Biržų regioninis parkas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Birzu regioninis parkas.png

Biržų regioninis parkas – yra šiaurės Lietuvoje; direkcija Biržuose. Parko plotas 14659 ha, miškai sudaro 20 proc. Įsteigtas išsaugoti Lietuvos karstinio regiono kraštovaizdžiui, jo gamtinei ekosistemai ir kultūros paveldo vertybėms.

Turinys

Gamtos vertybės

Geologų duobė, atsivėrusi 2003 m.

Parke yra unikalus Lietuvoje kraštovaizdis su gausiomis smegduobėmis – karstinėmis įgriuvomis, atsiradusiomis vandeniui išplovus žemėje slūgsančius gipso klodus. Didžiausias jų tankis (daugiau kaip 200 vnt./km² yra Karajimiškio, Kirkilų, Drąseikių draustiniuose). Įdomi Tatulos upė bei Smardonės upelis, dirbtinis Širvėnos ežeras, patvenktas dar XVI a. pabaigoje (seniausias Lietuvos tvenkinys). Yra 3 gamtos paminklai, iš kurių žinomiausias – Karvės Ola su 5 urvais ir požeminiu ežeriuku.

Parke parengtas vienos dienos pėščiųjų turizmo maršrutas, kuriuo keliaujant galima susipažinti su įspūdingiausiais karstiniais objektais – Lapės Ola, Karvės Ola ir kitomis olomis, požemio upeliu. Apie 5000 įgriuvų saugomos kaip kraštovaizdžio vertybės. Pastaraisiais metais karstiniai reiškiniai ypač suaktyvėjo. Atsiveria naujos smegduobės, pasiglemždamos ne tik medžius, bet ir gyvulius bei pastatus. Parke skraido 9 šikšnosparnių rūšys.

Kultūros paveldas

2006Birzupilis.jpg
Astravo dvaras

XVI a. pabaigoje statyta Biržų pilis yra bastioninio tipo tvirtovė, geriausiai išsilaikiusi šiaurės rytų Europoje ir vienintelė Lietuvoje. Saugomi ir Biržų senamiesčio fragmentai, Ąžuolpamūšės piliakalnis, unikalus Astravo dvaro ir parko ansamblis. Pabiržės architektūrinis ansamblis, Daudžgirių bei Pabiržės (Balandiškių) dvarų sodybų kraštovaizdis, Likėnų parkas. Pilyje yra Biržų krašto „Sėlos“ muziejus, jame sukaupta daug įdomių eksponatų.

Laisvalaikis ir pramogos

Parengtas vienos dienos pėsčiųjų maršrutas Biržų apylinkėmis. Galima supažindinti su miesto istorija ir karstinio regiono vertybėmis: aplankoma Biržų pilis, Astravo dvaras ir parkas, gausios karstinės įgriuvos ir Požemio upelis.

Parke švenčiamos Joninės, vyksta teatrų festivalis „Žaldokynės kraštas“, „Aukštaitijos armonika“, „Biržų galiūnas“, motokroso varžybos, Alaus šventė, Biržų regata.

Nuotraukos

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Biržų regioninis parkas – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: