Asuano užtvanka

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Asuano užtvanka

Asuano užtvanka yra Egipte, į pietus nuo Asuano miesto.

Užtvankos paskirtis:

  • Reguliuoti kasmetinius didelius Nilo potvynius
  • Sukurti vandens rezervuarą, kuriame būtų saugomas didelio kiekio vandens, kuris gelbėtų nuo vandens stygiaus didelių sausrų metu.
  • Gaminti elektrą.

Užtvankos statyba

Asuano užtvankos statybą pradžioje žadėjo finansuoti D. Britanija ir JAV, bet vėliau savo pažadus atšaukė. Egiptas, ieškodamas statyboms lėšų, nacionalizavo Sueco kanalą. Atsakydami į tai D. Britanija, Prancūzija ir Izraelis 1956 m. užpuolė Egiptą. Sovietų Sąjungai pagrasinus įsijungti į karą Egipto pusėje, JAV pasiūlė D. Britanijai ir Prancūzijai atsitraukti iš Egipto ir nutraukti karo veiksmus. 1958 m. Sovietų Sąjunga finansavo Asuano užtvankos statybą, taip pat tiekė statybinę techniką, elektrinės įrangą, siuntė statybų specialistus. Užtvanką suprojektavo Sovietų Sąjungos užtvankų statybos institutas Hidroprojekt.

1960 m. buvo pradėta užtvankos statyba, trukusi 10 metų. 1970 m. Asuano užtvanka buvo pastatyta ir atidaryta tuometinio prezidento Nasero. Vandens saugykla visiškai užsipildė 1976 m. Dabar rezervuaras yra plačiai žinomas kaip Nasero tvenkinys. Užtvanka ir rezervuaras išgelbėjo šalį nuo dviejų didžiulių sausrų bei nuo kelių netikėtų potvynių.

Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: