Balta

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Apie miestą Ukrainoje žr. Balta (miestas).
Balta
- Spalvos parametrai -
Bangos ilgis nm
HEX #FFFFFF
RGB 255, 255, 255
CMYK 0, 0, 0, 0
HSV 0°, 0 %, 100 %
Lab 100, 0, 0
Sniegas
Sniegas


Balta spalva – spalva, ryški šviesa, sudaryta iš visų spektro spalvų.

Balta spalva, techniškai bespalvis, bei neturi jokio atspalvio

Gamtoje, baltos spalvos, yra sniegas, debesys. Taip pat baltos spalvos yra ir pienas, cukrus, druska

Turinys

Atspalvis

Dailėje

Tapyboje, balta spalva, atspindi supančią šviesą nuo balto pigmento, nors supanti šviesa turi būti balta šviesa, arba dar baltas pigmentas atrodys šviesos spalva. Baltas kai sumaišytas su juodas gamina pilkas. Akvarelės tapyboje, balti rajonai yra nebuvimas, padažo popierių. Yra taip pat spėliojimų apie baltų ir kitų spalvų naudojimą.

Šviesa

Kol Niutono darbai dar nebuvo priimti, dauguma mokslininkų manė, kad baltas buvo fundamentali šviesos spalva; ir kad kitos spalvos buvo suformuotos tiktai, pridėdamos kažką uždegti. Niutonas parodė, kad tai nebuvo teisinga, perduodant baltą šviesą per prizmę, paskui per kitą prizmę. Jei spalvos buvo pridėtos prizmės, antra prizmė turėjo pridėti tolimesnes spalvas prie spindulio vienos spalvos. Kadangi spindulys vienos spalvas palieka vieną spalvą, Niutonas nusprendė, kad prizmė paprasčiausiai atsiskyrė, spalvos jau pristato šviesoje. Balta šviesa yra padarinys sujungti matomas spalvas šviesos lygiose proporcijose.

Apšvietimo moksle, yra kontinuumo spalvų šviesos, kurią gali pavadinti "balta". Vienas spalvų komplektas, kuris užsitarnauja šį apibūdinimą yra spalva, išskirta per procesą, pavadintą įkaitinimu, prie juodo kūno įvairioje palyginti aukštoje temperatūroje. Pavyzdžiui, spalva juodo kūno 2848 kelvino degtukų temperatūroje, kuris pagamintas vidaus spindinčių elektros lempučių. Pasakoma, kad "spalvota tokios elektros lemputės temperatūra, taip pat yra 2848 K". Balta šviesa, panaudota teatro apšvietime, turi spalvotą apytiksliai 3200 K. Dienos šviesos temperatūrą, turi nominalią spalvotą 5400 K temperatūrą (pavadintas lygia balta energija), bet gali keistis nuo vėsios raudonos spalvos iki melsvų 25 000 K. Ne visą juodą kūno radiaciją gali laikyti balta šviesa: visatos foninė spinduliuotė, kad pavadintų ekstremalų pavyzdį, yra tiktai keli kelvinai ir yra ganėtinai nematoma

Kompiuterių spalvos temperatūra

Kompiuterių parodymai dažnai turi spalvotą temperatūrinę kontrolę, leisdami vartotoją išrinkti spalvotą temperatūrą (paprastai nuo mažo pastovių verčių komplekto) šviesos, išskirtos, kai kompiuteris gamina elektrinį signalą, atitinkantį "baltą". RGB parametras baltos spalvos yra (255, 255, 255).

Žmonių kultūroje

Astronomija

Stalo žaidimai

  • Baltas yra vienas iš dviejų priešininkų daugelyje stalo žaidimų, kurie turi abstrakčią strategiją, tokių, kurie turi ėjimus, pvz.: šachmatai ar kontrolieriai.

Kompiuteriuose

  • Balta skrybėlė apibūdina asmenį, kuris etiškai yra prieš piktnaudžiavimą kompiuterinėmis sistemomis, skirtingai nuo juodos skrybėlės, asmuo, kuris naudoja kompiuterines sistemas ne pagal paskirtį.

Geografija

Heraldika

  • Anglų heraldikoje, baltoje ar sidabrinėje (spalva), reiškė ryškumą, grynumą, dorybę, ir nekaltumą. (Amerikos Mergaitės Užrašų knygelė, p. 369)
  • Arthur Charles Fox-Davies teigė, kad baltas gali būti laikytas atspalviu heraldikoje, atskiroje nuo jos naudojimo, kad atstovautų sidabrui, ir iš tikrųjų etiketėms, liestoms, rankas, keteras ir šalininkus narių britų Karališkosios šeimos be viešpataujančio valdovo nuolatos parodo kaip balti.

Meteorologija

  • Baltas yra paprastai sniego ir ledo spalva.
  • Baltoji tamsa yra oro sąlyga, kurios matomumas yra sumažintas, ir paviršinis apibrėžimas prarastas snieguotose aplinkose.


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Balta – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Pagrindinės spalvos
Juoda Pilka Balta Žydra Mėlyna Violetinė
           
Ruda Raudona Rožinė Geltona Oranžinė Žalia
           


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: