Austrijos lietuvių bendruomenė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Austrijos lietuvių bendruomenė
Karte fehlt fehlt.jpg
Įkurta 1951 m. sausio 1 d.?
Vadovai valdybos pirmininkė Jolita Skinulytė-Niakšu
Aptarnaujama teritorija Austrija
Adresas ...
Tinklalapis www.lietuviai.at
El. paštas austrijos.lietuviai@gmail.com

Austrijos lietuvių bendruomenė (Litauische Gemeinschaft in Österreich, ALB) – Austrijoje veikianti lietuvių visuomeninė organizacija, vienijanti lietuvius, gyvenančius Austrijoje, juridiškai įregistruota Austrijos kompanijų registre kaip ne pelno siekianti organizacija, veikianti pagal savo įstatus ir Austrijos įstatymus.

Tikslai, uždaviniai

Austrijos lietuvių bendruomenė (ALB) yra Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) dalis.

ALB tikslai yra: lietuviško švietimo, tautinės kultūros, socialinės, šalpos, ekonominės, jaunimo ir visuomeninės veiklų bei įvairios pagalbos Lietuvai organizavimas.

ALB vadovaujasi įstatais patvirtintais 20.. m. ... d. ♣ Įstatai

ALB veiklos tikslai yra:

  1. vienyti Austrijos Respublikoje gyvenančius lietuvius ir Lietuvos tautiniu identitetu bei kultūra besidominčius asmenis, telkti juos bendrai veiklai, tarpusavio bendravimui, taip pat Bendruomenės veiklai neprieštaraujančių interesų ir pomėgių realizavimui;
  2. palaikyti ir plėtoti Austrijos Respublikoje gyvenančių lietuvių ir jų vaikų tautinį identitetą, vykdyti jų formalųjį ir (ar) neformalųjį švietimą ir ugdymą, skatinti kultūrinę, mokslinę, sportinę, meninę ir kitokią saviraišką;
  3. skleisti informaciją apie Lietuvą ir formuoti teigiamą šalies įvaizdį, skatinti Austrijos ir Lietuvos bendradarbiavimą kultūros, mokslo, sporto, meno ir kitose srityse, organizuoti bendrus projektus;
  4. palaikyti ir plėtoti ryšius su kitų tautų bendruomenėmis.
  5. Bendruomenė gali vykdyti ir kitą veiklą, kiek tai neprieštarauja teisės aktų reikalavimams.

Priemonės Bendruomenės tikslams pasiekti: 1.Bendruomenės priemones jos tikslams pasiekti sudaro nematerialiosios priemonės (iniciatyvos) ir finansiniai ištekliai.

2.Nematerialiosiomis priemonėmis (iniciatyvomis) laikomi Bendruomenės narių susirinkimai, mokymai, konferencijos, seminarai, diskusijos, vaikų tautinis ugdymas ir švietimas, socialiniai susibūrimai, tautinės šventės, kiti laisvalaikio renginiai, taip pat publikacijos (įskaitant tinklalapį internete), biblioteka ir kitos iniciatyvos.

3.Bendruomenės finansinius išteklius sudaro Bendruomenės nario metinis mokestis (šių Įstatų 7 straipsnis), renginių metu ar naudojant Bendruomenės turtą gautos lėšos, dovanos, palikimas, aukos, viešojo ar privataus sektoriaus subsidijos ir (ar) kita parama.

4.Visos Bendruomenės turimos priemonės, t.y. nematerialiosios priemonės (iniciatyvos) ir finansiniai ištekliai, gali būti naudojamos tik Įstatuose nurodytiems tikslams pasiekti.

5.Bendruomenės nariai ir (ar) kiti asmenys neturi teisės gauti pajamų ar kitos materialinės naudos iš Bendruomenės veiklos, jos finansinių išteklių ar turto naudojimo.

Narystė

1.Bendruomenės nariu gali tapti kiekvienas Austrijos Respublikoje gyvenantis, dirbantis ar studijuojantis asmuo, nepriklausomai nuo jo pilietybės ar tautybės, besidomintis Lietuvos tautiniu identitetu, jos kultūra ir norintis prisidėti prie jų puoselėjimo.

2.Bendruomenės nariais gali tapti ne jaunesni kaip 18 metų sulaukę asmenys. Jaunesni kaip 18 metų asmenys Bendruomenės iniciatyvose, įskaitant organizuojamus renginius, gali dalyvauti kartu su tėvais, įtėviais, globėjais ar turėdami jų rašytinį sutikimą.

3.Asmuo, norintis tapti Bendruomenės nariu, privalo pateikti Bendruomenės valdybai (toliau vadinama „Valdyba“) laisvos formos prašymą, nurodyti savo kontaktinius duomenis (telefono numerį ir elektroninio pašto adresą) ir sumokėti Bendruomenės nario metinį mokestį.

4.Asmuo, teikiantis prašymą tapti Bendruomenės nariu, patvirtina, jog yra susipažinęs su šiais Įstatais, juos supranta ir pritaria Bendruomenės veiklos tikslams.

5.Asmuo laikomas Bendruomenės nariu nuo Bendruomenės nario metinio mokesčio sumokėjimo dienos.

6.Valdybos teikimu, Bendruomenės narių visuotinis susirinkimas (toliau vadinama „Visuotiniu susirinkimu“) gali priimti sprendimą suteikti Bendruomenės garbės nario vardą asmeniui, ypatingai prisidėjusiam prie Bendruomenės veiklos, jos plėtros ar Lietuvos tautinio identiteto ar kultūros sklaidos. Bendruomenės garbės narys turi tas pačias teises kaip ir kiti Bendruomenės nariai ir visam laikui yra atleidžiamas nuo metinio Bendruomenės nario mokesčio.

Organizacinė sandara

Bendruomenės organai yra Visuotinis susirinkimas, Valdyba, Audito komisija ir Ginčų nagrinėjimo komisija.

Visuotinis susirinkimas yra „narių susirinkimas“, kaip nurodyta 2002 m. Austrijos Respublikos asociacijų įstatyme, įskaitant vėlesnius jo pakeitimus (toliau vadinama „Asociacijų įstatymu“).

Metinį Visuotinį susirinkimą šaukia Valdyba ne vėliau kaip iki kiekvienų einamųjų metų balandžio 30 d. Apie metinio Visuotinio susirinkimo sušaukimą Valdyba privalo viešai paskelbti ne vėliau kaip likus 30 dienų iki susirinkimo dienos.

Visuotinis susirinkimas: - tvirtina Bendruomenės metinę finansinę atskaitomybę; - tvirtina Bendruomenės metinę veiklos ataskaitą; - renka ir atleidžia Valdybą, Audito komisiją ir Ginčų nagrinėjimo komisiją; - suteikia ir anuliuoja Bendruomenės garbės nario vardą; - priima sprendimą dėl Bendruomenės likvidavimo; - priima sprendimus kitais teisės aktuose ir šiuose Įstatuose nurodytais, taip pat Valdybos perleistais klausimais.

Valdyba yra Bendruomenės „valdymo organas“, kaip nurodyta Asociacijų įstatyme. Valdybą 2 m. kadencijai renka Visuotinis susirinkimas. Jai 2016-2018 m pirmininkauja Jolita Skinulytė.

Veikla

Regionų bendruomenės savarankiškai vykdo savo veiklą, šaukia narių susirinkimus, renka regiono bendruomenės pirmininką ir delegatus į aukščiausią ALB valdomąjį organą - Visuotinį suvažiavimą.

ALB mokyklos

Istorija

Austrijos lietuvių bendruomenė įsikūrė tuoj po Antrojo pasaulinio karo.

1951 m. priimti įstatai, 1956 m. Austrijos lietuvių bendruomenė oficialiai įregistruota.

19471952 m. leido „Austrijos lietuvių informacijos biuletenį“.

Turėjo seniūnijas Tirolyje, Zalcburge, Lince ir Vienoje. Daugumai lietuvių pasitraukus į JAV ir kitas šalis šešto dešimtmečio pabaigoje bendruomenės veikla išblėso.

1996 m. vėl įkurta, 1997 m. pavadinta Austrijos-Lietuvos draugija.

Šaltiniai

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Edvinas Giedrimas – autorius ir redaktorius – 87% (+6316-215=6101 wiki spaudos ženklai).
  • Vitas Povilaitis – redaktorius – 16% (+1201-5=1196 wiki spaudos ženklai).