Bill Gates

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Bilas Geitsas
angl. Bill Gates;
Bill gates portrait.jpg

Gimė 1955 m. spalio 28 d. (63 m.)
Sietlas

Veikla
programuotojas, verslininkas

Vikiteka Bill GatesVikiteka
<--
  Visuotinė lietuvių enciklopedija  
-->

Bilas Geitsas (Bill Gates, tikrasis vardas William Henry Gates III; gimė 1955 m. spalio 28 d. Sietle) – programuotojas, verslininkas, Microsoft korporacijos, vienos iš labiausiai pasaulyje pirmaujančių programinės įrangos kūrimo kompanijų, valdybos pirmininkas, vyriausiasis programų kūrimo inžinierius, filantropas.

Turinys

Microsoft

Pirmaisiais metais Geitsas paliko Harvardo universitetą ir skyrė visas savo jėgas kompanijai Microsoft, kurią įkūrė 1975 m. su savo vaikystės draugu, Polu Alenu (Paul Allen). Tvirtai įsitikinę, kad kompiuteris bus vertingas įrankis kiekvienoje įstaigoje bei namuose, jie pradėjo kurti programinę įrangą asmeniniams kompiuteriams. Geitso vizija dėl asmeninių kompiuterių buvo pagrindinė Microsoft ir programinės įrangos industrijos priežastis. Kartus su kitais sukūrė programinės įrangos kompiuteriams: MS-DOS, Microsoft Windows ir kitas.[1]

Vadovaujant B. Geitsui, Microsoft, šiuo metu laikoma pasauline kompanija (Global Player), siekė tobulinti programinės įrangos technologiją, kompaniją padaryti pelningesne ir patrauklesne kompiuterių vartotojams. Kompanija skiria 56,3 milijardo JAV dolerių tyrimams ir diegimui (2005 m.), nuolat investuoja į naujoves ir patentus.

Microsoft pelnas 2004 m. buvo vertinamas 36,84 milijardo JAV dolerių, koncerne dirbo daugiau nei 55 tūkst. asmenų 85 valstybėse bei regionuose.

Knyga Elektroninis verslas

B. Geitsas pranešimo metu Kopenhagoje, 2004

Bilas Geitsas parašė knygą „Digitales Business. Konkurencija informacijos amžiuje“. Joje jis aptarė raktines technologijas, DNS sistemos principus, jos procesų tobulinimą ir veiklą.

Raktinės technologijos

Naujosios technologijos suteikia naujas visuomenės pažangos ir plėtros galimybes. Galimybės keistis ir keisti svarbios ne tik koncernams, bet ir mažoms įmonėms.

Elektroninė nervų sistema (DNS)

Elektroninė „nervinė sistema“ esant tinkamai programinės ir kitokios įrangos integracijai apjungia visus procesus ir sistemas į vieningą infrastruktūrą. Pasak Geitso, tai žmogiškosios nervinės veiklos analogas, kuris verslui siūlo optimaliausius informacijos tėkmės srautus, jos apdorojimo galimybes bei panaudojimą reikiamu laiku.

Procesų tobulinimas

Skaitmeninė nervų sistema (DNS) susideda iš el. procesų, leidžiančių verslui:

  • suvokti jo aplinką ir atitinkamai reaguoti,
  • atpažinti iššūkius (konkurencijoje) ir klientų poreikius,
  • parengti reagavimo mechanizmą tinkamu tam metu.

DNS sistema nuo paprasto kompiuterių tinklo skiriasi savo sisteminiu pobūdžiu, veikimo tikslumu, informacijos visapusiškumu. Informacijos trūkumas, ar jos nepakankamumas, pasak Geitso, trukdąs bendradarbiavimui ir tarpusavio supratimui.

Filantropinė veikla

Bill & Melinda Gates fondas yra didžiausia pasaulyje labdaros organizacija. Jos kapitalas – 29 mlrd. dolerių (24 miliardų eurų). Šiuo metu viena fondo pagrindinių krypčių – kova su maliarija. 2005 m. spalį šiam tikslui buvo skirta 258 mln. dolerių.

Apdovanojimai

JAV dienraštis „Time“ 2005 m. paskelbė B. Geitsą Metų žmogumi (kartu ir jo žmoną Melindą bei roko daininką, grupės U2 vokalistą Bono).

Šaltiniai

  1. Gates Bill (Bilas Geitsas). Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. VI (Fau-Goris). V.: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004. - 450 psl. ISBN 978-5-420-01654-1.

Nuorodos

Vikicitatos
Wikiquote logo
Puslapis VikicitatoseLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: