Baudžiamasis persekiojimas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Baudžiamasis persekiojimas - teisinis persekiojimas; veikla, siekiant nubausti kaltus dėl baudžiamosios veikos asmenis. Valstybė (Vakarų pasaulyje) turi baudžiamojo persekiojimo monopolį. Galimas ir tarptautinis baudžiamasis persekiojimas. Tokiu atveju jį vykdo tarptautinės baudžiamosios teisinės institucijos (pvz., Tarptautinis Baudžiamasis Teismas ir prie jo dirbantys atitinkami prokurorai).

Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse numatytais atvejais ir tvarka Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra arba Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija kreipiasi į užsienio valstybės įstaigą prašydama išduoti Lietuvos Respublikos pilietį arba kitą asmenį, jeigu pradėtas jo baudžiamasis persekiojimas (LR BPK 69 str.).

Prašymas pradėti arba perimti baudžiamąjį persekiojimą

Baudžiamojo persekiojimo pradžios ir perėmimo pagrindus, sąlygas ir tvarką Lietuvoje nustato Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksas ir Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys (LR BPK 68 str. 1 d.).

Užsienio valstybės įstaigos ar tarptautinės organizacijos prašymą pradėti arba perimti nusikalstamą veiką užsienio valstybėje padariusio ir į Lietuvos Respubliką grįžusio Lietuvos Respublikos piliečio baudžiamąjį persekiojimą nagrinėja Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra patikrindama to prašymo pagrįstumą. Apie patikrinimo rezultatus pranešama prašymą atsiuntusiai užsienio valstybės įstaigai ar tarptautinei organizacijai. Jeigu dėl užsienio valstybės įstaigos ar tarptautinės organizacijos prašyme nurodyto asmens veikos Lietuvos Respublikoje jau išnagrinėta baudžiamoji byla, priimtas nuosprendis ir jis įsiteisėjo, kartu su pranešimu išsiunčiamas išverstas į užsienio kalbą ir reikiamai patvirtintas to nuosprendžio nuorašas.

Jeigu Lietuvos Respublikos teritorijoje nusikalstamą veiką padarė užsienio valstybės pilietis ar kitas asmuo ir po to išvyko iš Lietuvos Respublikos, ikiteisminio tyrimo įstaigų surinkti apie šį asmenį duomenys perduodami Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai, kuri sprendžia, ar reikia siųsti užsienio valstybės įstaigai prašymą pradėti arba perimti baudžiamąjį persekiojimą (LR BPK 68 str. 3 d.).[1].

Šaltiniai


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2997-0=2997 wiki spaudos ženklai).