Bitinija ir Pontas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pavadinimas::Bitinija ir Pontas{{#set:Vardininkas=Bitinija ir Pontas}}
lot. BITHYNIA ET PONTUS</br>gr. Επαρχία Βιθυνίας και Πόντου

Blank.png
 
Blank.png

64 m. pr. m. e. – VII a.

Flag of PalaeologusEmperor.svg

Bithynie et le Pont dans l'Empire romain.png
Valstybė: Romos imperija Romos imperija
Diecezija (nuo IV a.): [[Diecezija (nuo IV a.)::Ponto diecezija]]
Administracinis centras: Nikomedija

{{#set:Page has default form=Istorinis administracinis vienetas}} Bitinija ir Pontas buvo Romos provincija Mažojoje Azijoje. Ji maždaug atitiko dabartinės Turkijos šiaurės vakarinę dalį. Provincija kontroliavo istorinius Bitinijos ir Paflagonijos regionus ir Ponto regiono vakarinę dalį.

Raida

Prieš įsigalint romėnams, šias žemes kontroliavo nepriklausomos Bitinijos karalystė ir Ponto karalystė. 74 m. pr. m. e. Bitinijos karalius Nikomedas IV mirdamas paliko savo karalystę Romos Respublikai, kuri priėmė sprendimą jos vietoje įkurti provinciją. Tačiau pasinaudodamas suirute, Ponto karalius Mitridatas VI užėmė Bitiniją. Todėl jos statusas liko neaiškus iki 64 m. pr. m. e., kuomet romėnai galutinai atkūrė kontrolę Bitinijoje, o kartu ir nukariavo Pontą. Tais pačiais metais Bitinijos teritorija kartu su Ponto karalystės vakarinėmis teritorijomis formaliai sujungtos į Bitinijos ir Ponto provinciją.

Provincijos sostine tapo Nikomedija, nors joje buvo ir kiti stiprūs miestai, tokie kaip Nikėja, Amisas, Sinopė ir kt. 73 m. jai priskirtas ir Bizantijus.

Ponto diecezijos provincijos apie 400 m.

Po III a. pabaigos Diokletiano administracinių reformų Bitinijos ir Ponto provincija padalinta į tris dalis. Vakariausia dalis su sostine Nikomedija liko vadinama Bitinija, centrinėje dalyje įkurta Paflagonija, o rytinėje - Diospontas. Visos jos priklausė Ponto diecezijai. VII a. Bizantijos imperijos administracinės reformos metu Bitinijos provincija paversta Optimatų tema.


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: