Associated Press

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Associated Press
Associated Press logo 2012.svg
Tipas Ne pelno kooperatyvas
Įkurta 1846 m. gegužė
Būstinė Niujorkas, Niujorko valstija, JAV
Vadovas(-ai) Gary B. Pruitt
(prezidentas ir CEO)
Pramonė Žiniasklaida
Produkcija Naujienos, finansų rinkų žinios ir kiti duomenys
Pajamos decrease 627,6 mln. USD (2011 m.)
Darbuotojų 3400
Svetainė AP.org

„Associated Press“ – JAV tarptautinė ne pelno naujienų agentūra, įsikūrusi Niujorke. „AP“ priklauso JAV laikraščiams, radijo bei televizijos stotims, kurios bendradarbiauja su šia agentūra rašant įvairius straipsnius ir dalinantis žurnalistų surinkta medžiaga. „AP“ agentūrai atstovauja Laikraščių gildijų sąjunga prie Ryšių darbininkų sąjungos prie AFL-CIO.

2005 m. duomenimis, naujienos, sukauptos „AP“ agentūros, publikuojamos ir perleidžiamos daugiau kaip 1700 laikraščių, taip pat transliuojamos daugiau kaip 5000 televizijos bei radijo stočių. „AP“ nuotraukų bibliotekoje sukaupta per 10 mln. nuotraukų. „Associated Press“ veiklą vykdo 243 naujienų agentūrose ir mažiausiai 120 šalių, jos darbuotojai dirba išsibarstę po visą pasaulį. Agentūrai taip pat priklauso The Associated Press Radio Network radijo tinklas, du kart per valandą palydoviniu radiju ar per televizijos stotis transliuojantis žinių laidas. The AP Radio taip pat skelbia naujienas bei viešųjų reikalų apybraižas, nušviečia svarbiausių įvykių atgarsius ar ilgesnės apimties informacijos turinį. Daugelis laikraščių ir transliuotojų už Jungtinių Valstijų ribų yra „AP“ prenumeratoriai, mokantys už galimybę pasinaudoti agentūros surinkta medžiaga net ir nesant kooperatyvo nariais. Tai reiškia, kad „AP“ daro didelę įtaką viešajai nuomonei.

Pagal dalinį kooperatyvo susitarimą su „The Associated Press“, dauguma naujienų organizacijų narių suteikia „AP“ automatinį leidimą platinti jų vietos naujienų pranešimus. Pavyzdžiui, kiekvieno „The Washington Post“ leidimo antrame puslapyje, viršuje prie laikraščio pavadinimo konstatuojama: „tik „The Associated Press“ turi teisę pakartotinai skelbti visus naujienų pranešimus, priskiriamus jai ar kitaip nurodytus šiame laikraštyje, bei visas spontaniškos kilmės vietos naujienas, publikuojamas šiame laikraštyje.“

„Associated Press“ būstinė Niujorke

Straipsnių rašyme „AP“ naudoja „apverstos piramidės“ būdą, kuris leidžia rengti straipsnį taip, kad šis atitiktų turimą leidybos akiratį neprarasdamas esminės reikšmės ir naujienų informacijos.

Sumažinus ilgalaikės konkurentės – „United Press International“ – darbuotojų skaičių (ypač ženkliai 1993 m.), „AP“ tapo pagrindine nacionaline Jungtinių Valstijų naujienų agentūrą, nors „UPI“ dar teberengia ir skelbia kasdienius naujienų straipsnius ir nuotraukas. Kitos už JAV ribų stambios anglakalbės naujienų agentūros yra „Reuters“ ir „Agence France-Presse“.

Nuorodos


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: