Audi

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Audi AG

<tr><td colspan="2" style="text-align:center; padding:16px 0 16px 0;">Audi-logo.jpg</td></tr>

Įmonės tipas Vieša (Xetra: NSU)
Įkurta 1910 m.

<tr><th style="text-align:right; padding-right:0.75em;">Įkūrėjas</th><td>August Horch</td></tr>

Centrinė įmonės būstinė Ingolstadt, Vokietija

<tr><th style="text-align:right; padding-right:0.75em;">Pramonė</th><td>Automobilių</td></tr><tr><th style="text-align:right; padding-right:0.75em;">Produktai</th><td>Prabangūs automobiliai, varikliai</td></tr><tr><th style="text-align:right; padding-right:0.75em;">Pajamos</th><td> 28 432 milijardų (2005)</td></tr><tr><th style="text-align:right; padding-right:0.75em;">Pelnas</th><td> 1 409 milijardo (2005)</td></tr><tr><th style="text-align:right; padding-right:0.75em;">Įmonės savininkė</th><td>Volkswagen Group</td></tr><tr><th style="text-align:right; padding-right:0.75em;">Tinklalapis</th><td>www.audi.com</td></tr>

Audi AG yra Vokietijos automobilių gamintojas kurios pagrindinė būstinė Ingolstade, Bavarijoje, ir yra beveik visiškai (99.7 %) valdoma Volkswagen Group nuo 1964. Įmonė evoliucionavo iš Auto Union, NSU, Horch ir DKW, kurie 1910 suformavo istorinę kompaniją Audi.

Audi vokiškas šūkis yra "Vorsprung durch Technik", reiškiantis "Pažanga dėka technologijų". Vokiškas šūkis taip pat naudojamas ir kitose Europos šalyse, taip Lotynų Amerikoje, Okeanijoje ir kai kuriose Azijos šalyse. JAV ir Kanadoje šūkis yra "Truth in Engineering" („Tiesa yra technikoje“). Japonijoje šūkis yra "Never Follow" („Niekada neseka“), ankščiau naudotas JAV ir Kanadoje.

Turinys

Audi kilmė

Kompanijos kilmės pėdsakai kildinami nuo 1899 ir August Horch. A. Horch savo pirmąjį automobilį 1901 metais pagamino Zwickau mieste. 1909, Horch buvo išmestas iš savo įkurtos kompanijos. Po šio įvykio, jis įkūrė naują kompaniją ir tęsė darbus naudodamas Horch prekinį ženklą. Jo buvę partneriai apkaltino jį svetimo prekinio ženklo naudojimu ir Vokietijos teismas nusprendė, kad Horch prekinis ženklas priklauso buvusiai kompanijai. A. Horsch buvo priverstas nustoti naudoti savo pavardę automobilių versle. Iš karto po šio įvykio Horch sušaukė susirinkimą Franz Fikentscher namuose vardo problemos sprendimui. Susirinkimo metu Franzo sunus kambario kampe mokėsi lotynų kalbą. Keletą kartų atrodė, kad jis norėjo kažką sakyti, bet jis tęsė darbą iki to momento, kai galiausiai ištarė "Tėve - audiatur et altera pars… ar nebūtų naudinga pavadinti automobilį Audi, o ne Horch?". "Horch!" vokiškai reiškia "klausyk", o lotyniškai tai yra "Audi". Idėja buvo priimta visų dalyvavusių susirinkime. Taip pat yra manoma (nors tai nėra tiesa), kad Audi yra "Auto Union Deutschland Ingolstadt" trumpinys.

Pirmasis Audi modelis turėjo 2612 cm³ (2.6 l) keturių cilindrų variklį, vėliau buvo sukurti 3564 cm³ (3.6 l), 4680 cm³ (4.7 l) ir 5720 cm³ (5.7 l) modeliai. Šie automobiliai susilaukė sėkmės sportiniuose renginiuose. 1920 metais kompaniją paliko jos įkūrėjas August Horch. 1924 metais pasirodė pirmasis šešių cilindrų 4655 cm³ (4.7 l) modelis. 1928 kompaniją įsigijo DKW kompanijos savininkas Jørgen Rasmussen. Tais pačiais metais Rasmussen'as įsigijo JAV automobilių gamintojo likučius, įskaitant ir įrangą gaminti aštuonių cilindrų varikliu. Šie varikliai buvo naudojami Audi Zwickau ir Audi Dresden automobiliuose, kurie pradėti gaminti 1929 metais. Tuo pačiu metu buvo gaminami šešių ir keturių (pagal Peugeot licenciją) cilindrų modeliai. Tuo laikotarpiu Audi automobiliai buvo prabangiai įrengti automobiliai turintys specialų kėbulą.

Auto Union era

1932 metais buvo suformuota Auto Union sujungiant Audi, Horch, DKW ir Wanderer.

Prieš Antrąjį pasaulinį karą Auto Union naudojo keturis sujungtus žiedus, kurie ir dabar sudaro Audi ženklą. Šie žiedai pristatė keturis prekinius ženklus. Tačiau šis ženklas buvo naudojamas tik ant Auto Union lenktyninių automobilių, kai kitos kompanijos naudojo savus vardus ir ženklus. Technologinis vystymas tapo labiau koncentruotas ir kai kurie Audi modeliai buvo varomi Horch arba Wanderer pagamintais varikliais. Per Antrąjį pasaulinį karą, Horch/Auto Union pagamino Sd-Kfz 222 šarvuotą automobilį, kuris buvo naudojamas Vokiečių armijos. Jis turėjo 81 AG (60 kW) Horch/Auto Union V8 variklį, kuris leido pasiekti 50 mylių per valandą greitį.

Dar vienas Antrąjame Pasauliniame kare Vokiečių armijos vadovams saugiai transportuoti buvo naudojamas automobilis, pavadintas Kraftfahrzeug (KFZ 11) arba Horch Type 80.

Keturių žiedų ženklas

Audi ženklas sudarytas iš keturių besikertančių žiedų, kurie pristato 4 Auto Union markes. Audi emblema simbolizuoja Audi susijungimą su DKW, Horch ir Wanderer.

Antrojo pasaulinio karo laikotarpio

1930 metais dėl prasidėjusio Antrojo pasaulinio karo buvo skatinama kurti bei gaminti specialias transporto priemones karinėms reikmėms. Auto Union tapo svarbia transporto priemonių tiekėja Vokietijos ginkluotosioms pajėgoms. Dėl karo, 1940 m. gegužę civilinių automobilių gamyba buvo petraukta. Nuo tada įmonė įmonė gamino produkciją išimtinai kariniais tikslais. Auto Union gamyklos buvo stipriai subombarduotos ir smarkiai apgadintos.

Pauzė ir naujas startas

Po karo Zwickau atsidūrė rusams priklausančioje Vokietijos dalyje (Nuo 1949 Vokietijos Demokratinėje Respublikoje). Auto Union AG buvo panaikinta. Audi gamykla tapo socialistine įmone "VEB Automobilwerk Zwickau" (AWZ). Naujoji Auto Union buvo įkurta Ingolštate (Bavarija). Dauguma darbuotojų iš sunaikintų gamyklų Zwickau persikėlė į Ingolštatą ir atnaujino automobilių gamybė naudodami DKW vardą. Pirmasis automobilis pagamintas Ingolštate buvo DKW F89L dar žinomas kaip DKW-Schnelllaster. Po Rheinmetall ginklų gamyklos vietoje Diuseldorfe įkurtos antrosios surinkimo linijos, buvo pradėtas gaminti sedanas DKW F89. Abu modeliai rėmesiai prieškariniais brėžiniais: DKW F8 ir DKW F9. Ankstesnė Audi gamykla Zwickau, tuo metu kontroliuojama Sovietų, nuo 1949 m. pradžios taip pat gamino prieškarinius DKW modelius pavadintus IFA F8 ir IFA F9.

Populiarūs Audi modeliai

Audi per egzistavimo laiką pagamino nemažai įvairių modelių. Populiariausi jų: Audi 100, Audi 80, Audi A4, Audi A6, Audi TT, Audi V8, Audi A8 ir daug kitų.

Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: