Barbė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Barbie – populiariausia pasaulyje lėlė, debiutavo Amerikos Tarptautinėje Žaislų Mugėje 1959 m. kovo 9 d. Šią lėlę gamina bendrovė Mattel.

Lėlės sukūrimas

Žinomiausią žmonijos istorijoje lėlę Barbę sukūrė amerikiečių verslininkė Ruth Handler. Atostogaudama Šveicarijoje, R. Handler pamatė lėlę Lilli – žavią blondinę iš bulvarinio laikraščio „Bildkomiksų. Root pakerėjo Lilli, ir verslininkė įsigijo ne tik lėlę, bet ir autorines šios lėlės gaminimo teises.

Būsimai mergaičių numylėtinei buvo suteikta XX amžiaus septintojo dešimtmečio Holivudo seksbombos Jayne Mansfield išvaizda. Taigi ir Barbė buvo tokia pat seksuali stambiakrūtė blondinė kaip ir aktorė. Taip pat buvo pagamintas ir namelis lėlei – toks pats rausvas ir apklijuotas širdelėmis kaip ir tikrosios Holivudo žvaigždės namas. Drabužius lėlei sukūrė žinomi dizaineriai iš „Dior“ ir „Givenchy“ mados namų.

1958 m. Barbė buvo patentuota ir pradėta pardavinėti. Po intensyvios reklaminės TV kampanijos pristačius lėlę Tarptautinėje Žaislų Mugėje, JAV apėmė „barbiamanija“.

Šiuo metu lėlė pardavinėjama 150 šalių. Specialistų teigimu, šiandien Barbė patenka į perkamiausių daiktų dvidešimtuką.

Kultūrinis efektas

Lėlė Barbė tam tikra prasme propaguoja lyčių lygybę ir rodo, kad moteris gali tapti kuo panorėjusi. Barbė turėjo daugelį specialybių, tokių kaip:

  • Olimpinė sportininkė (buvo pristatyta keletas lėlių, įskaitant gimnastę ir čiuožėją)
  • Paleontologė
  • Gydytoja, dantistė, seselė ir veterinarė
  • Astronautė – Barbė su astronautės kostiumu buvo pristatyta maždaug tuo pat metu, kaip ir pirma moteris, Valentina Tereškova išvyko į kosmosą.
  • Madų dizainerė
  • Modelis – pradžioje Barbė buvo pristatyta kaip „modelis paauglė“
  • Politikė – Barbė kandidatavo į JAV Prezidento postą 1992, 2000 ir 2004 m.
  • Roko žvaigždė – Barbė dalyvavo „grupių“ veikloje, įskaitant „The Rockers“ ir „Beyond Pink“.
  • Popgrupės Spice Girls narė.
  • Ugniagesė
  • McDonald'o darbuotoja

ir kt.

Prieštaringi vertinimai

Lėlė Barbė dažnai vertinama kaip vartotojiškos visuomenės produktas ir kritikuojama už šių vertybių diegimą jaunąjai kartai. Žodžiu „Barbie“ kartais apibūdinama paika mergina ar moteris.

Fiziniai duomenys

Jeigu lėlė būtų gyvas asmuo, ji turėtų būti 1,75 cm ūgio, 36-18-33 cm apimčių. Barbės gamintojai kritikuojami, kad lėlės kūno sudėjimas skatina galimą nervinės anoreksijos sukėlimą.

Stereotipai

Barbė daugeliui merginų įtvirtino rūbų, makiažo, vakarėlių ir grožio kultą. Barbės apdarai ir gyvenimo būdas neabejotinai paveikė daugelio ja žaidžiusių mergaičių nuostatas.

1993 m. Mattel pristatė kalbančią Barbę. Kiekviena lėlė galėjo ištarti 4-ias iš 270 paruoštų frazių, taigi kiekviena lėlė turėjo vis kitokią frazių atsargą. Nors viena iš tų 270 frazių buvo „Matematika – jėga!“, visgi tik 1,5 % lėlių sakydavo šią frazę. Daug dažniau buvo naudojamas paprastesnis arsenalas – „Ir vėl nėra kuo apsirengti!“, „Man patinka vaikščioti po parduotuves!“, „Surenkime vakarėlį!“, „Susitikime prekybos centre“, „Nesuprantu matematikos…“.

Tuomet kantrybės netekusi grupė tėvų, feminisčių ir „Barbės išlaisvinimo organizacija“ besivadinantys aktyvistai nupirko šimtus Barbių ir perprogamavo jas sakyti „Ėsk šviną, Kobra!“ (frazė iš Tarantino filmo) ir „Mirusieji nemeluoja“.

Gamintojų reakcija į kritiką

Reaguodami į kritiką, Mattel priartino Barbę prie natūralių proporcijų, taip pat sukūrė įvairių tautybių lėles, įskaitant afrikietę, ispanę, azijietę ir indėnę. Populiariausiomis tapo Barbės „draugės“ ispanė Teresa ir afroamerikietė Kristi.

1980-aisiais Mattel taip pat pristatė „tarptautinę kolekciją“, kurioje pasirodė Barbės iš viso pasaulio. Lėlės buvo aprengtos įvairių šalių tautinių motyvų rūbais – Peru, Kenijos, Japonijos, Australijos ir Europos tautų.

2001 m. pasirodė „Princesių kolekcija“, kurioje buvo lėlės „Indijos princesė“, „Navahų Princesė“, „Vikingų princesė“.

Atsižvelgiant į lyčių stereotipų kūrimą, buvo pristatytos karjeros siekiančios Barbės (astronautė, gimnastė, reperė, kareivė ir kt.).

Parodijos ir teismai

Europos pop-grupė „Aqua“ 1997 m. pristatė dainą „Barbie Girl“. Joje buvo ironiškai dainuojama: You can brush my hair/Undress me everywhere. Vaizdo klipe naudota grafika, panaši į į rožinį Barbės logo.

1997 m. rugsėjo 11 d. Mattel korporacija padavė „Aqua“ į teismą už prekės ženklo pažeidimą. Išnagrinėjus bylą, buvo pripažinta teisė į parodiją ir 1998 m. gegužės 15 d. grupė buvo išteisinta.

1997 m. pristatytas Nissan TV reklamos klipas, kuriame buvo panaudotos į Barbę ir Keną panašios lėlės, taip pat susilaukė Mattel teisininkų rūstybės.

Nuorodos

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 103% (+7023-194=6829 wiki spaudos ženklai).