Bachčisarajus

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Šablonas:City/Krymo miestas Bachčisarajus (ukr. Бахчисарай, krym. Bağçasaray) − miestas Krymo autonominėje respublikoje, rajono centras. Miestas įsikūręs Krymo kalnų priekalnėse, Vidinio kalnagūbrio šiaurinėje pusėje, 30 km į pietvakarius nuo Simferopolio, miškastepės zonoje, Čuruk-Su (Kačos intakas) upės slėnyje. Buvusi Krymo chanato sostinė. Miesto pavadinimas iš krymo totorių kalbos verčiamas kaip „sodas-rūmai“ (bağça − sodas, saray − rūmai). Bachčisarajus yra žemės ūkio rajone, kur ekonomikos pagrindas − sodai, vynuogynai, aliejinių augalų bei grūdų plantacijos. Pačiame mieste yra statybinių medžiagų ir cemento gamyklos.

Pavadinimas ir asociacijos

Miesto pavadinimas kilo iš turkų kalbos ir reiškia „Auksiniai rūmai“.

Tarp rusakalbių miestą išgarsino jo romantiškas atvaizdavimas Aleksandro Puškino poemoje „Bachčisarajaus fontanas“ (1822). Bachčisarajaus peizažams kelias poemas savo „Krymo sonetuose“ (1825) skryrė ir Adomas Mickevičius.

1979 m. sovietų astronomo Nikolajaus Černycho atrastas asteroidas „3242 Bakhchisaraj“ buvo pavadintas miesto garbei[1].

Įžymybės

Pagrindinis straipsnis – Bachčisarajaus rūmai.

Bachčisarajaus arba Chano rūmai yra pati populiariausia turistų lankymo vieta Bachčisarajuje. Išlikę senovinio statinio bruožai, išorinių sienų ir Krymo chano kambarių piešiniai primena buvusią Osmanų imperijos didybę. Taip pat čia yra Didžioji Chano mečetė arba Chan Džami. Manoma, kad mečetė pastatyta 1578 m. Įdomus yra chano haremas. Tai patalpos, kurios antikinėje Graikijoje buvo vadinamos „ginekėja“. Pats žodis „haremas“ iš arabų kalbos reiškia „uždrausta“. Bachčisarajaus rūmuose buvo keturi haremai. Chano rūmų viduje labai gražus interjeras, kuris savo smulkiomis detalėmis primena kinų interjerą. Rūmų apsuptyje yra vidinis sodas. Į jį veda nedidelės durys, pavadintos Geležiniu portalu. Kiti vartai veda į Divano salę, kurioje buvo laukiama pakvietimo į vidų. Vis dėlto svarbiausias yra „Ašarų fontanas“, kurį poemoje „Bachčisarajaus fontanas“ apdainavo rusų literatūros klasikas Aleksandras Puškinas. Autentiškas fontano pavadinimas yra (Selsebil − Rojaus šaltinis). Buvusių chanų rūmų patalpose įrengta ekspozicija, kuri atskleidžia Krymo viduramžių istoriją, Krymo totorių buitį ir tradicijas, šios tautos kultūrą.

Išnašos


Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3736-0=3736 wiki spaudos ženklai).