Atėnės Nikės šventykla

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Enciklopedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite; apie sutvarkymą galite pranešti specialiame Enciklopedijos projekte.

Atėnės Nikės šventykla

Nikė buvo garbinama kaip Atėnė Nikė – dviejų deivių sąjunga. Atėnų akropolyje buvo Atėnės Nikės šventykla, pastatyta apie 410 pr. m. e. Jos šventykla buvo ankstyvoji jonėninė šventykla Akropolyje, išsiskirdama savo išsikišančia padėtimi ant stataus bastiono pietvakarių Akropolio pusėje, ties dešiniuoju įėjimu. Tvirtos bastiono sienos saugojo iš šiaurinės, vakarinės ir pietų pusių kartu su parapetu, garsiuoju „Nike Parapet“, pavadintu dėl jo frizo.

Atėnės Nikės šventyklos tikslas buvo pažymėti atėniečių pergalei prieš persus. Šventykla stovi ant 9,5 m aukščio bastiono. Čia būdavo ir sargybos postas. 1686 m. ją sugriovė turkai, o 18341838 m. buvo atstatyta. Bet 1935 m. buvo vėl nugriauta ir perstatyta iš naujo, remiantis naujausiais tyrinėjimais.

Šventyklos architektūra

Atėnės Nikės šventykla yra ketureilio stiliaus (dėl kolonų išsidėstymo) jonėninės struktūros su kolonadiniu portiku iš abiejų priekių ir galinis fasadas sukurtas architekto Kallikrates. Bendras aukštis nuo stilobato iki aukščiausio frontono (iki kol šventykla nebuvo sugadinta) buvo 23 pėdų aukščio. Santykis tarp kolonų aukščio ir diametro 7:1, smulkiomis proporcijomis kuriančio eleganciją ir rafinuotumą ne taip kaip normaliuose jonėninio stiliaus pastatuose 9:1 ar 10:1.

Pastatyta iš balto Pentelės marmuro. Šventykla buvo statoma, kai nevykdavo karai ir būdavo finansavimas. Pastato frizas perdangoje dekoruotas smulkiomis idealizuotomis skulpturėlėmis klasikiniu stiliu 5-ame amžiuje B.C. Šiauriniame frize pavaizduotas mūšis tarp Graikų kavalerijos. Pietinis frizas rodė lemiamą pergalę prieš persus Plataea mūšuje. Rytų frizas rodė dievų draugiją.

Kai šventykla buvo baigta, apie 410 B.C, aplink pastatą buvo padarytas parapetas, kad žmonės nenukristų nuo stataus bastiono. Parapeto išorė subtiliai papuošta lengvomis skulptūromis, kurios rodė Nikę dirbant įvairius darbus.

Po trijų atskirų restauracijų maža Nikės šventykla vis dar tebestovi Akropolyje. Atėnės Nikės šventyklos frizas, kuriame pavaizduotas Plataea mūšis, Graikų pergalė prieš persus 479 B.C. Arėnės Nikės šventykla. Matyti lenktų formų kampiniai jonėninės architektūros kapiteliai. Aplink šventyklą visame pagrinde (matyti kairiajame kampe) buvo marmurinis parapetas, padarytas aukštame reljefe. Atėnės Nikės šventykla ant Nikės bastiono. Šventykla yra „amphiprostyle“ stiliaus, su keturiomis jonėninėmis kolonomis iš abiejų priekių. Šventykla stovi ant 9,5 m aukščio bastiono.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+3740-46=3694 wiki spaudos ženklai).