenos novatorės – centrinė figūra buvo Robertas Fripas (g. 1946) – gitaristas, klavišinių instrumentų atlikėjas bei kompozitorius. Vienas originaliausių artroko pasiekimų yra grupės „King Crimson“ albumas konceptualiu pavadinimu „Vyturių liežuvėliai drebučiuose“ yra sukurtas remiantis muzikantų virtuozinėmis improvizacijomis. Po ansamblio iširimo, 1974 m., Robertas Fripas įsigilino į avangardinį eksperimentavimą elektroninįje muzikoje, bendradarbiavo su žymiu avangardistu Brajenu Eno ir naujesniosios muzikos superžvaigžde Piteriu Geibrielu. Artroko pavidalu roko muzika atvirai susilietė su elitine kultūra.

Neretai artroko grupių pavadinimas liudijo priklausomybę aukštajai kultūrai. Pavyzdžiui, pavadinimas „Genesis“ aiškintinas ne tik žodynuose esančia reikšme – „kilmė“. Krikščioniškosios kultūros kontekste šis žodis susijęs su pirmąja Biblijos knyga. Pavadinimas „Jethro Tull“ – tai XVIII a. anglų agronomo vardas. Šios grupės muzikoje džiazo ir bliuzo intonacijos susilieja su viduramžių anglų liaudies muzikos elementais. Anachronizmu pavadinime turbūt norėta pabrėžti šios muzikos nepaprastąjį koloritą. „Pink Floyd“ (pavadinimas sudarytas iš dviejų amerikiečių bliuzo atlikėjų Pinko Andersono ir Floido Kaunsilo vardų) ir „King Crimson“ (Tamsiai raudonas karalius) susikūrė savotiškame Londono menininkų pogrindyje. Tai buvo boheminė aplinka, kurioje roko muzika buvo tarytum gyvenimo būdas.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+28-0=28 wiki spaudos ženklai).